POČEO VIMINACIUM FEST: Glumica večeri Kristina Savkov (FOTO)

U antičkom gradu Viminacium otvorene su treće po redu pozorišne svečanosti koje nose naziv “Viminacium fest – Mitovi stari I novi”.

Glumica večeri Kristina Savkov/M.V.

Festival je otvorio predsednik Skupštine grada Požarevca Predrag Mijatović. On je je rekao da su se na prostoru Arene pre 2000 godina okupljali ljudi radi zabave.

“Dani pred nama podsetiće nas tako da su kultura i umetnost večni, a ovo mesto je verovatno i najbolje za dokazivanje te tvrdnje. Za istoriju se kaže da je učiteljica života, a život i svi njegovi segmenti su zapravo zadatak teatru da ga opiše i rastumači. Zato je “Viminacijum fest”, festival kome je zapravo suđeno da se dogodi i traje, i zato želim da se zahvalim ljudima koji su to uvideli. Tu prvenstveno mislim na Mihajla Nestorovića, jednog od idejnih tvoraca, umetničkog direktora i selektora festivala i sve njegove saradnicike. Takođe, požarevački Centar za kulturu je iskoristio ove susrete da pokaže da je kadar da odgovori izazovima i najzahtevnijih projekata. Sjaj imena Viminacijum velika je čast, ali i obaveza i mišljenja sam da je ove godine selekcija takva da se ovaj biser Rimskog carstva neće postideti” kazao je Mijatović.

Galina Perić, direktorka Centra za kulturu u Požarevu je istakla da ovakav festival čuva pozorište I umetnost.

“Događaji koji će se smenjivati iz večeri u veče će Vas na tren otrgnuti od svakodnevice i učiniti je lepom i nadahnutom. Želim da istaknem da je organizacija ovog projekta veoma zahtevna, ali uz podršku grada Požarevca sve se odvija bez problema” rekla je Galina Perić.

Rukovodilac Arheološkog parka Viminacium Miomir Korać je pozdravi sve prisutne I istakao da umetnost može spasiti svet.

“Iako je ovo treći fest, imam uzbuđenje kao da je prvi I znate kako je s umetnošću, samo ona može da spase svet. Ja sam siguran da ono što uzleti iz ovakvih predstava, iz muzičkih spektakala. Često mislimo da su svi ti ljudi koji se bave finansijama, ne kažem da nisu najbitniji. Ali, tu je nešto što je vezano za svest ljudi. A ta svest i taj duh koji ljudi prenose međusobno je ono što spašava svet. U tom smislu, mi večeras spašavamo svet” istakao je Korać.

Festival je otvorila predstava “Kosa” Pozorišta mladih iz Novog Sada. Stručni žiri je za glumca večeri proglasila Kristinu Savkov koja je igrala ulogu Džini.

Drugog dana festivala predstaviće se Narodno pozorište Priština sa sedištem u Gračanici. Oni će odigrati predstavu Antigona u režiji Nenada Todorovića. Predstava počinje u 20 časova, a za sve one sa kupljenim kartama biće organizovan besplatan prevoz autobusom, svake večeri od 19 sati ispred hotela “Dunav”

(Tpknews.com/M.V.)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker