NOVI UDAR NA DIJASPORU: NBS uvodi veliki porez za sve koji primaju novac iz inostranstva

Na spisku, koji će voditi NBS, a čiji podaci neće biti javno dostupni, naći će se uglavnom ljudi iz naše dijaspore, koji novac zarađen u inostranstvu šalju familiji u Srbiji.

Foto: Pixabay/NBS

Odluka Narodne banke Srbije (NBS) da uskoro počne da popisuje sve one koji šalju i primaju novac iz dijaspore, te prve, još uvek nezvanične informacije koje su procurele nakon toga, a koje govore o tome da će se taj novac oporezovati po stopama od 5-40 odsto, pokrenula je lavinu komentara i opravdanu bojazan da će veliki broj, uglavnom mladih ljudi, koji trenutno rade za strane i domaće kompanije sa sedištem u inostranstvu, izgubiti posao u Srbiji.

Naime, ovom odlukom NBS ugrožen je veliki broj onih koji primaju plate iz inostranstva jer se stranim, ali i kompanijama naših ljudi iz dijaspore, ne isplati da, pored obaveza koje već plaćaju državi na ime poreza na dohotke, snose i dodatne troškove koje je propisala NBS, te je za očekivati da, umesto srpske radne snage, zaposle ljude iz zemalja u kojima imaju matični biznis.

Na spisku onih koji će se naći na udaru su zaposleni u brojnim transportnim kompanijama čija je centrala u Americi, zatim ljudi koji rade u raznim Call centrima i Costumer servisima, zatim skoro kompletna srpska srednja i mala IT industrija, koja čini i najveći deo tržišta, zatim dizajneri, prevodioci…

Odluka NBS stupiće na snagu 15. juna, do kada bi trebalo da se formiraju baze podataka o doznakama. Uslove i načine vođenja registra propisala je NBS, koja je bankama i ostalim finansijskim institucijama naložila i rok do kada bi trebalo da pripreme tehničke uslove za formiranje takvog registra.

U evidenciju NBS će biti upisani svi klijenti banaka koji šalju ili primaju novac iz inostranstva, svako ime koje šalje novac iz Srbije i svakoga kome novac stiže naći će se na spisku. Inače, do sada je na račune građana zvanično stiglo više od 2,5 milijardi evra, dok se nezvanično pretpostavlja da ta brojka iznosi i duplo više.

Uvođenje registra predviđeno je nedavno usvojenim Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.

Zakonske izmene mogle bi, u skorije vreme, da dovedu do novog iseljeničkog talasa najobrazovanijeg dela društva u Srbiji, jer su ih do sada u zemlji zadržavale upravo natprosečne zarade za usluge koje pružaju stranim kompanijama.

Kad toga više ne bude, ništa ih više neće zadržavati u Srbiji, tako da je lako pretpostaviti da će sreću i bolji život potražiti razvijenim evropskim zemljama ili Americi.

(Tpknews.com/Serbian times)

PROČITAJ I

14 Komentari

 1. Jos samo to da sprovedu u delo i da se svi iselimo iz Srbije. Lopovima na vlasti uvek je malo para pa hoce da oporezuju i to malo pomoci za prezivljavanje sto nam posalju rodjaci jer svi odlicno znaju koliko je skup zivot u Srbiji a cene samo rastu i sve teze i teze se zivi.

 2. Ne razumem, valjda treba da pospešuješ priliv novca iz inostranstva, a ne da to otežavaš. Nisam neki stručnjak ali koliko se razumem uvek je dobro kada novac ulazi u zemlju, a loše kada izlazi iz zemlje.

  1. Znaš li ko je vlast u Srbiji? Nepismeni ludaci kojima je cilj da sve što vredi oteraju iz ove zemlje, a da ostanu samo slepi poslušnici koji rade za 250 evra mesečno.

 3. Bravo! Treba najuriti sve te mlade strane plaćenike i izdajnike iz IT sektora. Oni će meni da rade za velike plate. E neće da može, ili radite ko svi normalni za 250 evra ili napolje iz zemlje!.

 4. Mislim da je ovo samo lose za Srbiju, kao prvo smanjit ce se priliv novca iz dijaspore, zatim povecati odlazak mladih i sposobnih, a sa tim jos vise smanjiti povratak nasih ljudi i mladje generacije iz dijaspore u Srbiju. Zatim svi koji se penzionisu manje ce da borave u Srbiji, a to znaci manje ce ostavljati novca u Srbiji. Racunica je tu veoma jasna za drzavu Srbiju ako su pametni, racunajmo samo da obicnog naroda kao dijaspore ima najmanje 2 miliona radno sposobnih, najmanju jedinicu za racunanje po jednom danu da uzmemo da svaki taj zaposleni dnevno u Srbiju ulaze samo 3€ to je 6 miliona dnevno, a onda to pomnozite sa 30 pa onda ponovo sa 12, to dodje priblizno oko 2,2 milijarde godisnje samo na ovom polju sto pomazemo reda radi neke nase clanove familije. A na to treba dodati jos mnogo toga pocev od ulaganja u neka preduzeca, do izgradnje privatnih preduzeca ili preduzetnickih firmi, do socijalnih pomaganja i humanitarnih pomaganja, kao i pomaganja pri skolovanju. Ipak najvise ce izgubiti oni nemocni koji stvarno trebaju nasu pomoc, pa onda i sama drzava Srbija sto joj zinulo dupence na dijasporine pare a istoj toj DIJASPORI nisu se udostojili dati jedno ministarstvo, ali mozda dadnu ministarstvo tek posle usvajanja ovakvih glupih zakona.

 5. Nema Vucic za kafu. Mora da krade preko takse na rad u inostranstvu, i to od Srba koji su pobegli od njegovog ekonomskog terora. Treba ga mumificirati za primer mladjim generacijama, ali i SNS lopuzama i sledbenicima.

 6. Ако на девизном рачуну не рачунају камату онда нема и профита. На западу можеш имати колико хоћеш на текућем рачуну јер не постоји камата на средства која имаш на рачуну и не плаћаш никакав порез. Неко просипа буве да виде како јавност реагује.

 7. Stoku lopovsku i nepismenu pohvatati, suditi i zabraniti rad.
  Oduzeti im sva lažne duplome i svu stečenu imovinu.
  Što se mene kao freelanceta tiče, ovo bi me totalno uništilo ali mislim da imam bar dva rešenja. Prvo je da se totalno iselim odavde i nikada više ne vratim a drugo…drugo ću prećutati, jer mislim da postoji rupa za koju kradikali nemaju dovoljno inteligencije da je vide a ja ne želim da im pokažem gde je.

 8. Onog momenta kada i ako ovo uvedu, ne ustao sutra iz kreveta, ja prodajem svoj stan i me vraćam se.
  Lopovskoj bandi ni 1 euro cent neću ostaviti!!!! Toliko!!!

 9. Realistican porez od 10% je ok, ali svi znamo da nece biti tako! Bravoooooo!! GOVEDA PRLJAVA!!!! Ubi i nas malo sto uspevamo da prezivljavamo u Srbiju! Lupite nam 40% poreza i vijate nas kao najgore kriminalce!!! Nemoj da dirate dilere i mafijase!! NE NE!! Vijaj nas gamad! Prljavci mrtvi. Da bog da vam se leb ubudjao sutra kad sidjete sa politicke scene.

 10. Отворите рачуне у некој од банака из ЕУ, тамо вам стижу уплате на које платите минималан порез, а радите одакле хоћете.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker