BOLJE NA KIŠI, NEGO U HLADNIM UČIONICAMA: Đaci iz srednjih škola u Zaječaru izašli na ulice jer nemaju grejanje (VIDEO)

Učenici sve četiri srednje škole u Zaječaru okupili su se jutros ispred zgrade opštine, protestujući zato što nemaju grejanje od početka sezone.

Foto: Miljko Stojanović

Prema rečima učenika Medicinske škole čije prostorije su nedeljama hladne, đaci se smrzavaju na časovima, a posebno u laboratorijama kada imaju vežbe, zbog čega su rešili da zajedno sa drugovima iz drugih srednjih škola štrajkuju. Direktor Tehničke škole tvrdi da je problem u izmenjivaču toplote koji je dotrajao, a koji služi za sve škole jer su na istom prostoru, kao i da je već poručen novi.

Društvenim mrežama se širi snimak na kom se vide đaci koji ovog jutra, umesto u školskim klupama, stoje ispod kišobrana ispred zgrade opštine, protestujući što su Medicinska, Tehnička, Ekonomsko – trgovinska škola i gimnazija od početka sezone – bez grejanja.

Učenik srednje Medicinske škole u Zaječaru kaže da u školi od početka sezone nema grejanja, ali da prethodnih dana „nije bilo toliko strašno“ zato što je temperatura vazduha bila iznad 15 stepeni. Međutim, danas je situacija vidno drugačija.

– Da se razumemo, grejanje je trebalo da počne na vreme, bez obzira da li smo imali produženo leto ili ne. Međutim, nismo se preterano obazirali na hladne radijatore jer je napolju bilo toplo, pa smo zbog toga svaki odmor provodili napolju jer je nekako toplije nego unutra, Ipak je u laboratoriji najniža temperatura, pa možete da zamislite kako se smrzavamo dok smo tamo – , objašnjava učenik.

Dodaje da su od srede počele da kruže priče o potencijalnom štrajku zbog grejanja, te su se, onda, srednjoškolci iz svih škola dogovorili da danas ne budu na časovima.

– Juče je bilo prilično hladno, tako da smo odlučili da danas ne idemo u školu. Jeste kiša, ali bolje da stojimo po kiši i cupkamo u mestu, nego da sedimo ušuškani u jaknama u klupama i drhtimo od hladnoće. Ako ne bude bilo grejanja u ponedeljak, nećemo ni ići u školu. Pa razbolećemo se, ljudi moji – , kaže ovaj srednjoškolac.

Direktor tvrdi da je problem u izmenjivaču toplote

Direktor Tehničke škole Zaječar Goran Stanković potvrdio je da u svim srednjim školama u Zaječaru postoji problem sa grejanjem, ali da je sve učinjeno kako bi se situacija što pre rešila.

– Problem postoji, mi smo preduzeli mere da se problem reši. U ponedeljak su na teren izašli ljudi iz Javnog stambenog komunalnog preduzeća, konstatovali su o čemu se radi, a onda smo poručili novi deo, takozvani izmenjivač toplote. Samo je problem što to ne može odmah da stigne, nego je u postupku. Ubrzali smo proceduru, prema nekoj najavi, sutra bi trebalo izmenjivač da stigne, da se namontira i da se situacija normalizuje – , navodi direktor Stanković.

Dodaje da nije tačno da u školama uopšte nema grejanja, nego da grejanje radi, ali sa smanjenim intenzitetom.

– Zamenom tog izmenjivača, rešićemo problem koji je već detektovan. Sam sistem centralnog grejanja je bio u problemu četiri – pet dana, grejna sezona nije počela na vreme zato što je postojao problem sa kotlom. Kada smo videli da postoji problem, reagovali smo i pozvali stručne ljude, tako da, sa naše strane, mi smo preduzeli korake da se to reši. Dakle, grejanje je smanjeno zbog tog izmenjivača toplote koji je izgubio funkcionalnost posle nekoliko godina. Verovatno se nešto zapušilo, ljudi su rekli da je nemoguće popraviti, tako da smo poručili novi i čekamo ga. Ali procedura je takva da morate da nabavite tri ponude pošto se radi o vrednosti koja je ispod milion dinara – , objašnjava Stanković.

Đaci su, prema njegovim rečima, poslati kućama.

– Đaci su sada kod kuće. Rekli smo im da su ljudi iz JKP stigli u školu da preseku stari izmenjivač, da bi pripremili instaliranje novog. Ja sam, inače, odmah pozvao firmu koja treba da isporuči taj izmenjivač, zamolio sam ih da ubrzaju isporuku, pa se nadam da će već sutra taj izmenjivač biti kod nas u kotlarnici – , poručuje direktor.

(Tpknews.com/Nova)

Jedan komentar

  1. drugovi direktori da organizuju profesore fizičkog i svu tu decu da odvedu na novi stadion “Pinokio” da se ugreju vežbajući sletske vedžbe…pa će tako rešiti više problema odjednom, problem grejanja, zanimacije za decu, a i stadion će malo da se koristi da se ne uvati paučina, istovremeno uvući će se iz zahvalnosti za svoje funkcije onome ko ih je postavio

    da ne bude, direktore…postupi po naređenju

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker