POČELO RASPOREĐIVANJE SNAGA: Večeras može da počne Treći svetski rat!

Predsednik SAD Donald Tramp upozorio je Siriju i njihovog saveznika Rusiju da će “rakete sigurno biti lansirane”, dok Tereza Mej ne pripremi Britaniju da se pridruži vazdušnim napadima protiv Asadovog režima.

Foto: Ilustracija

Zapadne zemlje, pre svih SAD, Velika Britanija i Francuska, prete vojnim odgovorom na snage Bašara al Asada posle navodnog hemijskog napada na pobunjeničko uporište Dumu kod Damaska, za koji smatraju da su odgovorne sirijske snage.

Tim povodom Tereza Mej izdala je naređenje da se britanske podmornice upute na rastojanje raketnog napada na Siriju, navodi britanski “Telegraf“.

Telegraf je saznao da je Mejeva izdala naređenje britanskim podmornicama da se kreću u raketnom dometu Sirije zbog spremnosti za napad na Asadov režim. Kako tvrdi njihov izvor blizak britanskoj premijerki napad će biti večeras.

Dve Trampove poruke na Tviteru u trenutku su obišle svet: „Spremi se Rusijo za lepe, nove i pametne (rakete)“. Moskva odgovara da će svaka raketa ispaljena na Siriju biti srušena a lokacija s koje je ispaljena biti meta.

Rusija ne bi trebalo da bude partner sa “životinjom koja ubija gasom” svoje ljude i koja u tome uživa. “Rusija je obećala da će oboriti sve rakete ispaljene na Siriju. Spremi se Rusijo, zato što će doći lepe i nove i “pametne”, naveo je Tramp.

Istovremeno, portparolka Bele kuće Sara Sanders saopštila je da se tim za nacionalnu bezbednost američkog predsednika Donalda Trampa sastao juče po podne po lokalnom vremenu kako bi diskutovao o odgovoru SAD na “očiglednu upotrebu hemijskog oružja od strane sirijske vlade protiv sopstvenog naroda”, prenosi AP.

Sanders je rekla i da je potpredsednik Majk Pens predsedavao tom sastanku.

Ona je istakla da još nije doneta odluka o tome da li će američke snage napasti Siriju.

Sanders je napomenula da SAD sa sigurnošću krive sirijsku vladu i njene ruske saveznike za pogubni napad izveden u subotu u Dumi gde je, kako navode opozicioni aktivisti i spasioci, ubijeno najmanje 40 ljudi.

U međuvremenu, portparol Kremlja saopštio je da su tvrdnje o napadu hemijskim oružjem izmišljene.

Ranije juče lider Laborističke stranke Džeremi Korbin je zahtevao da se održi glasanje u parlamentu kako bi se dalo zeleno svetlo potencijalnom vojnom napadu na Siriju, preneo je „Skaj njuz“. Korbin je pozvao Mejovu da „pozove sve zemlje, uključujući SAD i Rusiju, kao i susedne države, za sto u Ženevi kako bi se došlo do političkog rešenja“.

SABLASNO NEBO NAD SIRIJOM

Posle najave Amerike da će napasti režim Bašara el Asada, i ruskog odgovora da će uništiti svo američko oružje u regionu, sirijsko nebo sinoć je potpuno utihnulo.

Pogledajte razliku ostalog dela Mediterana i Evrope, gde se jasno vidi da se avionski saobraćaj obavlja redovno, ali da se sirijsko područje zaobilazi u širokom luku / Foto: Printerscreen

Naime, na sajtu Flightradar24, koji prikazuje mapu kretanja svih civilnih aviona u svetu, večeras se jasno vidi sablasno nebo nad Sirijom, ali stotinama kilometara od njenih granica.

Prvi američki udar očekuje se sa mora, odnosno napad krstarećim raketama i dronovima. S druge strane, Rusi su u Siriju dopremili nekoliko divizija protivraketnog sistema S-400, a procenjuje se da za sada imaju oko 92 rakete.

Izvesno je da će se nebo nad Sirijom uskoro usijati, dok svet strahuje od armagedonskog obračuna supersila.

(Agencije)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker