ČUDOTVORNA MISIJA: Mladi monasi obnovili zaboravljeni manastir Tumane i vratili narod u crkvu (FOTO)

Od oktobra 2014. godine kada su iz manastira Zaova nedaleko od Požarevca prešli u manastir Tumane, desetak kilometara od Golupca, petočlano bratstvo monaha vredno radi na obnovi ove svetinje i nastavlja svoju misiju.

Foto: Priče sa dušom / Privatna arhiva

Još od doba kada je sagrađen u vreme kneza Lazara Hrebeljanovića u manastiru je boravilo bratstvo, a zatim je šezdesetih godina prošlog veka zbog malobrojnih monaha manastir postao ženski, a onda mu je pre dve godine, zbog nedovoljnog broja sestara, vraćen istorijski status muškog manastira.

Starešina – iguman Dimitrije (34) i monasi Petar (29), Pavle (25) i Teofil (32) dočekali su me u Tumanu vredno obavljajući svoja dnevna poslušanja i gde, kako sam ubrzo shvatio, ima mnogo posla, ali ne i vremena za duge razgovore. Peti član iskušenik Neša bio je poslovno odsutan.

– Ustajemo oko 5 sati, pomolimo se i idemo na jutarnju službu. Posle toga se u trpezariji poslužimo čajem ili kafom i krećemo u svakodnevna zaduženja. U manastiru se jede dva puta dnevno: ručak je u 10, a večera u 18 sati. Po pravilima življenja u ovom manastiru nemamo popodnevni odmor – objašnjava mi otac Pavle, najmlađi po godinama, ali ne i po službi.

Foto: Priče sa dušom / Privatna arhiva

Monasi mi pričaju da se trude da, koliko Bog daje i koliko njihove male snage dozvoljavaju, manastir vrate u lepo i pripadajuće stanje i da mu povrate sjaj i slavu koju je imao kroz bogatu istoriju, piše sajt PRIČE SA DUŠOM.

Njegovo poslušanje je da hrani životinje i da vodi računa o njima. U manastiru gaje krave, ovce, koze, svinje, živinu, magarce, ponije, emu ptice i lame, od kojih su neke u zoološkom vrtu koji su napravili da bi ulepšali boravak najmlađim posetiocima. Na proleće očekuju i nojeve. Imaju baštu, plastenik, ribnjak i košnice sa pčelama. U nekadašnjoj staroj vodenici, sada gostoprimnici, hodočasnici i turisti mogu da se okrepe. U manastiru nema interneta i dometa za mobilni telefon.

Foto: Priče sa dušom / Privatna arhiva

– Želja nam je da posetioci ovde provedu prijatno vreme, da se upoznaju sa istorijom manastira i da se poklone svetinjama koje se u njemu čuvaju: moštima Svetog Zosima Tumanskog i Svetog Jakova Tumanskog i čudotvornoj ikoni Presvete Bogorodice Kurskaje koju su ovde svojevremeno doneli ruski monasi. Mogu da vide grandioznu arhitekturu i umetnost crkve Svetog Arhangela Gavrila i u gostoprimnici da se posluže hranom koja je usaglašena sa manastirskom kuhinjom. Ne postoje cene, već svako daje prilog za obnovu manastira – priča mi Dimitrije.

Kada su se preselili manastir je bio u zapuštenom stanju i, najblaže rečeno, zaboravljen od naroda. Na liturgije je dolazilo tek po nekoliko osoba, dok sada nedeljom u crkvi možete videti po stotinak vernika i na desetine parkiranih automobila. Za manastir koji nije pored glavnog puta i u koji se treba namenski uputiti to je veliki napredak.

Kako je nastalo ime Tumane? Narodno predanje vezuje se za ime kosovskog junaka Miloša Obilića i kazuje da je on na mestu današnjeg sela Dvorišta imao svoje dvore. Jednom prilikom krenuo je u lov i tada je nehotice ranio proslavljenog pustinjaka Prepodobnog Zosima Sinaita. Poneo ga je ka dvoru da mu izvida rane, ali mu je svetac na mestu gde je današnja crkva rekao: „Tu mani i pusti me da umrem“. U znak kajanja zbog nenamernog ubistva Miloš nad njegovim grobom počinje izgradnju crkve.

– Ovo je velika svetinja koja prevazilazi okvire regiona u kojem se nalazimo. Imamo sreću da u ovom manastiru, iako smo u dvadeset prvom veku, čovek stiče utisak da je duboko u srednjem veku – nastavlja Dimitrije.

Foto: Priče sa dušom / Privatna arhiva

Bogatstvo predanja i svedočanstava o ovoj svetinji ovde bivaju odjednom jasni i blistavo otkriveni, što monasima daje snagu i motiv da se potrude da čitav kompleks dovedu u stanje koje ova svetinja zaslužuje

Na moju tvrdnju da žitelji Golupca i okoline naširoko i već duže vreme od usta do usta prenose priču o vrednim monasima koji posvećeno rade i o tome kako su ih oni vratili na liturgije, otac Dimitrije diplomatski odgovara da u manastiru imaju utisak da nikad ne stignu sve da urade. Upravo ljudi iz ovog kraja od kojih sam čuo za ovu svojevrsnu monašku misiju pozvali su me da navratim u Tumane i lično se u sve uverim. Moj domaćin Jovan Kocmanović, profesor istorije i turistički vodič iz Golupca imao je samo reči hvale, a sve ovo o čemu pišem potvrdio je i Dragoslav Jović iz sela Dvorište, kojeg sam zatekao u trpezariji manastira.

– Nigde nisam sreo narod koji je na tako divan način privržen crkvi i koji ulaže svu svoju snagu i dobru volju da unapredi svetinju. Oni manastir doživljavaju kao svoj dom. To je važno naglasiti jer je naišlo vreme otuđenja u kojem ljudi neće da pomognu ni svojim najbližima, a kamoli da se odreknu nečega radi jednog manastira. I sve što ovde vidite, a da je obnovljeno za dve godine i nešto jače, predstavlja trud naroda ovog kraja i šire, koji održavajući ovu svetinju nastavlja tamo gde su naši slavni preci stali. Ovo nećete naći svuda u Srbiji. Šta god da zatražite od njih, dobijete netremnice u po dana i u po noći – priča mi.

Foto: Priče sa dušom / Privatna arhiva

Posle svete liturgije nedeljom i praznicima narod iz manastirske crkve svrati u konak na skromno posluženje, da popije kafu, sok i da sa bratstvom manastira provede nekoliko sati u duhovnim razgovorima.

– To je ljudima postalo interesantno i dolaze u sve većem broju. Naša trpezarija i gostoprimnica bivaju male da prime toliko ljudi. Ipak, mi u tome ne vidimo ništa spektakularno, naša je dužnost da svetinju održavamo, čuvamo i unapređujemo, a narod verovatno vidi da mi to sa ljubavlju radimo. Mošti Svetog Zosima pomogle su mnogima i imamo brojna svedočanstva u manastiru o čudima koje je učinio ljudima. Neke je iscelio, nekima je pomogao u životnim okolnostima, ljudi iz blagodarnosti ponovo dolaze da mu se poklone, iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Rumunije, Rusije, Grčke… Čudesna priča o manastiru duboko se utkala u svest našeg pravoslavnog naroda i podseća ljude na našu slavnu i drevnu istoriju.

Foto: Priče sa dušom / Privatna arhiva

Na kilometar od manastira, duboko u šumi, okružena stoletnim stablima, u liticama stena nalazi se, od 14. veka do danas ljudskom rukom netaknuta isposnica u kojoj je živeo i molio se Sveti Zosim Tumanski. Manastirsko bratstvo zajedno sa narodom pokrenulo je veliku akciju obnove ovog duhovnog spomenika.

– Narod odlazi gore moleći se Svetom Zosimu, tražeći božji blagoslov i utehu i odnoseći čudotvornu lekovitu vodu iz te isposnice. Želimo da je obnovimo i da joj vratimo namenu boloslužbenog prostora. Pored je kuća za monaha, koju je takođe potrebno urediti, tako da ovim putem pozivam ljude dobre volje da doprinesu spasenju svome, svoje duše i svojih bližnjih i da nam pomognu u obnovi tog prvorazrednog duhovnog blaga – poručuje iguman Dimitrije.

Pitao sam ga i da li je ovo jedno od najmlađih monaških bratstava u Srbiji?

Foto: Priče sa dušom / Privatna arhiva

– Ja to ne mogu da kažem, jer ima mnogo velikih manastira. U Eparhiji braničevskoj je jedno od najbrojnijih i verovatno jedno od najmlađih, kada je o starosti monaha reč. U poslednje vreme slabo ima kandidata i monaštvo nije tako razvijeno kao ranije. Mladi ljudi se teško odlučuju na život koji sa sobom nosi odgovornost i žrtvu. Svi mi smo iz udobnosti porodičnih domova došli ovde i počeli novi život. Ljudi su danas postali mnogo upućeni na sebe i zaboravljaju da je Bog čoveku namenio život u zajednici. U manastiru imamo zajednicu, drugačiju od ljudi u svetu koji žive bračnim životom, ali i jedna i druga su usmerene ka slavi božjoj i spasenju svih nas. Poenta je da čovek, šta god da odabere, u tome bude do kraja temeljan, a Gospod će mu svakako pomoći – rekao je Dimitrije i mojim čitaocima poslao božićnu poruku, piše sajt PRIČE SA DUŠOM.

– Pred nama su dani radosnog hrišćanskog praznika, rođenja gospoda našeg Isusa Hrista. Poruka svima nama je da se ujedinimo u veri i ljubavi. Mir i radost koju ćemo poneti našim svedočenjem stići će do svih ljudi dobre volje, u svetu će biti manje mržnje i ratova, a ljudi će pokušati da žive u radosti bratskog poštenja. Uz više ljubavi i tolerancije bićemo bogougodni i prijatni bližnjima svojima. Mir Božji! Hristos se rodi!

TPKNEWS/Priče sa dušom

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker