PELCOVAĆE VUČIĆ NAPREDNJAKE: Dok u Nemačkoj, Italiji i Austriji medicinari odbili pelcovanje vakcinom AstraZeneka, u Srbiji stigao prvi kontigent vakcina

Vakcina protiv virusa korona britansko-švedskog proizvođača „AstraZeneka” stigla je u Srbiju, a prvi kontingent od 150.000 doza na aerodromu je dočekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Foto: Tanjug

Avion sa vakcinama sleteo je na beogradski aerodrom „Nikola Tesla” oko 8 sati. Osim predsednika Vučića, na aerodromu su bili i ministar Zlatibor Lončar i ambasadorka Velike Britanije u Srbiji Šan Meklaud.

Predsednik je rekao da je zahvalan britanskoj ambasadorki i otpravniku poslova indijske ambasade na vakcinama. „Hvala što podržavate Srbiju i što ste dozvolili da uvezemo iz Indije. Ovaj trenutak je od velikog značaja za nas”, rekao je Vučić.

Kako je rekao predsednik Srbije, dolaskom vakcina AstraZeneke, Srbija, uz Ujedinjene Arapske Emirate, postaje jedina zemlja koja ima više od tri vakcine na raspolaganju.

„Za ovo je bilo potrebno mnogo truda, i naših prijatelja iz Ujedinjenog Kraljevstva i Indije. Molio sam i Borisa Džonsona i neke druge ljude u britanskoj vlasti, hvala im na podršci. Da se zahvalim indijskom premijeru, ministru spoljnih poslova, cena za ove vakcine je najpovoljnija, po izuzetno povoljnim cenama uspeli smo da obezbedimo vakcine, koje su od sutra dostupne našim građanima“, rekao je Vučić.

On je zamolio građane da se ne opuštaju, iako su, kako je naveo, što se tiče vakcina brojevi veliki.

„Moramo da ubrzamo vakcinaciju, da dođemo do million makar prvovakcinisanih do kraja februara, a da broj revakcinisanih pređe 650 hiljada, i onda ćemo u martu početi da osećamo blagodeti, uprkos našem ponašanju“, dodao je Vučić.

Međutim, dok se naš predsednik Vučić hvali nabavkom vakcine britansko-švedskog proizvođača „AstraZeneka” s druge strane veliki broj medicinara u Austriji, Nemačkoj i Italiji odbili su da se pelcuju vakcinom „AstraZeneka” zbog velikog broja neželjenih efekta.

Tako je Austrijska Savezna kancelarija za zdravstvenu sigurnost (BASG) objavila u sredu zvanične podatke o neželjenih efekta nakon vakcinacije protiv koronavirusa, o kojima su izveštavali vakcinisani austrijski državljani.

Isti izvor navodi da je do 12. februara najviše žalbi stiglo od ljudi koji su bili vakcinisani AstraZenekovom vakcinom. Na 1.000 vakcinisanih ima 14,9 slučajeva neželjenih efekta.

U poređenju sa drugim vakcinama, Fajzer/Biontek je imao „samo“ prijavljene neželjene efekte u 3,79 slučajeva, a Moderna u 5,71. Do 12. februara 365.039 ljudi je vakcinisano sa Biontekovom vakcinom, a 1.384 njih je prijavilo neželjene efekte. 8.057 osoba je vakcinisano vakcinom Moderna, njih 46 prijavilo je neželjene efekte, dok je od 3.961 osoba vakcinisana AstraZenekovom vakcinom, njih 59 prijavilo je neželjene efekte nakon vakcinacije.

Većina izveštaja odnosila se na blage neželjene efekte kao što su glavobolja, groznica, umor, bol na mestu inekcije, bolovi u mišićima ili zglobovima nogu i ruku, groznica, mučnina, vrtoglavica…

Osobe koje su pelcovane AstraZenekom najčešće su prijavljivali temperaturu kao neželjeni efekat vakcinacije.

Alergijske reakcije zabeležene su kod 18 pacijenata, a pritužbe na probleme u predelu facijalnog nerva ili vilice zabeležene su u 19 slučajeva.

Nakon što su veliki broj medicinskog osoblja u Nemačkoj i Italiji odbili da se pelcuju vakcinom „AstraZeneka” zbog velikog broja prijavljenih neželjenih efekata nakon vakcinisanja, i medicinsko osoblje u nekoliko bolnica i klinika širom Austrije, uključujući Beč, odbilo je da se vakciniše vakcinom “AstraZenek” poslednjih dana. Navedeni razlog su neželjeni efekti i prijavljeni slabiji efekat ove vakcine u poređenju sa drugima, posebno kod mutacija koronavirusa.

Što se tiče smrtnih slučajeva, BASG je do 12. februara prijavio 21 smrtni slučaj zbog posledica korona-vakcine. Kako je navedeno u izveštaju, u dva slučaja moglo bi se isključiti veza sa vakcinacijom na osnovu izveštaja obdukcije. Troje umrlih je vakcinisano, kako je naknadno utvrđeno, tokom perioda inkubacije koronavirusne infekcije. Za deset vakcinisanih osoba tvrdi se da su verovatni uzrok smrti zbog njihovih prethodnih ozbiljnih bolesti. Nema podataka za šest pacijenata i čekaju se rezultat istrage.

“Za sada nema dokaza o povezanosti sa vakcinacijom, a istrage su još uvek u toku”, navedeno je u izveštaju BASG.

(Tpknews.com/Agencije)

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker