ŽENE IZ ŽIVICE “KRALJICE AJVARA”: Požarevac i ove godine učesnik takmičenja “Izađi mi na teglu”

Požarevac je i ove godine bio jedan od učesnika tradicionalnog karavan- takmičenja u spremanju ajvara „Izađi mi na teglu“, u kojem je trijumfovalo Udruženje žena iz Živice.

Izađi mi na teglu/Foto: Promo

U konkurenciji od deset kulinarskih ekipa iz Braničevskog i susednog, Podunavskog okruga, pobednice su se izborile za titulu „kraljice ajvara“ i glavnu nagradu – šporet na čvrsto gorivo, čuveni „Smederevac“.

– Presrećne smo, jer smo pobedile u veoma jakoj konkurenciji. Nadamo se pobedi i na finalnom takmičenju – rekle su samouverene pobednice.

Drugo mesto osvojile su vredne članice UŽ „Resavski vez“ iz Prugova, kojima su uručene srebrne medalje i mini „Smederevac“, dok je treće zauzelo Udruženje žena iz naselja Bare, koje je dobilo bronzane medalje i robni paket. Kao i prošle godine, i ove na veliko državno finale neće ići samo pobednice, već i drugoplasirana ekipa.

Jubilarno takmičenje, deseto po redu, i ove godine održano je u gradskom parku u centru Požarevca. Organizatori su obezbedili sve što je bilo potrebno za višesatno kuvanje – šporete, drva, paprike, ulje, šećer, so i tegle, a takmičari su sa sobom doneli svoje šerpe, kao i drvene varjače, jer bez dugotrajnog mešanja nema ni dobrog ajvara. Ovogodišnje nadmetanje „Izađi mi na teglu“ završiće se 7. oktobra, velikim finalom u Beogradu.

Izađi mi na teglu/Foto: Promo

Tokom prethodnih devet sezona, ovaj gastronomski karavan, najveći na Balkanu, obišao je 200 gradova širom Srbije, uzduž i popreko, u kojima je ispečeno 100 tona paprike. Ukupno je pripremljeno oko 45.000 tegli ajvara, koje su poklonjene u humanitarne svrhe.

Dosadašnji pobednici bile su ekipe iz Leskovca, Kovačice, Bele Palanke, Kanjiže, Brusa, Kuršumlije, Dimitrovgrada, Vladičinog Hana i Kikinde, a deseti, jubilarni, biće poznat nakon beogradskog finala.

POKROVITELJ

Tradicionalno takmičenje u pripremi ajvara „Izađi mi na teglu“ organizuje se pod pokroviteljstvom Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija i gradova i opština učesnika, uz podršku i pomoć brojnih sponzora širom Srbije.

(Tpknews.com/Novosti)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker