MOŽDA GREŠIM, ALI: „Sretao sam robijaše, ali SNS-ovi predsednici opština izgledaju gore od njih“!

„Obilazim zatvor u Makedoniji, jedna od lokacija za snimanje novog filma. Pitomci izgledaju kao SNS-ovi predsednici opština. S razlikom da se ovi smeškaju, ljubazni… Dobar den.“

SNS-ovi predsednici opština u Braničevskom okrugu

U internoj sondaži javnog mnjenja koju je jedna od agencija pod kontrolom aktuelne vlasti uradila početkom jeseni prošle godine (naravno ne za publikovanje) ispostavilo se da građani naprednjacima više zameraju na očajnoj kadrovskoj politici nego na neispunjenim obećanjima njihovog predsednika ili njegovoj lošoj politici u vezi sa Kosovom i Metohijom. To je, između ostalog, kako se može načuti iz vrha SNS-a, bio razlog što krajem prošle godine nije bilo vanrednih parlamentarnih i beogradskih izbora.

I zaista, kad čovek pogleda tu neverovatnu galeriju likova koji su se samo zahvaljujući partijskoj pripadnosti domogli funkcija, ostaje gorak ukus zbog neukosti i nedoučenosti, primitivizma, neznanja, nekompetencije i nesposobnosti tih ljudi. Ništa manje gorak ukus od onog koji je okovao Srbiju nakon jednog od neispunjenih predizbornih obećanja koje je dao Aleksandar Vučić: „Obećavamo građanima da će, kada dođemo na vlast, u preduzećima i u upravnim odborima raditi nestranački kadrovi, ali i mnogi koji pripadaju ostalim strankama.“ (avgust 2011).

Pre neki dan, zanimljiv tvit postavio je poznati filmski reditelj Srđan Dragojević: „Obilazim zatvor u Makedoniji, jedna od lokacija za snimanje novog filma. Pitomci izgledaju kao SNS-ovi predsednici opština. S razlikom da se ovi smeškaju, ljubazni… Dobar den.“

Jasno, nije Dragojević u ovom osvrtu mislio samo na fizionomije SNS kadrova jer, istinu govoreći, ima, pre svega među naprednjakinjama, vrlo naočitih žena, gde je naočitost očigledno bila važniji faktor za njihove funkcije od sposobnosti. Ono što se čak i u površnoj analizi može konstatovati, sva ta naprednjačka bulumenta oskudeva s prethodnim radnim iskustvom i sa biografijama s kojima ni u nagradnoj igri ne bi mogli da se domognu mesta na koja su postavljeni.

Otuda je mnogo jasnija njihova jagma za diplomama i stručnim zvanjima. Kad već nemaju potvrdu svojih prethodnih radnih sposobnosti i rezultata, bar da ne oskudevaju u formalno potvrđenom obrazovanju. I to je očito u većini njihovih biografija, od direktora lokalnih komunalnih preduzeća i gradonačelnika do ministara.

Kad je sve to lako moguće u vrhu vlasti, onda ne čudi što je na lokalu neverovatan kadrovski cirkus, gde tužno smenjuje komično, a komično prelazi u tragično.

Da u lokalnim odborima naprednjaka vladaju haos, nesposobnost, korupcija i diletantizam, nisu mogli da sakriju ni u samom SNS-u, pa su odlučili da objavljivanjem namere da će potegnuti internu stranačku metlu pošalju dve poruke: svojima, da više neće tolerisati njihovu nesposbnost, koruptivnot i glupost (ne bi li otvorili i prostor za one nenamirene koji čekaju funkciju, ali i da bi povećali poslušnost i odanost), ali i poruku za birače – kako u SNS-u nemaju milosti prema svojima.

Da li će ova najava bez velikog pomaka u praksi moći da umiri sve veće nezadovoljstvo po gradovima Srbije koje je spontano i time opasnije po naprednjačku vlast? Trenutno, najorganizovaniji su građani Niša, Požege, Kraljeva i Požarevca. U tim protestima nema visoke politike, razlozi i povodi su lokalne prirode, raznorodni su, pa ni sam Vučić nije u stanju da ih „polije“ pričama prepunim opštih fraza. Otuda ni do danas nije smeo da se pojavi među ljutim Nišlijama, već ih je samo obasuo neprimerenim uvredama i time pokazao koliko je nervozan i nemoćan.

Zadatak da malo zavede red među osionim i nesposobnim kadrovima na lokalu dobio je Darko Glišić, predsednik IO SNS-a, koji je najavio čistku među lokalnim naprednjačkim šerifima i koji je detaljnu analizu stanja počeo još početkom aprila. „Čistka u SNS-u se polako privodi kraju. Lokalnim funkcionerima koji imaju loše rezultate je odzvonilo“, rekao je nedavno Glišić za „Alo!“.

Navodno je prethodnih meseci analiziran rad na lokalu, pojedini funkcioneri već su izbačeni iz SNS-a, drugima je data preporuka da odstupe sa javnih funkcija, a oni koji nisu dobro radili ne mogu se kriti iza stranke.

Sa stranačkih funkcija već su smenjeni Predrag Belić, predsednik opštine Alibunar, Radisav Čučulanović iz Kladova, Zoran Jozić, predsednik opštine Blace, Perica Videkanjić, predsednik opštine Kula, a s čela Merošine smenjena je Sanja Stajić, koja je izbačena iz SNS-a. Napetost i nervoza unutar SNS-a zbog smena i isključenja traju nedeljama, ali su pod embargom informacije o imenima. Zanimljivo je da smenjeni lokalni funkcioneri svoju smenu i izbacivanje iz stranke prikazuju kao napuštanje SNS-a. „Neki ljudi su već zamenjeni, a nekoliko njih je isključeno iz stranke. Moram da napomenem da ogroman broj naših ljudi radi odlično u svojim samoupravama i da su ti rezultati vidljivi na svakom koraku“, bio je primoran da naglasi Glišić da loš glas ne bi dobio karakter epidemije. Glišić je, u maniru svog predsednika, morao još da naglasi: „Bitno je da građani znaju da je naš lokalni funkcioner sa najslabijim rezultatima bolji od svih iz opozicije koji su trenutno na vlasti u nekoliko opština.“ Rečenica koja samo govori o razmerama lošeg stanja unutar SNS-a.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker