JEDNOGLASNA ODLUKA KRIZNOG ŠTABA: Nema popuštanja mera, dozvoljene posete vakcinisanim korisnicima domova

Epidemiološkinja, ministarka i članica Kriznog štaba Darija Kisić Tepavčević je rekla da je na Kriznom štabu jednoglasno odlučeno da nema popuštanja epidemioloških mera, ali i da je usvojena preporuka da se vakcinisanim korisnicima domova za stare dozvole posete, u strogo kontrolisanim uslovima i uz poštovanje epidemioloških mera.

Screenshot/TanjugLive

Nakon završenog redovnog sastanka Kriznog štaba, rekla je da beležimo stabilniju situaciju poslednjih nedelja, ali je i dalje visok nivo brojeva zaražavanja i umiranja.

Govoreći o vakcinaciji, navela je da je vakicisano nešto više od 415.000 ljudi i da je zainteresovanost građana velika.

Imali smo tri neželjene, teže reakcije na 415.000 vakcinisanih, ali ni u jednom trenutku te osobe nisu bile životno ugrožene, navela je dr Kisić Tepavčević. Kako je dodala, hospitalizovane su, bile su pod lekarskom opservacijom i puštene su kući. Radilo se o jednom hematomu, blažem obliku alergijske reakcije i o jednom zapaljenju limfnih čvorova, pojasnila je. „Ni u jednom momentu nisu bili životno ugroženi“.

Govoreći o korisnicima Gerontoloških centara, kaže da je u njima izuzetna zainteresovanost, da je oko 6.500 korisnika do sada primilo bar jednu dozu, a negde i obe. U nekim domovia, navela je, ima bar po jedan slučaj kovida koji bi mogao da kompromituje vakcinaciju, pa se tu čeka.

– Danas je usvojena preporuka da se vakcinisanim korisnicima dozvole posete u strogo kontrolisanim uslovima, navela je Kisić Tepavčević, podsećajući da su oni 10 meseci bili strpljivi.

Posete će biti omogućene onima koji su kompletno vakcinisani i bitno je da su dobili dve doze vakcine, kao i da je od druge doze prošlo najmanje sedam dana, kazala je.

Dodala je i da je razmatrano pitanje ulaska u Srbiju iz Mađarske uz negativan PCR test, ali da se u Kriznom štabu još nisu odlučili na tako nešto. Navela je da je bilo govora i o utakmici 18. februara, ali da je odlučeno da ni po tom pitanju nema popuštanja epidemioloških mera.

Upitana o novom soju virusa, rekla je da je on detektovan prvi put prošle subote, da to nije ništa neobično i neočekivano. Vršeno je epidemiološko istraživanje i zatvorena je mogućnost prenošenja infekcije iz tog pojedinačnog rezervoara, dodala je. Navela je da će se to intenzivno pratiti, jer nas, kako je dodala, to očekuje u narednom periodu i dodala da je važno da se promene na virusu ne odražavaju na efikasnost vakcina.

Kisić Tepavčević je rekla da je sadašnja procena da između milion i po i dva miliona ljudi u našoj zemlji bi trebalo da bude vakcinisano da bi se stekao kolektivni imunitet koji bi mogao da zaustavi epidemiju. Istakla je da je to ipak gruba procena.

Sada nemamo više samo pasivnu borbu, sada smo krenuli u napad, imamo vakcinu u rukama i najzad je ova borba protiv koronavirusa aktivna, rekla je Kisić Tepavčević.

Na pitanje da li je Ministarstvo rada, na čijem je čelu, dobilo žalbe zaposlenih da se ne isplaćuju naknade od 100 odsto onima koji su oboleli od korone, kaže da nisu dobili pojedinačne žalbe. Podsetila je da je Vlada dala to kao preporuku, navodeći da su „sve državne institucije usvojile preporuku i veliki broj privatnih“. Informisani smo da je bilo organizacija gde to nije sprovedeno, mi smo uputili dopis na nivou preporuke i nadali smo se da će većina poslodavaca da odreaguje pozitivno, ali ima i onih koji nisu, rekla je.

(Tpknews.com/N1)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker