TRADICIONALNO PRESVLAČENJE MOŠTIJU: Kolone verskih fanatika ispred svetinje u manastiru Tumane (FOTO)

U manastiru Tumane juče je održano presvlačenje moštiju Svetog Zosima, kojem je prisustvovalo na hiljade vernika.

Foto: Manastir Tumane/Facebook

Kako se može videti na fotografijama koje su objavljene na fejsbuk stranici manastira, nepregledne kolone ljudi formirane su oko svetinje, a u njima su vernici strpljivo čekali kako bi došli do manastira.

Nakon presvlačenja, okupljenima u manastiru su podeljeni delići stare odežde u koju je svetac bio obučen. Ovo je, inače, običaj koji se sprovodi svake godine i kojem uvek prisustvuje veliki broj ljudi.

– Presvlačenje moštiju autentičan je običaj u Srpskoj pravoslavnoj crkvi koji se po uzoru na mnoge slične događaje u pomesnim crkvama vrši jednom u godinu dana. Toga dana svete mošti se iznose iz ćivota, presvlače u novo odejanije i delovi starog odejanija se dele vernom narodu na blagoslov, a mošti se nose u Svetiteljevu isposnicu gde bivaju čitavog dana dostupne, otvorene za celivanje vernom narodu. Ljudi iz regiona i sveta dolaze toga dana u Tumane da se poklone svetim čudotvorcima – rekao je ranije iguman manastira Tumane Dimitrije Plećević.

Prema procenama, ovom događaju u manastiru Tumane svake godine prisustvuje od 20.000 do 40.000 ljudi.

Manastir Tumane je pravoslavni manastir iz 14. veka, koji pripada Braničevskoj eparhiji. Nalazi se na devet kilometara udaljenosti od Golupca, u podnožju golubačkih planina, okružen šumom, na levoj obali Tumanske reke.

Već šest vekova neprekidno, narod, budući svedok velike moći čudotvornih moštiju Sv. Zosima, sa verom pohodi njegovu svetinju, moleći i dobijajući isceljenje u svojim duševnim i telesnim nevoljama i stradanjima, prenoseći generacijama svedočanstva o mnogobrojnim čudima svetog pustinjaka Zosima. Vernici su manastir Tumane, sa pravom svrstali u jednu od najvećih svetinja u Srbiji. Želeći da na upečetljiv način posvedoče o tumanskom duhovnom i čudotvornom značaju, narod je ovu svetinju uporedio sa mnogo poštovanim manastirom Ostrogom, nazvavši je Đerdapski Ostrog.

(Tpknews.com/Telegraf/Blic)

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker