DO DVA MILIONA EKO-TAKSE: Novi porez na vazduh koji će od 1. januara svi morati da plaćaju!

Koliko zagađuješ, toliko ćeš i da platiš, veli nova uredba Vlade Srbije kojom se definišu eko-takse.

A te eko-takse, osim pravnih lica i preduzetnika, čiji iznosi mogu da idu i do dva miliona dinara, plaćaće i svi vlasnici nekretnina u Srbiji po 1.200 dinara godišnje, da bi se punio budžet lokalnih samouprava.

Vlada Srbije je usvojila Uredbu o kriterijumima za određivanje aktivnosti koje negativno utiču na životnu sredinu prema količini zagađenja, kojom je definisala eko-taksu za pravna i fizička lica od 1.200 do dva miliona dinara, ili bolje definisano, nova legalizovana pljačka građana od strane lokalnih samouprava, jer kako će se naplaćivati ova ekološka taksa, odnosno uz koji račun će je građani plaćati, odluka je lokalnih samouprava. To znači da će ovaj sistem sasvim izvesno u različitim gradovima i opštinama različito i funkcionisati.

Takođe, na koji ekološki problem će novac iz budžeta biti usmeren odlučuje isto isključivo lokalna samouprava.

Znači da prema ovoj Uredbi, obavezu plaćanja novog poreza na vazduh imaće svi vlasnici nekretnina, odnosno svi oni koji plaćaju porez na imovinu. Ukoliko ne žive u nekretnini koju poseduju, taksa će biti umanjena za 50 odsto.

OD 5.000 DINARA

Pretežna delatnost koju obavlja preduzeće, a koja se utvrđuje na osnovu podataka kod Agencije za privredne registre, kao i delatnost kojom je ostvareno najviše prihoda u prethodnoj godini, služiće za utvrđivanje visine naknade uz ukrštanje podataka o veličini preduzeća. Što će reći da imamo delatnosti čije obavljanje ima veliki, srednji i i mali negativan uticaj na životnu sredinu, ali imamo i velika, srednja, mala i mikro pravna lica te shodno tome i visine naknade od 5.000 dinara do dva miliona dinara. Tako se dolazi do uniformne visine naknade za celu Srbiju, jer je po uredbi koja je prethodila ovoj, to razlikovalo od jedne do druge jedinice lokalne samouprave.

VIKENDICE PO 600 DINARA

A što se tiče domaćinstava, plaćanje je 1.200 dinara godišnje i to ide na račun vlasnika objekta. Naknada za objekte u kojima vlasnik ne stanuje, kao što su vikendice, prepolovljena je – 600 dinara. Ta eko-taksa je na konto „korišćenja električne energije, grejnih uređaja, hemijskih sredstava, proizvoda koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, proizvodnje i prerade hrane i drugih aktivnosti“.

CENOVNIK TAKSA

Iznos za delatnosti koje imaju veliki negativan uticaj na životnu sredinu

 • 2.000.000 – velika pravna lica
 • 500.000 – srednja
 • 200.000 – mala
 • 20.000 – mikro

Iznos za delatnosti koje imaju srednji negativan uticaj

 • 1.000.000 velika pravna lica
 • 250.000 srednja
 • 100.000 mala
 • 10.000 mikro

Iznos za delatnosti koje imaju mali negativan uticaj

 • 500.000 velika pravna lica
 • 125.000 srednja
 • 50.000 mala
 • 5.000 mikro
 • 1.200 za fizička lica

(Tpknews.com)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker