TERORISTIČKI NAPAD U ŠPANIJI: Kombijem uleteo u masu u Barseloni, 13 mrtvih i 100 povređenih! (FOTO/VIDEO)

U najpopularnijoj turističkoj ulici u centru Barselone, Las Ramblas, u četvrtak po podne beli kombi je velikom brzinom uleteo među pešake, gazeći turiste i stanovnike, a katalonske vlasti su saopštile da je u tom terorističkom napadu 13 osoba ubijeno, dok je 100 ljudi ranjeno.

Među poginulim i povređenim u terorističkom napadu u Barseloni ima državljana iz najmanje 18 zemalja – Francuske, Nemačke, Španije, Holandije, Argentine, Venecuele, Belgije, Australije, Mađarske, Perua, Rumunije, Irske, Grčke, Kube, Makedonije, Kine, Italije i Alžira, saopštila je španska agencija za civilnu zaštitu.

Francusko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je povređeno 26 njihovih državljana, od kojih je najmanje 11 u teškom stanju.

Kako se navodi, francuski ministar spoljnih poslova Žan-Iv Le Drijan će kasnije u toku dana posetiti Barselonu i posetiti povređene, preneo je Rojters.

AFP navodi da je Belgija saopštila da je jedan njihov državljanin ubijen u napadu, dok je iz Haga stigla informacija da je troje Holanđana povređeno.

Grčki diplomata je prijavio da su povređene tri osobe iz njegove zemlje – žena i njeno dvoje dece.

Građani Srbije koji se nalaze u Barseloni bezbedni su i napustili su taj deo grada.

Odgovornost za napad je preuzela islamistička organizacija Islamska država (ID), čija je novinska agencija Amak prenela da su počinioci napada u Barseloni “vojnici ID” koji su izveli operaciju kao odgovor na pozive na napade na države članice koalicije koja se bori protiv te sunitske ekstremističke grupe.

https://twitter.com/necatulu21/status/898207593142923264

Visoki policijski zvaničnik rekao je da nijedan od dvojice osumnjičenih koji su uhapšeni nije vozač, precizirajući da je jedan od uhapšenih španski državljanin iz Melilje, dok je drugi Marokanac, prenosi AP. Mediji javljaju da potraga za vozačem još traje.

Predsednik Katalonije Karles Pudždemon izjavio je nakon napada za kanal TV3 da je “priroritet spasavenje života, a potom policijska straga, kako bi se pronašli ljudi koji su odgovorni za napad i svi koji su im direktno ili indirektno pomogli”.

Ambasada Srbije u Španiji do sada nije dobila prijave o evanutalnom nestanku srpskih državljana u toj zemlji nakon napada u Barseloni, a diplomatski predstavnici Srbije u toj zemlji angažovani su na prikupljanju podataka posle napada u Barseloni.

TPKNEWS/Agencije

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker