STIŽE TROPSKI TALAS U BRANIČEVSKOM OKRUGU: Sledite ova uputstva da biste preživeli!

Tropski talas sa temperaturom i većim od 37 stepeni Celzijusovih, koji nas očekuje od danas, svakako će biti veliki stres za organizam kod većine ljudi, upozoravaju lekari.

Foto: A.J.

Kada krenu ovako ekstremno visoke temperature na pijacama, u poštama, na autobuskim stanicama ljudi masovno padaju u nesvest. Kratkotrajni gubitak svesti, vrtoglavica, nesvestica, pa čak i stanje koje liči na sunčanicu, najčešći su simptomi. Evo kako u narednom periodu treba da se ponašate, šta da izbegavate, a šta je ono što lekari preporučuju i bez čega ne bi trebalo da izlazite iz kuće.

Upozorenje meteorologa

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje za narednih pet dana, kada nas očekuju visoke temperature u celoj Srbiji. Moguće je da će već narednih dana na snazi biti i narandžasti meteoalarm, kada se vremenske prilike smatraju opasnim.

Prema rečima meteorologa Nedeljka Todorovića, “vrući talas” trajaće sve do kraja meseca, kada nas očekuje malo svežije vreme.

– Pred kraj meseca moguće je da će biti malo svežije. Takvo vreme će potrajati desetak dana, sa češćom pojavom pljuskova sa grmljavinom. Ali i pored toga, jun će ostati zabeležen kao izrazito topao sa natprosečnim vrednostima – kaže Todorović.

Kada nastupi ovako toplo vreme lekari savetuju da se vodi računa o zdravlju, pije što više tečnosti, ako je moguće dve do tri litre dnevno, da ne bi došlo do dehidratacije, a oni koji se preterano znoje da piju što više mineralne vode. Suncu se ne treba izlagati od 11 do 16 sati.

Ljudi ne bi trebalo bez preke potrebe da izlaze iz kuća, posebno starije osobe i hronični bolesnici. Ako baš moraju, trebalo bi da borave u hladovini parka.

Sunčanica

Pošto se živa u termometru neće spuštati ispod 30 stepeni Celzijusa, treba znati da se usled visokih temperatura mogu javiti sunčanica i toplotni udar.

Sunčanica je u svakom slučaju bezazlenija od toplotnog udara. Ona nastaje tako što se glava duže vreme direktno izlaže suncu, a to znači da je mogu dobiti svi oni koji se dugo sunčaju ili borave na otvorenom prostoru, kao što su saobraćajci, građevinski radnici…

Sunčanica najčešće pogađa zdrave ljude, nastavlja doktorka. Počinje sa jakom glavoboljom koja se javlja posle par sati, nakon čega osoba oseća mučninu, nagon na povraćanje, a može doći i do kratkotrajnog gubitka svesti.

– Osobi sa takvim simptomima potrebno je brzo dati da popije tabletu protiv glavobolje, iza vrata joj staviti hladnu oblogu, raskomotiti je i ukoliko je moguće, davati joj što više tečnosti – kaže dr Šehić.

Toplotni udar

Teži oblik sunčanice, nastavlja ona, jeste toplotni udar koji se, nažalost, može završiti fatalno. Kod toplotnog udara nastaje slom cirkulatornog sistema. Sve dok se organizam znoji, taj sistem funkcioniše, ali kada organizam doživi toplotni udar, znojenje i hlađenje organizma prestaje, tako da čovek više nije u mogućnosti da kontroliše temperaturu organizma.

– Tada može doći do veoma visoke temperature, a da pri tome ne možemo da se odbranimo od refleksnog grčenja mišića (zbog gubitka soli i minerala), pa tako organizam vrlo lako može doći u stanje šoka. Osobu sa toplotnim udarom treba preneti u hladovinu i raskomotiti je. Preporučljivo je da se takva osoba polako hidrira i nikako hladnom vodom. Ovakav pacijent mora brzo da se odvede u najbližu zdravstvenu ustanovu – ističe dr Šehić.

Kako sa klimom – ne više od 7 stepeni razlike

Oni koji odlaze na posao trebalo bi da obuku komotniju odeću koja je svetlih boja i širokog kroja. Kačket ili šešir je takođe neophodan. Šetnje i nabavke treba obavljati u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima, a u prostorijama u kojima se boravi trebalo bi napraviti takvu klimu gde razlika između unutrašnje i spoljne temperature iznosi najviše sedam stepeni.

– Kada izlazimo iz hladne prostorije u toplo na taj način maltretiramo organizam, kome treba dosta vremena da se adaptira na temperaturnu razliku. Tako se može dobiti preglada, jer na taj način organizam izlažemo padu imuniteta, a zanamo da su rino virusi aktuelni tokom cele godine – upozorava dr Šehić.

Tečnost, lagana hrana, voće…

Lekari svima preporučuju da se pije dosta tečnosti, jede lagana hrana bogata vitaminima i ne preteruje sa fizičkim aktivnostima. Medicinska literatura građanima, takođe, preporučuje redovne obroke – obavezan doručak, lagan ručak, laganu večeru i dve dnevne užine, koji će sačuvati snagu, održati dobru koncentraciju i okrepiti organizam.

TPKNEWS/Alo!

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker