RUDNIKA KOD BORA: Otvaranje najvećeg nalazišta bakra i zlata na svetu, koštaće 1,5 milijardi dolara

Kanadska kompanija ’’Nevsun’’ planira da u okolini Bora sledeće godine započne pripreme za otvaranje rudnika bakra i zlata, koji bi sa radom počeo 2021. godine. Po studijama, za to je neophodno uložiti 1,5 milijardi dolara.

Rudnik, koji bi se nalazio sedam kilometara od Bora, eksplatisao bi se podzemnim putem. Tu je ustanovljen sadržaj od 2,6 odsto bakra, dok se u RTB-u vadi ruda sa o,2 procenta bakra. Takođe, ustanovljeno je i prisustvo od 1,65 grama zlata po toni rude.

Kako se procenjuje, rudnik bi radio 15 godina, i za to vreme bi se dobilo više od milion tona bakra i skoro 70 tona zlata, što je, po sadašnjim cenama, oko 13 milijardi dolara. ’’Nevsun’’ bi bio u obavezi da plaća porez od 15 odsto, i još dodatnih pet proocenata na ime takse za korišćenje mineralnih sirovina.

TPKNEWS/T.V.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker