OD DANAS NA SNAZI NOVE MERE: Poslednji pokušaj Italije da izbegne potpuno zatvaranje (VIDEO)

Nakon dugog pregovaranja s regionima, pokušavajući da zadovolji različite interese mnogih strana i imajući na prvom mestu zdravlje i teško stanje u italijanskim bolnicama, vlada sa premijerom Konteom na čelu donela je novi dekret sa restrikcijama koje su na snazi od danas do 24. novembra.

Foto: Screenshot

U Italiji su za 24 časa zabeležena 21.273 pozitivna i 128 preminulih od kovida-19, u Lombardiji više od 5.000 zaraženih, te od danas stupa na snagu parcijalni lokdaun, koji je po mišljenju lekara “poslednji pokušaj” izbegavanja totalnog zatvaranja zemlje ukoliko ove mere ne budu funkcionisale.

Iako su regioni insistirali na tome da lokali ostanu otvoreni do 23 časa, vlada je donela odluku da će restorani, barovi, pabovi, kafići, poslastičarnice i pekare moći da rade od pet ujutru do 18 sati uveče, nakon čega će biti zatvoreni.

Za stolom u toku dana mogu da sede samo četiri osobe, sem ukoliko se ne radi o osobama koje žive zajedno.

Nakon 18 časova zabranjeno je konzumirati hranu i piće na javnim mestima. Restorani u hotelima biće otvoreni za svoje klijente.

Na snazi je i dalje policijski čas od 23.00 do pet ujutru.

Smart working se savetuje svim kompanijama koje su u stanju da to omoguće svojim zaposlenima. Zatvaranje lokala i smart working će po “Koldiletiju” (Udruženje koje predstavlja i asistira poljoprivredne kompanije u Italiji) imati negativan uticaj na ekonomiju sa gubitkom prometa od preko milijardu evra zbog namirnica i pića samo u prvih mesec dana ovih novih mera.

“Ovaj drastičan pad aktivnosti biće jako težak za sektor prodaje namirnica, vina, piva, mesa, ribe, voća, povrća ali i salama, sira visokog kvaliteta”, rekli su iz “Koldiretija”.

POZORIŠTA, BIOSKOPI I TERETANE SE ZATVARAJU

Isto važi i za kazina, bazene, spa centre i banje. Zabranjena su i slavlja nakon venčanja, sajmovi i vašari. Takođe su zatvorena sva italijanska skijališta.

U srednjim školama će biti moguće učenje online tj. 75 posto će se odvijati preko interneta dok gde je potrebno i 100 posto. Direktori svake škole će odlučiti o tome u kom procentu će se sprovoditi DAD (didattica a distanza tj. učenje na daljinu). Osnovne škole ostaju otvorene.

KRETANJE I PUTOVANJA

Vlada snažno podržava ostajanje kod kuće tj. savetuje nekretanje, nekorišćenje ni javnog prevoza ni sopstvenog automobila sem ako je to potrebno radi posla, zdravlja i studiranja kao i nekih drugih urgentnih situacija.

Moguće je i dalje sprovoditi javne i privatne konkurse. I pre nove odluke vlade o novim merama u Napulju i u Rimu su se održale demonstracije koje su prerasle u nerede protiv “Zdravstvene diktature i policijskog časa”.

Demonstranti su bacali petarde, bombe od papira, kamenje, flaše, suzavac kako na policiju tako i na novinare. Nekoliko policajaca je ranjeno.

Većina građana u Italiji se nada da neće ponovo doći do totalnog zatvaranja zemlje što mnogi ne bi izdržali ekonomski ali i sa psihološke tačke gledišta.

Sa druge strane mnogi smatraju da situacija nije ista kao i u martu i aprilu, te da je logično da se broj pozitivnih povećava kako raste broj testova koji se nisu radili u martu i aprilu, da sada ima više ljudi bez simptoma.

Puno građana na društvenim mrežama kaže da bi svu ovu pažnju koja se posvećuje kovidu trebalo posvetiti i drugim bolestima koje godišnje odnose veliki broj ljudskih života i koji će još jedan put zbog kovida biti zanemareni.

Zdravstveni radnici pak upozoravaju da se ispred bolnica nalaze redovi kola hitne pomoći, da ljudi u panici odlaze u bolnice i na simptome prvog kašlja te da su bolnice već u velikom problemu a intenzivne terapije se pune.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker