OVO JE NAJBOGATIJI MONAH U SRBIJI: Koliko košta krst tumanskog igumana Dimitrija? (VIDEO)

U pogledu bogatstva, ono što je nekada bio vladika Vasilije Kačavenda u Bijeljini, to je danas iguman manastira Tumane Dimitrije Plećević u Srbiji. Zlatari su procenili njegovu kolekciju na preko 500.000 evra.

Iguman Dimitrije otvara gradilište novog luksuznog hotela u svom manastiru.

Pojedinci iz vrha SPC poznati su po različitim kontroverzama ali ništa u poslednje vreme ne privlači više pažnje od bogatstva koje se okreće u manastiru Tumane. Ako biste poželeli da posetite manastir Tumane najmanja sveća bi vas koštala od 5 evra pa naviše. Cene krštenja, venčanja i drugih ritualnih manifestacija koštaće vas od nekoliko hiljada do čak 100.000 evra, pa i više ukoliko monasi tako procene.

Isto tako rituali poput čitanja molitvi “za zdravlje”, isterivanja demona i drugih nečastivih sila biće učinkovitiji ako za njih izdvojite više novca.

Ovo je, prema rečima našeg izvora, redovna pojava. On još kaže da mu je pre venčanja rečeno da će mu brak biti stabilniji i srećniji ako celu svoju životnu ušteđevinu priloži manastiru Tumane tj. preda je u ruke igumanu Dimitriju Plećeviću.

Iako ne napušta luksuzni manastirski hotel bez naočara za vid, iguman Dimitrije obećava slepim ili slabovidim vernicima da će progledati ukoliko dođu u manastir Tumane i ostave prilog.

Prema rečima nekih vernika, koji su iz straha želeli da ostanu anonimni, Plećević je strastveni ljubitelj zlatnog nakita i zlata uopšte, a ujedno i dobrog provoda i znatno mlađeg društva. Njegova kolekcija zlatnih krstova procenjuje se, kažu, na preko pola miliona evra. Samo se u televizijskim emisijama, na snimcima i fotografijama sa interneta pojavio sa preko deset različitih skupocenih krstova ukrašenih brilijantskim kamenjem.

Smatra se da u svom zlatnom kovčegu koji krasi njegove manastirske odaje poseduje preko 40 ovakvih ogrlica od kojih su neke ukrašene čak i malim dijamantskim kamenjem.

Nekoliko puta godišnje Plećević gostuje u najgledanijim televizijskim emisijama u Srbiji gde reklamira svoj manastir, dovodi navodno izlečene vernike da prepričavaju svoja iskustva po unapred pripremljenom scenariju. Gostovanja na TV Happy i Pink-u nisu besplatna, plaćaju se papreno kao i svaka druga reklama ali se zato, sudeći po igumanovom novom nakitu, stostruko vraćaju.

Naravno, neozbiljno bi bilo pretpostaviti da novac vernika odlazi samo na skupoceni nakit, gradnju hotela, provod sa najmlađima i brojna putovanja. Poznato je da su monasi biznismeni i ljubitelji skupih automobila, dobre hrane, muzike i pića.

Ambicije ovih ljudi se ne zaustavljaju samo na manastiru Tumane već su prešle i na Gornjak koji je nedavno postao prvi “mešoviti manastir u Srbiji” u kome mladi momci i monahinje žive zajedno. Kako smo već pisali, bratstvo iz Tumana je po dolasku u Gornjak otvorilo i teretanu.

Napredak ovih manastira meri se količinom betona i posečenih stabala u netaknutoj prirodi.

Otac Petar Bogdannović u borbi protiv stogodišnjeg zelenog neprijatelja betona

Na fotografiji je mladi iguman mešovitog manastira Gornjak, Petar Bogdanović, pobednik u borbi protiv drveta za koje se veruje da ga je posadio veliki pesnik i slikar Đura Jakšić pre više od 150 godina!

Ove manastire su nekada davno osnovali svetitelji, sinaiti- Grigorije Gornjački i Zosim Tumanski koji su za razliku od njihovih naslednika poštovali prirodu i svaki korak šume u koju su došli da žive u miru i pokajanju.

Ti ljudi nisu zidali gradove i od manastira pravili poslovne i turističke centre, već su naprotiv, svojim primerom pokazivali kako se živi u miru sa divljnom i u skladu sa prirodom.

Ovako je izgledala isposnička pećina Zosima Tumanskog duboko u netaknutoj šumi.

Pećina-isposnica Zosima Tumanskog koju je Dimitrije Plećević na društvenim mrežama nazvao ,,pustinjom” koju je on došao da obnovi zidajući betonske kaveze oko isposnice i samog manastira.

Da ne bi posekao ni jedno jedino stablo, znajući da svaka biljka i životinja predstavlja život, Zosim je živeo u steni kroz koju i dan danas prolazi korenje stoletnog drveća.

Nadajmo se da se i ovo malo preostalih stabala neće naći na meti Dimitrija Plećevića i njegove družbe.

I kao što to obično biva na skromnosti i podvigu časnih ljudi kriminalci, prevaranti i licemeri grade svoj uspeh i bogatstvo.

Najbogatiji monah u Srbiji Dimitrije Plećević poziva vernike da “odvajaju od usta” kako bi ostavili prilog za zidanje hotela i kupovinu skupocenog nakita.

(Dopisnik tpknews.com iz Žagubice)

27 Komentari

 1. Овде има толико елемената за кривичну одговорност Вашег дописника због изношења неистина, клевета и осталог као и за tpknews.com iz Žagubice да би била права штета не тужити Вас.

  1. I ja se slažem. Gade mi se ovakvi “likovi” koji pIšu ovakve neistine. Posetio sam manastir pre dve nedelje sa porodicom ii ništa od napisanog vezano za sveće, cene,novac nije istina… Kao da je vatikan naručio tekst da bi se blatila crkva, manastir, vera.. Kao da hoće da preuzme vernike..!!!

  2. Брате Јоване то су болесници за које нема лека. Магија губи клијентелу, а ове будалаштине су невероватне 100000 евра за крштење, у то може поверовати само идиот. Пљување по монаштву туманском није само грех веч прљава лаж безбожника кони нема ни име. Дакле, ђаволска посла се раде у овој редакцији.

 2. E pa sada i Crkve i Manastiri poceli da klevetaju doslo je dno dna. Niko nikoga ne zove i ne primorava da ide u crkve i manastire. Promenite veru ili postanite Masoni i bice mnogo lakse.

  1. Niko ne kleveta crkve i manastire, već pohlepu sveštenstva. Da li znate koliko se naplaćuje svako svećenje vodice po domaćinstvima, koliko je naroda nekršteno jer ne mogu da plate 100-200 eura krštenje, koliko popovi deru za opela? E protiv toga smo. Veru našu pravoslavnu poštujemo i za nju su preci ginuli nikada je nećemo menjati. Ne mešajte borbu protiv pohlepnih popova i monaha sa verom jer su to dve različite stvari. Za krst časni i slobodu zlatnu!

 3. Koje su to neistine i klevete? Hoćete da kažete da ne voze luksuzne automobile, da ne žive raskošno, da su cene simbolične, da ne koriste reklamu za svoja promovisanja? Polako narod počinje da shvata da njih jedino novac zanima. Možete Vi da pljujete po nama koji smo iz ovog kraja i znamo kakvo je to bratstvo. Zar nije odlika verovati u Gospoda i govoriti istinu i slediti njegov put? Da li je Isus išao peške i živeo skromno ili se vozio u zlatnim kočijama i živeo okružen luksuzom? Da li je naplaćivao svoje besede, molitve i izlečenja? Napravite paralelu i biće vam što šta jasnije.

 4. U 21. veku, lakoveran narod se “leči” po manastirima, a vladike na VMA i privatnim klinikama u Beogradu. Zašto se ta “čuda” nisu ranije dešavala u Tumanu, dok su tamo bile monahinje, koje su stvarno ževele veoma skromno, već je sve počelo dolaskom muškaraca, monaha i do sada neviđenom reklamom manastira u medijima? Zar nas crkva ne uči da Bog pomaže onom ko veruje u njega i ko se u molitvama iskreno pokaje za svoje grehe, a ne onome koji je bogat i bahat i koji misli da parama može otkupiti svoje grehe? Ali, sve je jasno kada se na televiziji vidi, da lično patrijarh seče kolač na slavama tajkuna i estradnih zvezda, koje oni slave u kafani(?!). Država je celokupnu industriju, sve fabrike, rasprodala strancima i kriminalcima. Kako onda može da vraća kredite, koje nemilosrdno uzima i gura nas ka dužničkom ropstvu? E, tu se neko dosetio, kako se u manastirima može praviti biznis. Manastir Tumane je profitabilniji, nego što su bile sve fabrike u braničevskom okrugu, još za vreme Tita. Što bi naš narod rekao:”Dok je ćurana, biće i podvarka”. Naš narod isto ima izreku:”Davljenik se i za slamku hvata”. Vođeni time, hiljade vernika svakodnevno opseda manastir Tumane, ne bi li im Bog pomogao da reše svoje zdravstvene i druge probleme. Ako savremena medicina ne može da reši vaše probleme i želite da se pomolite bogu, ne morate zbog toga dolaziti u Tumane. Ne stanuje Bog ovde. Pomolite se u najbližoj crkvi ili manastiru gde živite. Dovoljno je da se pomolite i ispod drveta, zapisa, koga ima u svakom selu. U Tumanu je vašarska atmosfera i cilj je samo uzimanje para od lakovernog naroda. Ako sam nešto slagao, neka me Bog kazni. Ako nisam, neka kazni vladike, koji za Boga ne znaju i očigledno ga se ne boje.

  1. Нелогичности којима се служи Данко / да ли из не знања, или свесно, све једно/ попут tpknews.com, са истом намером и заједничким циљем, нападима на СПЦ
   Прва неистина:
   ”U 21. veku, lakoveran narod se “leči” po manastirima”
   – Да су манастири вековима били место ходочашча и чудесних ицељења, поред безбројних примера навешћу свега један из XIII века:
   У својој докторској дисертацији Драгољуб В. Даниловић – Жичка епископија у средњем веку, у којој Архиепископ Данило II наводи чуда која су се десила
   над Јевстатијевим гробом о исцељењу болесника за време архиепископа Јакова (1286–1292) о исцељењу човека раслабљена рукама и ногама.
   *Коме Веровати? Да ли Данилу који не презајући, неаргументовано, у незнању о учењу цркве, њенхих светих отаца, искривљењом тумачењу Јеванђеља, о својој вери/ уколико је верник/ пун мржње према свему што се тиче цркве износи уместо љубави уз аргументоване доказе, или Богу и љубави Божијој коју нам исказује кроз исцељења и њима нас вековима теши и радује, а која се дешавају у свим манастирима које он исмејава.
   Друга неистина:
   ”Zašto se ta “čuda” nisu ranije dešavala u Tumanu, dok su tamo bile monahinje, koje su stvarno ževele veoma skromno, već je sve počelo dolaskom muškaraca, monaha”
   – Шта одговорити човеку по коме благодат Духа Светога делује само кроз монахиње? Осим да је показао сву незрелост теме о којој се усудио писати. Истине ради, у Туману се вековима дешавају исцељења зашта постоје сведочења и усмена предања, међутим тада није било интернета да би се вест одмах чула и дошла у јавност.
   Подсетио бих дотичног Данка да је у Делима Апостолским описано да је народ из свих крајева долазио Апостлима, чак се гурао само да се дотакну сенке Светог апостола Петра од које су се исцељивали. Тај народ је чуо један од другога и тако се окупљали, нису имали интернет, али их је водила благодат Духа светога. Да ли је то њихово окупљање изазвано рекламом Светог Петра? Можемо ли и то подвести под рекламом? Свакако да не. Можемо ли направити оштар рез и поделити сва Божија исцељења од Старог Завета која јесу и која су сасвим неспорива и сведоче о Богу и Његовом деловању и казати да доласком монаха у Тумане то више нису чуда исцељења Духа Светога већ је невиђена реклама, тиме покушавајући да спрече сведочење Божије благодати.
   Због дужине текста који би уследио одговарањем на клевете и нападе на СПС, њене Владике и манастире завршио бих са овим.
   Зато: “Ко има уши да чује, нека чује”

   1. Pope, ja ne klevećem nikoga, već samo iznosim nepobitne činjenice i postavljam logična pitanja.Nemam ja ništa ni protiv Boga, ni protiv crkve. Kršten sam i idem u crkvu. Da budem iskren, ne svake nedelje, ali jedno 5-6 puta u godini odem. Manastir Tumane obilazim u širokom luku i to je moje pravo. Da li se u manastiru dešavaju isceljenja ili je sve šarena laža, to ćemo saznati posle promene vlasti. A, do tada, kako radimo, tako nam Bog pomogao. Mislim na tebe i mene.

  2. Не разумем ваш коментар? Шта ви Данко заправо желите? Да ли сте ви љути на своју неспособнист и сиромаштво, па истерујете мржњу на манастиру Тумане. Запалите свећу, покајте се, можда се и спасите, никад није касно.

   1. Sremac, pročitaj nekoliko puta moj komentar, pa ćešvaljda ukapirati. Što se mene tiče, nisam ni nesposoban, ni siromašan. Mogao bih da te kupim, kako naši seljaci kažu, “za trice”. Jedino ako ti nisi jedan od monaha iz Tumana. E, onda sam za tebe stvarno sirotinja.

  3. Koju to ličnu korist imaju monasi u Tumanu, pa oni su se odrekli svijeta i njegove slave? Troše po kafanama na pevaljke valjda, nose brendiranu odjeću, izjedaju jagnjiće i prasiće svaki dan, školuju svoju djecu po stranim fakultetima? Ili možda poste preko 150 dana u godini, pomažu ljudima koji traže pomoć, palima i grešnima? Tko će više Gospoda ljubiti, onaj kome oprosti 50 ili 500 dinara ili čega već, pita se u Jevandjelskoj priči? Tako i narod što ga veća muka tjera da traži pomoć više i daje. Sram vas bilo!

 5. Manastir u Tumanu je Božija svetinja i to stoji, jedino mi nisu jasni automobil državne službe koji uveče prevoze iz manastira pune džakove novca. Malo je nepristojno što na svakom koraku postoje kutije za stavljanje dobrovoljnog priloga. Masovnost dolaska u manastir je posledica velike ekonomske krize u Srbiji a narod jedinu pomoć vidi od Boga. Postoje velike kontradiktornosti u ponašanju igumana koji su školovani i vešto koriste situaciju. Niko nikog ne tera da ostavlja novac i kupuje sveće od 5 evra. Postoje i sveće od 10 dinara. Krštenja i venčanja se mogu obaviti i na drugim mestima. Na popularnosti manastira će najviše profitirati mafija koja gradi hotele blizu manastira.

 6. Sve je to takozvana VERSKA INDUSTRIJA. Do dolaska ove klape monaha bio sam u tom manastiru ne znam koliko puta odkad su ovi došli samo jednom i dok su oni tu ja mogu slobodno da kažem nikada više, a daće Bog da ova klapa ode odatle i da bude kao nekad sve skromno kako i priliči manastiru a ne ovo bahaćenje, alavost monaha i bukvalno skrnavljenje svega što je sveto.

  1. Vlauca, ти си озбиљно болестан. Тамо није “клапа” тамо су монаси и монахиње СПЦ. Наравно теби смета што су то високо образовани монаси, паметни, способни и речити, што су од запуштене рушевине наоравили “парче неба на земљи” Позната је та ваша влашка магија, која је финансијски угрожена, јер се народ икренуо цркви. Нека ти је Бог у помоћи. Покај се док још имаш времена.

 7. Манастир у Туману је велика светиња Србије. Много је новца уложено око манастира и то стоји. Прелепо је, народ масовно посећује овај манастир. Не свиђа ми се што је манастир постао државни пројекат служби безбедности и владајуће Српске напредне странке на челу са Вучићем. Делимично се слажем са аутором текста, да је у Туману све прерасло у кичерај и раскош на рачун јадног и болесног народа који се хвата за сламку спаса. Поједини прете тужбама, а сви знамо да има истине. Нећу рећи ништа осим да Бог постоји и да све види, и зато нека буде све по Божијој вољи и заповести.

 8. Hteo bih još da dodam, da su monahinje otišle iz manastira 2014. godine. Interesantan je životni put poslednje igumanije manastira Tumane, Danijele Lazović, odnosno majke Ksenije. Često je odlazila u Beograd, išla je i na Kosovo. Njeni odlasci su bili obavijeni velom tajne. Čim bi napustila manastir, oblačila bi se kao sve mlade žene, tako se i ponašala. Postala je sumnjiva policiji, koja je pratila neko vreme i otkrila da se igumanija bavi dilovanjem narkotika i da ih i sama koristi. Posle odslužene zatvorske kazne, jednostavno je nestala. Prema pisanju Telegrafa, ponovo se pojavila u Ukrajini, kao najpoznatija ruska snajperistkinja Bagira. Kada sam ovo pročitao, sledio sam se. Kao što odelo ne čini čoveka, tako i mantija ne čini monaha, već njegov karakter i njegova dela.

  1. Данко ти си озбиљан болесник који чита жуту штампу и верује украјинскон пропаганди. О каквој ти наркоманки игуманији снајперисти пишеш? Да ли ти зсиста верујеп у ову америчку кимунаду? Србска игуманија дилер дроге и снајпериста у Украјини. БУДАЛАШТИНА, која заслужује жаљење оног ко у то верује.

   1. Sremac, bolestan si ti, a ne ja. Ja sam iz tog kraja i taj slučaj mi je dobro poznat. Ne samo meni, to znaju svi meštani okolnih sela. Znali smo za drogu i zatvor, jedino nismo znali, da je završila kao mašina za ubijanje u Ukrajini. Nemam ja šta da verujem ukrajinskom štampi, već verujem svojim očima, jer sam nekadašnju igumaniju znao. Na fotografijama je ona.

 9. Otkucajte na Google: igumanija Danijela Lazović. Postoji više stranica koje potvrđuju ovu priču i koje su objavile fotografiju bivše igumanije.

  1. Откуцај ти у својој глави питање:”Да ли сам ја Данко нормалан?” То на Гуглу нећеш наћи, а истина је да ниси нормалан. Некад на тараби пише она ствар, пробај па ћеш се лепо провести.

 10. Za sve koji brane ovo raskalašno bratstvo manastira Tumane i ostalo sveštenstvo ogrezlo u nemoralu svake vrste, moj je savet da poslušaju Nebesku molitvu Srbima presvetog Nikolaja Velimirovića. Možda će nešto i naučiti i shvatiti.

  1. Милице болеснице, покај се можда се и спасиш. Мржња те је обузела ђаволска, монаштви није раскалашно ти си завидна и опседнута мржњом, то је тешка болест.

   1. Za Sremca mogu reći samo jedno Oprosti mu Gospode ne zna šta govori. Koliki si vernik vidi se iz tvog pisanja komentara. Ne brini ti za naše duše plaši se za svoju.

   2. Sada sam već siguran, da se ispod pseudonima Sremac, krije neko od monaha. Znaš šta Sremac, ja sam kršteno čeljade i u Boga verujem. Ali, ne verujem u njegovu administraciju na zemlji. Oni su samo ljudi i imaju poroke kao i svi drugi. Jedino se od naroda razlikuju po tome, što su mnogo alavi na pare. Sremac, kada jednog dana odemo pred Božiji sud, ja se ne plašim. Meni je savest čista. Tu i tamo sam jedino kršio sedmu Božiju zapovest, drugih grehova nemam. Ti ne moraš da priznaš meni, već priznaj sebi, da li si i koliko grešan.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker