BUDŽET OŠTEĆEN ZA 39 MILIONA: Centar za kulturu u Kučevu pod lupom inspekcije!

Kada smo u više navrata tokom prethodne godine, a početkom ove godine i CINS pisali da je Centar za kulturu Dragan Kecman u Kučevu angažovao 11 odbornika vladajuće Srpske napredne stranke, tadašnji direktor Centra Zlatan Zabukovec nije želeo mnogo da priča o tome.

Centar za kulturu „Dragan Kecman“ Kučevo

„Može da radi i pedeset, šta tebe to briga“, rekao je tada Zlatan Zabukovec u razgovoru za Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).

Međutim, dva meseca kasnije budžetska inspekcija Ministarstva finansija je rekla ne samo da ne može, nego da su u protekle dve godine nezakonito angažovali više desetina ljudi (između 32 i 41 osobe) za šta su, takođe nezakonito, potrošili oko 39 miliona dinara. Među njima je bila i većina odbornika o kojima smo pisali, a i CINS je pisao takođe.

Za angažovanje ovih ljudi, Centar za kulturu u Kučevu je morao da traži saglasnost Vlade i mišljenje Ministarstva finansija, što nije učinio. Zbog toga je inspekcija tražila da se broj angažovanih na određeno vreme uskladi sa zakonom, nakon čega je njih 34 otišlo iz Centra.

Ugovor je raskinula i odbornica SNS-a Nešica Paunović koja je početkom godine za CINS tvrdila da tamo ne radi.

„Meni se ne isplaćuju pare odakle vam to“, rekla je tada novinaru CINS-a.

I njen odbornički kolega, po zanimanju zemljoradnik, Slađan Miljković je bio zaposlen u Centru za kulturu gde je imao zadatak da radi na „afirmaciji članova folklornog ansambla“ u obližnjem selu Zelenik kao i da održava tamošnji dom kulture. Iako je tvrdio da ne radi tamo, i on je sporazumno raskinuo ugovor sa Centrom.

Advokat Ivan Ninić objašnjava da u ovom slučaju nije u pitanju samo prekoračenje maksimalnog broja zaposlenih kao što to na prvi pogled izgleda.

„Ključno pitanje je to da li su ovi ljudi uopšte radili, odnosno da li su zaista isporučili ugovoreno ili je reč o fiktivnim ugovorima. Ukoliko bi se ispostavilo da su ugovori forma za ispumpavanje novca iz ustanove, onda to svakako otvara pitanje krivične odgovornosti.“

Ipak, Ministarstvo finansija je u odgovoru CINS-u najavilo da će budžetska inspekcija samo podneti prekršajnu prijavu protiv Centra za kulturu i odgovornog lica u njemu.

Ninić kaže da su prekršajne prijave najčešće jedini rezultat kontrole trošenja budžetskog novca u oblasti javnih nabavki, obračuna i isplate zarada u javnom sektoru, a koju sprovode državni revizor i budžetska inspekcija:

„Umesto da se ispita da li ima elemenata zloupotrebe službenog položaja, težište se iz sfere krivične odgovornosti izmešta u prekršajni postupak. To odgovara i lokalnim političkim strukturama, ali i budžetskim inspektorima koji su zadovoljili potrebnu formu“.

Podsetimo, istraživanje CINS-a je pokazalo da je Centar za kulturu angažovao odbornike Srpske napredne stranke. Njima je za te poslove dato najmanje oko tri miliona dinara, iako odgovori Miljkovića i Paunovićeve CINS-u bacaju sumnju na to da li su poslove stvarno i obavljali.

Pored toga, zbog mogućeg sukoba interesa odbornici su morali da se izuzmu od glasanja na sednicama Skupštine kada se odlučivalo o radu ove ustanove, što neki od njih prema sopstvenom priznanju nisu uradili.

(Tpknews.com/CINS)

PROČITAJ I

17 Komentari

 1. Ako je stvarno došla inspekcija, to je reda radi. Dokle god je Vučić na vlasti, biće i u Kučevu isti ljudi. Mogu da prave samo kozmetičke promene i da menjaju funkcije međusobno.

 2. Ovo je strašno šta sve Vučić dozvoljava njegovim kriminalcima. Otkrili ih u čerupanju budžeta i nikom ništa. To ima samo u zemlji Srbiji. Dole Vučić

  1. Nazalost tuzilastvo,sudstvo ne funkcionise jer je pod kontrolom SNS i nece da procesuira njihove clanove jer nekada su ljudi krivicno odgovarali zbog zloupotrebe i za 100 dinara a ovaj Zabukovac oštetio budzet za “samo”39.000.000.dinara i na kraju ni prekrsajno nece biti osudjen.AV zna za sve njihove mahinacije ali ih ne dira a zasto ih ne pohapse svima nama je jasno.

 3. Све мутне радње у општини смишља Новица Јаношевић. Жао ми је што ће други настрадати а дебелогузи ће се извући јер није ништа потписивао као и његов кум Аца Каратиста.

 4. Slažem se sa Dankom da dok je Vučić na vlasti ovi mogu da rade šta oni hoće ali kad diktator bude smenjen,a to će se desiti vrlo brzo e onda ste ga gospodo nazadnjaci na..bali!

 5. Narode, kradite od države gde god stignete, nemojte da je žalite jer vidite da možete dobiti samo prekršajnu prijavu. Ej državo, sramoto! Imali su fiktivne ugovore o delu i praktično su sa tim ugovorima krali novac iz budžeta a ti državo ćutiš na to. Ništa ti više ne plaćam, nek ti plati bezobrazni Vučić koji je i stvorio ovakvu državu da se ne zna ko pije a ko plaća.

  1. Kupujte samo strane proizvode po prodavnicama ne tražite od trgovaca fiskalne račune štetite državu gde god možete jer samo se tako možemo izboriti protiv ovog zla koje je zadesilo ovu našu državu Kompletno tužilaštvo je pod direktnom kontrolom Vučića,sudije donose odluke po direktivi SNS.. Idemo do slobode!

   1. Ja radim za minimalac a oni sebi nabili plate od sto do stopedeset hiljada dinara i još treba da im ćutim i da im se klanjam, e pa neće moći, ovom ludilu mora doći kraj.

   2. Nike rešenje krasti od države jer državu čini narod niti kupovati strane proizvode. Jedino je rešenje da se ovaj glupi narod probudi, progleda, ujedini i svrgne mafiju sa vlasti. Naroda ima nekoliko miliona a mafijaša mnogo manje. Uz narod će stati i obična vojska i pošteni policajci. Jedino tako će Srbija opstati.

 6. Ne rade rukovodioci nista sto im partija nije naredilia. Tako se i biraju na direktorska mesta. Budzet centra za kulturu je kao da ima uposljen ceo simfonijski orkestar. Kad toliki broj formalno uposljenih izdvoji deo od plate za partiju koja ih je i zbog toga zaposlila dobije se solidna cifra da se plati u Beograd. I tako je u svakoj opstini. gradu. Jadnici digli plate da bi zadovoljili Hotelijera i beogradske mentore..Ivan Hotelski kreci Dom zdralja za trista miliona dinara. Mora da ispuni zahteve iz centrale. Zar ovaj Sladjan nije napustio sns otkad mu ne placaju nezaradjenu platu u centru za kulturu. Dok je dobijao svakog prvog pare koje direktor mu isplati mimo svih pravila nije se bunio. Nema spasa za ovaj narod, unistavan je drzave je cak vidljivo u jednom opustelom Kucevu, Grad bez naroda, a ljudi tesko da je nekad i bilo

 7. Da li ovim očiglednim primerom Aleksandar Vučić poziva narod na neposlušnost i nepoštovanje države? Oštetili su budžet za 39.000.000 dinara i javno tužilaštvo ćuti. Dobiće samo prekršajne prijave. Strašno. Vreme je da skinemo Aleksandra Vučića koji je uništio institucije Republike Srbije puštajući da kriminalci kolo vode.

 8. Dragane koliko znam taj Sladjan je radio nosio je postu ze ceo donji zvizd svaki dan dok im se nije suprostavio i dobio sut kartu a ovi samo cute u dom i neidu samo do bankomata svaog prvog a koji posao obavljaju sam dragi bog zna.SRAMOTA.

 9. Oštetio budzet za 39.000.000 i umesto da ga smeste u prd*kanu Ivan hotelski je po naredjenju Ace Perišiča postavio penzionera Zabukovca na mesto savetnika predsednika Opštine sa platom od 80.000.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker