PEK I MLAVA PRETE: Poplavljeno 26 opština, vanredno stanje u Žagubici, Kučevu i Petrovcu na Mlavi (VIDEO)

Apokaliptične scene podivljalih bujica koje nose sve pred sobom stižu iz cele Srbije. Vanredno stanje proglašeno je u 26 opština, voda je poplavila kuće, njive, puteve, a čak četiri odrasle osobe i dvoje dece su bili životno ugroženi u Kruševcu, Čačku i Jagodini.

Foto: RTS/Screenshot

Zbog mogućih izlivanja Kolubare, Jadra, gornjih tokova Zapadne i Južne Morave, Ibra, Nišave, Toplice, Rasine, Majura, Belice i Crnice, kao i na slivovima Mlave, Peka i Timoka, brojne spasilačke ekipe su na terenu.

KRATKA PAUZA U SREDU, PA NOVI PLJUSKOVI SA GRMLJAVINOM

Opasnost od poplava povećana je i zbog toga što je zemljište širom Srbije već natopljeno vodom usled obilnih padavina od maja i prvih nedelja juna. Porast nivoa reka očekuje se južno od Save i Dunava, u slivu Velike, Južne i Zapadne Morave. Najveća opasnost od poplava preti istoku Srbije, odnosno u slivu Peka, Mlave, Timoka, a najkritičnija vrednost očekuje se na manjim tokovima, uz opasnost od jačih bujica.

Foto: Rina

Prestanak padavina, prema prognozi RHMZ, očekuje se u jutarnjim časovima, a posle podne bi trebalo da dođe do razvedravanja u svim predelima.

U sredu se u većem delu Srbije očekuje suvo, ali već posle podne i uveče sa juga i jugozapada novo naoblačenje sa kišom i grmljavinom i to će ponovo biti uvod u veoma loše vreme.

Načelnik Odeljenja u Upravi za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a Nedeljko Gagić izjavio je da je trenutno u 26 gradova i opština na snazi vanredna situacija.

– Na teritoriji Кruševca, Jagodine, Кragujevca i Sombora voda je prodrla u dvorišta i stambene objekte. Trenutno je najkritičnije na teritoriji Čačka gde je voda ušla u više od 200 objekata, zbog nemogućnosti da kišna kanalizacija u kratkom vremenu primi svu količinu vode. Na terenu su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova koji su angažovani na ispumpavanju vode na nekoliko desetina lokacija – rekao je Gagić i ponovio apel MUP-a.

Foto: Rina

– Molimo građane da se ne kreću po poplavljenim područjima, uz obale reka i po nasipima i da prate prognoze RHMZ-a. Ukoliko postoji opasnost da im voda uđe u kuće, treba da na ulazu postave džakove sa peskom, da isključe struju u objektu i da se popnu na više etaže objekta, kao i da obavezno obaveste vatrogasno-spasilačku jedinicu na telefon 193 ili policiju na telefon 192 – poručio je Gagić.

ČAČAK – REKE TEKU ULICAMA

Na teritoriji Čačka izlili su se bujični potoci i Loznička reka, a pod vodom su se našle mnoge ulice, dvorišta i podrumi. Voda je ušla i u prostorije vrtića u naselju Košutnjak. Na terenu su ekipe Civilne zaštite. Najkritičnija situacija je u MZ Park, gde su potopljeni i parkirani automobili.

– Na terenu su od ranih jutarnjih sati ekipe Civilne zaštite, kao i vatrogasci-spasioci. U Ulici Bogdana Kapelana jedno odeljenje Civilne zaštite je aktivirano, vatrogasci-spasioci su na terenu sa pumpama. Svi smo terenu – rekao je za RINA načelnik Štaba za vanredne situacije Bratislav Zečević.

Poplavljen je i vrtić „Boško Buha“ u naselju Košutnjak.

– Potpuno su poplavljene dve sobe, trenutno su ekipe Civilne zaštite kod nas, iznose sav nameštaj, isključena je struja, a deca su prebačena u vrtić „Neven“ – istakla je zamenica direktora Marina Janković.

Vanredna situacija je proglašena u Loznici, Jagodini, Sjenici, Koceljevu, Vladimircima, Babušnici, Boljevcu, Vrnjačkoj Banji, Trsteniku; 15 mesta u Šapcu, nekim mesnim zajednicama u Užicu, Paraćinu, Požegi. Vanredno stanje uvedeno je i Beočinu, Irigu, Priboju, Žagubici, Ivanjici, Aleksincu, Ćićevcu, opštini Ražanj, Lučanima, Aleksandrovcu, Kosjeriću, Čačku, kao i delu teritorije u Svilajncu.

EVAKUISANO 62 OSOBE, UGAŠENO 12 POŽARA

Kako je istakao Nedeljko Gagić, od početka obilnih kišnih padavina, 26. maja, koje su dovele do poplava, ukupno su angažovana 762 vatrogasca-spasioca.

Foto: MUP

– U 355 intervencija oni su evakuisali 62 osobe, ugasili su 12 požara izazvanih udarom groma i imali su 320 intervencija crpljenja vode iz objekata. U tim intervencijama je angažovano 390 vatrogasnih vozila i više od 400 pumpi – naglasio je načelnik Gagić.

(Tpknews.com/Mediji)

Jedan komentar

 1. Istočna Srbija i njeni delovi su bezbroj puta biki odsečeni od sveta izlivanjem reka ,snežnim snetovima i nanosima, odronima…
  To se više NIKADA
  neće dogoditi kada bude izgrađen ovaj već duže od sedam (7)godina
  SULTANSKI LIČNO
  najstrožije cenzurisani i blokirani
  TRANSEVROPSKI
  (Atlantski okean-Crno more ) ,,KORIDOR ŽIVOTA,,/,,ZABRANJENI KORIDOR,, celog ovog sada galopirajućom brzinom demografski ,ekološki, ekonomski,socijalno…
  izdišućeg ,izumirućeg
  i nestajućeg
  ,,AFRIČKOG KONGO REGIONA,,Istočne Srbije…
  I pozdrav za
  dežurnog Sultana…
  znaće od koga je…

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker