VUČIĆ SVE ODUVAO: SNS odnela ubedljivu pobedu u Beogradu, Aranđelovcu, Boru i Sevojnu

Srpska napredna stranka odnela apsolutnu pobedu sa 44,8 odsto i može sama da formira vlast, sledi Dragan Đilas sa 18,8 odsto. Cenzus prešli još samo Aleksandar Šapić sa 9,4 odsto i SPS sa 6,1 odsto glasova!

Lista okupljena oko Dragana Đilasa, prema preliminarnim podacima CRTA, osvojila je 19 odsto glasova, Aleksandar Šapić 8,8 odsto, a SPS-JS šest odsto. Ostalih 20 učesnika na izborima u prestonici nije bilo ni blizu cenzusa od pet odsto. Izlaznost je bila preko 50 odsto u Beogradu.

Opozicione partije iznosile su niz tvrdnji na neregularnost izbornog procesa optužujući za to uglavnom vladajuću partiju, a organizacija CRTA takođe je više puta tokom dana ukazivali na nepravilnosti koje su uočene na biračkim mestima.

“Tokom samog izbornog dana na osam odsto izbornih mesta su uočene nepravilnosti, a uočili smo da su one bile veće nego prethodne dve godine i to pokazuje da je način na koji se provode izbori lošiji nego prethodnih godina”, rekao je Raša Nedeljkov iz CRTE.

“Ipak, nepravilnosti nisu mogle da utiču na to da Aleksandar Vučić ne pobedi na izborima. Nijedna stranka nije bila blizu cenzusa od onih koje nisu prešle. Nismo zabeležili masovne već pojedinačne slučajeve nepravilnosti. Da su neke liste bile blizu cenzusa, te nepravilnosti bi možda uticale“, naglasio je Nedeljkov.

Među nepravilnostima prijavljene su kupovine glasove, kampanja na biračkim mestima,vođenje paralelnih spiskova, višestruko glasanje, ali predstavnici SNS i Gradska izborna komisija tvrde da zvanično nije prijavljen nijedan slučaj nepravilnosti.

Predsednik SNS Aleksandar Vučić se zahvalio građanima zato što su na demokratski način birali svoje predstavnike, ocenivši da je jučerašnji dan bio dobar za Srbiju.

On je upitao one koji su iz, kako je ocenio „politike mržnje“ pričali da od Beograda počinju promene, na kakve to tačno promene misle. Vučić je naglasio da je SNS ostvarila najbolji rezultat u Beogradu ikad.

Dragan Djilas, kandidat za gradonačelnika liste “Beograd odlučuje, ljudi pobeđuju”, rekao je da su ovo bili najnečasniji i najneposreniji izbori. On je rekao da je ove izbore obeležila velika kupovina glasova i fantomski glasovi lažnih Beograđana.

On je poručio Vučiću: “Aleksandre Vučiću, trebaće nam manje vremena da te skinemo s vlasti nego tebi što je trebalo da mene skineš sa vlasti u Beogradu”.

Kandidat za gradonačelnika Beograda Aleksandar Šapić izjavio je da atmosfera u kojoj je tekla izborna kampanja nije dobra za društvo, ali i da je najmanji problem, jer živimo u sistemu koji je „takav-kakav je i ne dozvoljava ti da pokažeš šta znaš i umeš“.

“Voleo bih da predsednik održi obećanje i da pusti nas da se takmičimo za mesto gradonačelnika. Sada smo glasali za odbornike u Skupštini grada, a bilo bi fer da smo se takmičili sa ljudima koji su vodili Beograd….Kada je neko na ovim izborima nosilac liste, a ima prilike da se viđa sa Putinom, Merkelom, a ja ne mogu na telefon da dobijem Žiku iz Sopota jer su mu rekli da mi se ne javlja. To nije baš ravnopravno“, dodao je on.

Lider SPS Ivica Dačić čestitao je Vučiću na pobedi i dodao da ako bude volje sa druge strane da su spremni da to nastavimo, ali o tome će se tek razgovarati. „Imaćemo oko osam odbornika, a ako bismo napravili koaliciju sa SNS, to bi bilo oko 72 odbornika. Veliki uspeh“, naveo je.

Najbliži cenzusu od ostalih lista bile su DJB-Dveri za 3,7 odsto i Ne davimo Beograd koji su, prema rezultatima Cesida, osvojili 3,6 odsto glasova. Ksenija Radovanović, nosilac liste Ne da(vi)mo Beograd, istakla je da je najmanje 30.000 ljudi u Beogradu zaokružilo „žutu patku“. Kako je rekla, oni imaju pravo da se u svakom trenutku bore za svoj grad.

„Ovo će da raste, ovo ništa ne znači, ovo će da nastavi da se razvija… 30.000 pravih ljudi će od sutra podići lestvicu daleko više… Mi ćemo biti oni ljudi na ulicama, na svim javnim sednicama grada… Biće sve u redu“, rekla je Ksenija Radovanović, nosilac liste Ne da(vi)mo Beograd.

Ljubiša Preletačević Beli, SRS i DS osvojile su po 2,4 odsto glasova. “Ovo je loš rezultat za nas, ali je još lošije što nismo uspeli da smenimo lošu vlast u Beogradu”, poručio je u obraćanju novinarima u štabu DS lider demokrata Dragan Šutanovac.

Preko jedan odsto imala je još jedino DSS, nakon koje slede Zavetnici sa 0,7 odsto. Sve ostale stranke, prema podacima Cesida, osvojile su manje 0,5 odsto glasova, među kojima su Marko Bastać, LDP, stranka Muamera Zukorlića….

ARANĐELOVAC

– SNS 59 odsto
– Koalicija SRS-Bolja Srbija-NSP 13 odsto
– SPS 12 odsto
– DS i GG okupljena oko Radoslava Švabića po oko 6 odsto

SEVOJNO

– SNS 62 odsto
– „Ujedinjeni pobeđujemo. Za Sevojno. Za Srbiju“ 29 odsto
– „Dr Vojislav Šešelj-SRS“ 3,44 odsto
– Srpski pokret Dveri 2,78 odsto

BOR

– SNS-SPS 59 odsto
– Narodna stranka – DS – Vlaška narodna stranka – Zajedno za Srbiju – DSS – SDS – Dragan Marković 16 odsto
– Dosta je bilo i Dveri srpske 8 odsto
– Liste Glasam za omladinu – Vladimir Stojičević i Vlaška stranka „MOST“ – Bor u srcu – Miki Janošević – po 4 odsto

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker