VAŽNO JE DA ZNATE: Vaša prava i kako treba da se ponašate kada vas policija zaustavi!

Pravilo broj jedan - nikada se ne svađajte sa predstavnikom zakona

Suočavanje sa snagama reda čeka vas bar jednom u životu, čak i ako niste osoba koja čini prekršaje. Zato je važno da znate koja su vaša prava i kako treba da se ponašate u razgovoru sa policijom.

Kad vas policajac zaustavi na ulici i postavlja pitanja

Svakako, imate pravo da ćutite. To znači da je sasvim u redu ako želite da odbijete da im odgovarate na pitanja koja mislite da nije nužno da znaju i imate pravo da tražite i sačekate advokata (u slučaju privođenja). Ipak, dužni ste da odgovorite na pitanja koja se tiču ličnih podataka – identiteta i adrese, i da im date dokumenta na uvid.

Ako ste turista u poseti stranoj zemlji, uvek kod sebe treba da imate kopiju pasoša ili originalni dokument, kopiju platne kartice i vizit-kartu hotela u kojem ste odseli. U svakom slučaju, odnosite se prema predstavnicima zakona sa poštovanjem i ne dodirujte ih, čak ni ako su se prema vama postavili prijateljski.

Zapamtite da to što vam je policija prišla ili zatražila dokumenta ne znači da ste za nešto osumnjičeni. Oni imaju pravo da vam priđu i postave pitanja. Ali, ako vam ne dozvoljavaju da odete, to znači da ipak sumnjaju na neki prekršaj ili zločin.

Kad vam narede da napustite javno mesto

Ako vam se ovo desi, to znači da sumnjaju:

– Da ćete izazvati konflikt ili remetiti javni red i mir

– Da ste pijani i zbog toga opasni po okolinu

– Da možete da povredite nekoga ili oštetite nečiju imovinu

– Da ste mentalno neuračunljivi

Policajac ne mora da ima pismenu dozvolu da vas udalji sa nekog mesta, njegov položaj mu to dozvoljava. Ipak, postoji nekoliko izuzetaka – predstavnik plave uniforme ne sme da vam naredi da napustite skup ukoliko je u pitanju štrajk ili protest u kojem učestvujete.

Saobraćajna policija

Kada vas zaustavi saobraćajni policajac, ruke držite na volanu tako da može da ih vidi. Ne izlazite iz automobila osim ako vas on pozove, ostanite mirni, staloženi i razgovarajte sa njim sa poštovanjem. Ne otvarajte prozor do kraja. Pokažite dokumenta koja ima prava da vidi – vozačku i saobraćajnu dozvolu, ličnu kartu, polisu osiguranja automobila. Saobraćajni policajac ima prava da pregleda i gepek, u kojem bi trebalo da imate obaveznu opremu – rezervnu gumu, prvu pomoć, trougao i fluorescentni prsluk. Takođe, dužni ste da uradite alko test, ako policajac to traži.

Šta ako se vas policajac na bilo koji način maltretira

Zapišite njegovo ime, broj značke, tablice službenog automobila – to je on dužan da otkrije vama ukoliko pitate. Pokušajte da nađete svedoke, njihova imena i brojeve telefona. Ako ste povređeni, obavezno idite kod lekara, fotografišite povrede i kopirajte lekarske nalaze. Pozovite advokata koji će vam pomoći da podignete prijavu protiv policajca, ukoliko želite to da uradite.

Ako vam policajac traži novac

Iako je praksa kod nas često drugačija – ljudi koji su počinili prekršaj nude policiji mito kako ne bi bili kažnjeni, apsolutno je nedopustivo da jedan predstavnik zakona to od vas traži. Ako se nađete u bezizlaznoj situaciji, potrudite se da krišom vidite i zapamtite ime ili broj značke, zapamtite tačnu lokaciju gde ste zaustavljeni i broj tablica službenog automobila. Ako planirate da ga tužite, valjalo bi da imate pouzdane svedoke i dokaze. Ne svađajte se, ne pretite, ne izazivajte ga. Kad vas pusti da idete, tada možete da ga prijavite.

Kad vam policija dođe na vrata

Ako nemaju nalog, niste u obavezi da ih pustite u kuću. Ako imaju nalog, imate pravo da tražite da ga prvo dobro pročitate – na njemu treba da se nalazi ime i potpis sudije koji je izdao nalog, vaše ime i prezime, adresa i razlog pretresa. Ako primetite da nešto nije u redu, imate pravo da im ne dozvolite da uđu, ali budite mirni i ne svađajte se sa njima. Imate pravo da zovete advokata i tražite dozvolu od policajaca da prisustvujete pretresu. U tom slučaju se pretres odlaže dok advokat ne dođe. Zapišite sve informacije o njima koje su vam dostupne i pozovite nekoga da vam bude svedok dok je policija u kući. Naravno, imate pravo i da im dozvolite da obave sve što žele i bez dokumenata, u slučaju da su došli na informativni razgovor. Mnogi smatraju da je baš ovo lakši put i način da se oslobode sumnji ukoliko postoje i ukoliko ništa ne kriju.

Postoje i izuzeci od pravila – policija ima pravo da uđe u kuću i bez naloga, u slučaju da se sumnja na ozbiljne zločine. Prilikom privođenja, policija ima pravo da vas pretrese, ako sumnja da kod sebe imate oružje ili nedozvoljene supstance.

Da li policija sme da vas pretresa prilikom putovanja, iako imate sve potrebne papire

Određeni policijajci imaju pravo da zaustave i pretresu svaku osobu i svaku stvar. Granična policija ima pravo da vam pregleda torbe, kese i gepek. Jedino što nije dozvoljeno jeste odabir prema nacionalnosti, rasi, polu, religiji ili etničkoj pripadnosti.

Da li policija na aerodromu sme da pregleda računar i mobilni telefon

Da. Imaju pravo da naprave kopije svih infomacija koje su pronašli u uređajima. Ipak, ako smatrate da ste nepravedno odabrani za ovakav pretres, imate pravo da se žalite. Zapišite njegovo ime i sve podatke o događaju.

Šta ako prilikom pretresa policija traži da skinete odeću

Ovo ne spada u standardni način pretresa i sprovodi se samo u slučaju osnovane sumnje. Uglavnom se sprovodi na granicama, aerodromima i u policijskoj stanici. Ono što je vaše pravo jeste da dobijete privatnu prostoriju u kojoj će se pretres obaviti, u prisustvu samo jednog policajca ili policajke, u zavisnosti od pola.

 

Ako ste slučajni svedok zločina

Prvo i osnovno – zaštitite sebe. Trčite, zovite pomoć ili se sakrijte. Uradite sve što je potrebno da biste ostali nepovređeni. Proverite da li je nekome potrebna hitna pomoć, pozovite je, a zatim zovite i policiju.

Ništa ne dirajte, ništa ne pomerajte. Fokusirajte se na to šta se dešava. Trudite se da zapamtite kako su ljudi izgledali, modele automobila koji su učestvovali u incidentu, ako je moguće i brojeve tablica i sve detalje koje možete da zapamtite. Fotografišite ili snimite video, ako vas to ne izlaže riziku. Kad policija dođe, ispričajte šta ste videli i odgovorite na sva pitanja. Ukoliko traže, dužni ste da im ostavite podatke.

(Espreso)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker