IMA LI RAZLOGA ZA BRIGU I STRAH? Narod širom Srbije se diže na noge zbog migranata (VIDEO)

Sve su veće tenzije na granici Turske i Grčke pošto je vlada u Ankari odlučila da pusti migrante preko svoje granice. 

Skoro 10.000 ljudi je u poslednja 24 sata pokušalo da pređe granicu, ali je grčka policija to sprečila i uhapsila 73 migranta. Tenzije rastu i u Srbiji, gde su pojedini gradovi već organizovali proteste protiv migranata na njihovim ulicama jer, kako su se požalili građani, upadaju im u kuće i dvorišta, a kada ostanu bez novca, uzimaju novčanike od dece koja se plaše da idu sama u školu.

Prema poslednjim podacima Komesarijata za izbeglice i migracije, u ovom trenutku, u 17 centara za azil i prihvatnih centara kojima upravljaju, smešteno je na današnji dan 5.628 migranata, a procenjuje se da ih je izvan centara još između 600 i 800, najviše u pograničnom pojasu ka Mađarskoj i Hrvatskoj.

Zbog straha od potencijalnih incidenata, u subotu 29. februara, u Požarevcu je održan prvi veliki anti-migrantski skup, na kojem se okupilo više stotina nezadovoljnih građana iz Braničevskog okruga.

Oni su izašli na ulice da, kako je naveo jedan od organizatora, izraze opravdanu zabrinutost zbog mogućeg naseljavanja migranata u ovom delu Srbije.

– Da li je to istina ili nije, ko god bude došao na vlast, hoćemo da mu pokažemo da se ne slažemo sa time. Zašto? Zato što vidite i sami šta je počelo da se dešava po celom svetu, svi vidimo, niko se od nas ne zakopčava na leđa. Vidimo situaciju da iz dana u dan da postaje sve gora. Mi samo preventivno skrećemo pažnju, da se bunar ne kopa kada se ožedni, nego pre nego što se ožedni – rečeno je na protestu u Požarevcu.

I SUBOTICA STRAHUJE

Oko pet stotina Subotičana okupilo se u subotu uveče u centru grada na protestu protiv migranta i poručilo vlastima da ne žele migrante na ulicama Subotice i okoline.

Skup protiv migranata organizovalo je neformalno udruženje “Udruženi građani Subotice” koje je okupljeno kroz Fejsbuk grupu, a čiji su predstavnici poručili da je broj migranata sve veći i da se ljudi više ne osećaju bezbedno u svom gradu.

– Naša deca više ne mogu da se igraju na igralištima jer su tamo migranti, ne mogu da idu sami u škole, provaljuju nam u kuće i pale nameštaj, kradu šta stignu… To je već neizdrživo i zato zahtevamo od vlasti da migrante smeste u centre, da ih pregledaju zdravstveno, da ne lutaju ulicama bez ikakve kontrole – poručio je Saša Demić u ime neformalne grupe.

KOMESARIJAT: RAZUMEMO ZABRINUTOST

Iz Komesarijata za izbeglice i migracije kažu za da razumeju zabrinutost građana, naročito onih u pograničnim mestima ka kojima migranti gravitiraju u stalnim pokušajima da ilegalno pređu granicu.

– Smatramo da nije dopustivo da migranti ulaze u napuštene kuće i vikendice. Svako ko to radi treba da odgovara, a građani da prijave policiji, koja inače veoma brzo i efikasno rešava te slučajeve – kažu iz Komesarijata.

Komesarijat ističe da građani generalno ne treba da strahuju od migranata, jer je, kako napominju, većina njih smeštena u centrima, gde pri ulasku prolaze obaveznu procedure lekarskog pregleda i registracije.

Kako navode, prema onome što je MUP do sada saopštavao, procenat krivičnih dela koje počine migranti, u odnosu na ukupno počinjena krivična dela u Srbiji, meri se u promilima.

U ŠIDU NERVOZA ZBOG MIGRANATA

Nervoza zbog migranata javila se i među stanovnicima Šida.

U ovom sremskom gradu od subote patrolira još 40 policajaca kako bi u potpunosti uspostavili bezbednost i javni red u tom mestu.

Policijska patrola u Šidu zbog migranata/Screenshot

Šiđani su se u više navrata žalili na migrante na njihovim ulicama. Kako su ispričali, migranti su im noću upadali u dvorište, zauzimali prazne kuće, krali bicikle…

Dešavalo se, kako kažu Šiđani, i da migranti ostanu bez para, pa presreću decu na putu iz škole i otimaju im novčanike.

NAPALI DEVOJČICU U KUZMINU

Kako su preneli mediji iz Sremske Mitrovice, u mestu Kuzmin koje pripada toj opštini, početkom prošlog meseca, migranti su napali devojčicu staru 13 godina.

Kako navode, do incidenta između deteta i nekoliko migranata došlo je u blizini Osnovne škole “Branko Radičević” u Kuzminu. Ovaj slučaj prijavljen je Policijskoj upravi u Sremskoj Mitrovici, posle čega je 6 lica privedeno.

NARODNA PATROLA

U Beogradu se zbog migranata na prestoničkim ulicama pojavila i narodna patrola, takozvana inicijativa “Nema predaje Kosova i Metohije”. Grupa muškaraca delila je pamflete migrantima i opoominjala ih da im je zabranjeno kretanje van migrantskih centara od 22 časova do 6 časova ujutru, kao i kretanje više od tri osobe u grupi tokom dana.

Mladići koji su 4 puta izlazili na beogradske ulice kako bi upozorili migrante, privedeni su.

– Policija je o svemu obavestila nadležno tužilaštvo koje je naložilo da se ispitaju sve činjenice i okolnosti u vezi navedenog događaja i snimka koji se pojavio u javnosti – navodi se u odgovoru MUP-a.

U Višem javnom tužilaštvu su ranije naveli da su po obaveštenju o događaju dali nalog policiji da izvrši potrebne provere.

– U toku je prikupljanje podataka relevantnih za dalje postupanje povodom navedenog događaja, a u vezi sa takozvanim “narodnim patrolama”. U skladu sa našim već datim saopštenjem medijima u Republici Srbiji, obaveštavamo vas da smo po obaveštenju o događaju dali nalog policiji da izvrši potrebne provere koje su u toku – rekli su iz tužilaštva.

PRATI SE STANJE U GRČKOJ I TURSKOJ

Na pitanje da li je Srbija spremna za potencijalni priliv migranata, iz Komesarijata za izbeglice i migrante kažu:

– Komesarijat prati vesti iz Grčke i Turske, i u zavisnosti od situacije spreman je da reaguje, u saradnji sa svim institucijama u državi i komunikaciji sa partnerima u međunarodnim organizacijama i drugim zemljama na ruti.

(Tpknews.com/Telegraf.rs)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker