Britanski naučnici počeli su sa kliničkim ispitivanjima novog leka sposobnim da spreči zarazu virusom Sars-CoV-2.

Britanski naučnici počeli su sa kliničkim ispitivanjima novog leka protiv kovida-19 baziranog na antitelima, koji su razvili Univerzitetski koledž londonskih bolnica, trast Nacionalne zdravstvene službe (UCLH), i kompanija AstraZeneka, objavio je britanski list The Guardian.
Ovaj lek bi mogao da spreči da osoba koja je bila izložena korona virusu razvije bolest izazvanu njime, a imunitet bi mogao da traje između šest i 12 meseci.
Novi lek mogao bi da obezbedi trenutni razvoj imuniteta na Covid-19 i da se koristi kao hitna terapija kod bolničkih pacijenata i korisnika domova za negu stare.
Lek bi bio podesan i za korišćenje među članovima domaćinstva u kojima je jedan član zaražen koronavirusom, kako bi se sprečilo da se i ostali razbole, ali i među studentima, kod kojih se Covid-19 brzo širi.
Tim naučnika se nada da će ispitivanja pokazati da lek pruža zaštitu od Covida-19 između šest i 12 meseci. Ukoliko bude odobren, lek će biti ponuđen onima koji su bili izloženi virusu u prethodnih osam dana.
Smatra se da bi lek mogao da bude dostupan u martu ili aprilu, ukoliko dobije dozvolu za upotrebu nakon razmatranja rezultata ispitivanja.
U ispitivanju učestvuju ULCH, nekoliko drugih bolnica u Velikoj Britaniji i mreža od preko sto institucija širom sveta.
ULCH je ovog meseca postao prvo mesto na svetu u kojem se sprovodi kontrolisano ispitivanje leka, u kojem dobrovoljci primaju i placebo.
Ispitivanja ovog novog leka vodi profesorka dr Katrin Hulahan, virusolog UCLH-a.
– Ako bismo mogli dokazati da ovaj tretman deluje i može sprečiti da se ljudi koji su izloženi virusu Covid-19 da se zaraze, to bi dodalo još jedan bitan element u arsenal oružja koji se razvija za borbu protiv ovog opakog virusa – , kazala je profesorka dr Katrin Hulahan.
Dr Katrin Hulahan virusolog UCLH-a navodi da je do danas lek primilo deset dobrovoljaca – osoblja, studenata i drugih, koji su bili izloženi virusu kod kuće, u bolnicama ili na fakultetima. Ona i njene kolege će pratiti učesnike ispitivanja kako bi utvrdili ko je od njih razvio Covid-19.
UCLH će u odvojenom ispitivanju istražiti da li bi lek takođe mogao da zaštiti ljude sa kompromitovanim imunim sistemom, kao što su, na primer, onkološki pacijenti koji primaju hemoterapiju ili osobe zaražene HIV-om.
Naučnici tvrde da bi novi lek mogao znatno da smanji smrtnost od posledica kovida-19.
Lek sadrži kombinaciju monoklonalnih antitela pod nazivom AZD7442, koja su proizvedena u laboratoriji.
(Tpknews.com/The Guardian)