VOZAČI SPREMITE SE: Od ponedeljka u Braničevskom okrugu u zatvor za brzu vožnju, preticanje na punoj, prolazak na crveno i pijanstvo!

Duplo veće kazne za nevezivanje pojaseva i upotrebu mobilnih, za čak 11 prekršaja se plaća više od 100.000 dinara

Po novom zakonu, za drastično prekoračenje brzine, vožnju sa više od dva promila alkohola, preticanje kolone preko pune linije i dva uzastopna prelaska na crveno ide se na robiju 30 do 60 dana.

Vozačima koji voze brže od 140 km/h u naselju i 220 km/h na autoputu ili imaju više od dva promila alkohola u krivi preti do 60 dana robije, predviđaju izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja koje stupaju na snagu od utorka, 3. aprila! Iza rešetaka će završiti i oni vozači koji budu preticali kolonu preko pune linije ili najmanje dva puta prođu kroz crveno svetlo u roku od 10 minuta.

Pored ovih pet prekršaja, novi zakon donosi kategoriju 11 “izuzetno teških kršenja propisa” za koje će vozači dobiti drakonsku kaznu od 100.000 do 120.000 dinara, 14 kaznenih poena i osam meseci zabrane upravljanja vozilom. Takođe, sankcije za nevezivanje pojasa i upotrebu mobilnog za volanom duplirane su sa 5.000 na 10.000 dinara…

Izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja donele su i strože propise za nove vozače i oštrije kazne za vožnju dece u kolima na nepropisan način, kao i povećavanje sankcije za nevezivanje pojasa, telefoniranje tokom vožnje ili nepropisne i nečitke tablice na 10.000 dinara. Uz sve to, stručnjaci su podržali i smanjenje kazni za vožnju zaustavnom trakom, upravljanje vozilom noću samo sa upaljenim pozicionim svetlima i situacije u kojima je istekla vozačka dozvola ili registraciona nalepnica. Takođe, preticanje bicikla, traktora, motokultivatora, zaprega i radnih mašina više se ni neće smatrati prekršajem.

PAZITE KO VAM VOZI AUTO

Ako ne odgovorite u roku na upit policije ko je upravljao vašim vozilom u određeno vreme na određenom mestu, kazna je od 100.000 do 120.000 dinara! Veliki problem možete da imate i ako ste prodali vozilo, ali niste overili ugovor o prodaji kod notara, već ste dali vozilo “na punomoćje”. Tada se formalno ne zna ko je zapravo upravljao automobilom u slučaju da ono učestvuje u udesu.

KAZNE KOJE SU SMANJENE

– Kazna za vožnju zaustavnom trakom je smanjena sa 100.000-120.000 dinara, 8 meseci zabrane i 14 poena na 20.000-40.000 dinara, 3 meseca zabrane i 6 poena.
– Kazna za vožnju noću na osvetljenom delu puta samo sa pozicijama smanjena je sa 15.000-30.000 dinara, 3 meseca zabrane i 2 poena na 10.000 dinara.
– Kazna za isteklu vozačku dozvolu više od šest meseci je smanjena sa 15.000-30.000 dinara, 3 meseca zabrane i 5 poena na 10.000 dinara.
– Kazna za upravljanje vozilom čija je registraciona nalepnica istekla za više od 30 dana je smanjena sa 60.000-20.000 dinara i 2 poena na 10.000 dinara.

ŠTA SE VIŠE NEĆE SMATRATI PREKRŠAJEM

– Biće dozvoljeno preticanje preko “pune linije” sporih vozila – bicikala, traktora, motokultivatora, zaprega i radnih mašina.
– Motocikli više neće morati da idu jedan iza drugog kada se kreću u grupi.
– Preticanje ovih vozila preko “pune linije” nikada nije dozvoljeno ispred prevoja, na prevoju, ispred i u nepreglednoj krivini, ako se vozilo zaustavlja radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu, kao i ako se ta vozila kreću u koloni.

POVEĆANE KAZNE ZA POJAS, MOBILNI I TABLICE

1. Kazna za korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje – 10.000 dinara (bila je 5.000 dinara)
2. Kazna za nevezivanje pojasa – 10.000 dinara (bila je 5.000 dinara)
3. Nepropisno postavljane ili nečitke tablice – 10.000 dinara (bila je 3.000 dinara)

PRAVILA ZA NOVE VOZAČE

– Trajanje probne dozvole povećano je sa jedne na dve godine.
– Ne smeju upravljati vozilom veće snage od 80 KW (108ks).
– Ne smeju voziti brzinom većom od 45 km/h u naselju, 72 km/h van naselja i 110 km/h na autoputu.
– Ne smeju voziti od 23 časa do 6 časova ujutru.
– Ne smeju da koriste telefon tokom vožnje, čak ni uz blutut uređaje.
– Nulta tolerancija na alkohol.
– Mlađi od 18 godina moraju voziti sa osobom koja ima vozačku dozvolu bar pet godina, maksimalno mogu voziti tri saputnika.
– Za mlađe od 19 godina probna dozvola traje do 21. godine. Osim ako je u društvu člana porodice koji ima dozvolu duže od pet godina.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker