To što je voda u seoskim vodovodima u opštini Veliko Gradište s vremena na vreme neispravna za piće i pripremanje hrane zbog povećane koncentracije nitrata, meštane više i ne dotiče, niti se o tome informišu.

Meštani ovih sela vodu kupuju već godinama, a neka domaćinstva imaju bunare. U sedam sela u Gradištanskoj opštini vodovod su izgradili meštani ali, kako kažu u komunalnom preduzeću, džaba su izgradili te vodovode kada godinama nisu adekvatno održavali izvorišta.
Svako vodoizvorište treba da bude uređeno i u zoni sanitarne zaštite. Ali to nije slučaj sa vodoizvorištima u selima ove opštine.
Javno komunalno preduzeće Dunav preuzelo je upravljanje vododvodima u Srednjevu, Carevcu, Kumanu i Tribrodu. Problemi za njih tek počinju.
Ne postoji projektna dokumentacija, ali čak i kad je ima seoska vodoizvorišta nisu urađena po njoj, kaže Ljubica Mitić, direktorka JKP “Dunav” Veliko Gradište:
“Mi ćemo u hodu rešavati veliki broj problema, uspostavljati sistem hlorisanja, očistiti vodoizvorišta i pročistiti kaptaže.”
Ni kada sve to urade, ne mogu garantovati dugoročno ispravnu vodu. Trajno rešenje je nova fabrika vode u Ostrovu. Sa kapacitetom od 100 litara u sekundi može da obezbedi dovoljno vode za 27 velikogradištanskih sela, ali za izgradnju cevovoda neophodno je još mnogo novca i vremena za projektno-tehničku dokumentaciju.
“Ugovoreni su radovi za dodatnih skoro kilometar magistralnog voda”, kaže Jasmina Štrbac, rukovodilac Odeljenja za privredni, ekonomski razvoj i dijasporu. “Očekujemo potpisivanje ugovora za još kilometar. Eventualno priključenje u ovoj godini sela Kumane sa namerom da do kraja godine priključimo i magistralni vod sela Topolovnik.”
Do kraja godine, preko vodoizvorišta Stig, u rad će biti pušteni vodovodi u Kurjaču, Majilovcu i Sirakovu.