U četvrtak, 26. januara 2017. godine, je u prostorijama Regionalne razvojne agencije „Braničevo-Podunavlje“ u Požarevcu održan je prvi sastanak novoosnovane Regionalne platforme za ruralni razvoj Braničevo-Podunavlje.
Platforma predstavlja ne-formalno, stručno, savetodavno telo i okuplja 24 predstavnika institucija i organizacija iz celog regiona i različitih sektora: lokalne samouprave, javna preduzeća i ustanove, udruženja građana, predstavnike sektora privrede i obrazovnih institucija.
Platforma je uspostavljena sa ciljem jačanja kapaciteta i unapređenja saradnje relevantnih aktera iz regiona Braničevo-Podunavlje, kroz implementaciju Regionalne strategije ruralnog razvoja za period 2016-2020.
U tom smislu već se započelo sa izradom dvogodišnjeg Akcionog plana, nakon čega će Platforma imati aktivnu ulogu u formiranju različitih tematskih partnerstava, tj. timova koji će raditi na pripremi konkretnih predloga regionalnih projekata iz oblasti ruralnog razvoja, namenjenih različitim donatorskim programima.
Gradeći na rezultatima i uspesima prethodnog projekta “Evropeizacija lokalnih politika u oblasti ruralnog razvoja”, nastavljamo i u narednom periodu sa aktivnostima u oblasti ruralnog razvoja u našem Regionu. Cilj projekta je vertikalno i horizontalno umrežavanje i jačanje kapaciteta svih zainteresovanih strana BP regiona za aktivno učešće u procesima približavanja EU u oblasti ruralnog razvoja.
Specifični ciljevi predviđaju:
1. Unapređenje kapaciteta lokalnih aktera za saradnju u artikulisanju zajedničkih regionalnih interesa u oblasti ruralnog razvoja.
2. Efikasnije sprovođenja Politike ruralnog razvoja Republike Srbije na regionalnom nivou.
3. Povećanje informisanog učešća aktera iz BP regiona u procesu kreiranja PRRRS, usklađivanja sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU i pregovora o članstvu Srbije sa EU u oblasti ruralnog razvoja.
Za ostvarenje ovih ciljeva, predviđena je realizacija niza edukacija i javnih događaja, kao i uspostavljanje virtuelnog Foruma u svrhu informisanja i promocije aktuelnih tema u oblasti ruralnog razvoja, kao i podsticanja većeg učešća različitih aktera u aktuelne reformske procese na nacionalnom nivou i pregovore o članstvu Srbije sa EU u oblasti ruralnog razvoja.
Fokus projekta će biti i na efikasnijem sprovođenju politika ruralnog razvoja kroz izradu Akcionog plana za sprovođenje Regionalne strategije ruralnog razvoja i dizajniranje konkretnih regionalnih projektnih predloga u ovoj oblasti od strane različitih partnerskih inicijativa, koji bi bili promovisani kod različitih donatora.
Jedna od ključnih aktivnosti predviđa uspostavljanje Regionalne platforme za ruralni razvoj, kao multi-sektorskog, savetodavnog tela. Projekat predviđa aktivno uključivanje kreatora lokalnih politika i zaposlenih u lokalnim samoupravama, organizacija civilnog društva i vlasnika poljoprivrednih gazdinstava, predstavnika zadruga, preduzetnika i MSP koji svojim poslovnim aktivnostima doprinose ruralnom razvoju, kao i svih zainteresovanih strana iz regiona Braničevo-Podunavlje.
Kroz sve pomenute aktivnosti, prioritet će biti i unapređenje komunikacije i saradnje sa različitim zainteresovanim stranama ne samo iz Regiona, već i sa sličnim inicijativama iz Srbije i institucijama i organizacijama koje posluju na nacionalnom nivou.
Regionalna strategija ruralnog razvoja za Braničevo-Podunavlje 2016-2020
Svrha ovog dokumenta je da na temelju identifikovanih ključnih snaga i potencijala ruralnih sredina u Regionu, formuliše osnovne pravce razvoja u narednom periodu. Kao rezultat višemesečne saradnje i partnerstva gotovo 200 učesnika—predstavnika lokalnih samouprava i drugih javnih institucija, organizacija civilnog društva, privatnog sektora i poljoprivrednih proizvođača iz Regiona, Strategija definiše Viziju naših ruralnih sredina i način na koji će se ona ostvarivati: kroz 4 Prioritetne oblasti, 12 Specifičnih ciljeva i 36 Mera. Strategiju je u avgustu 2016. usvojila Skupština RRA BP.
Vizija
Socijalno-ekonomska sigurnost meštana, kvalitetan i perspektivan život mladih, u uređenim, očuvanim i savremenim seoskim zajednicama.
Prioritetne oblasti
1. Konkurentnija poljoprivreda
2. Raznovrsnija ruralna ekonomija i jače preduzetništvo
3. Poboljšana infrastruktura i održivo upravljanje resursima
4. Unapređene društvene delatnosti i jačanje partnerskih inicijativa
TPKNEWS