VAŠAR NA MALU GOSPOJINU: Na zadovoljstvo lokalnih kučevačkih moćnika ukida se vekovni tradicionalni “panađur”?

U sredu je bio crkveni praznik Mala Gospojina. Ovo je i dan kada se u Kučevu po vekovnoj tradiciji održava vašar ili kako ga nazivaju “panađur”.

Foto: TPKNEWS

To je zasigurno uz vašar “Kalenik” jedna od najstarijih manifestacija u opštini Kučevo. Kada je tačno počeo da se održava o tome nema pisanih istorijskih podataka ali zasigurno se održava još iz vremena turske vlasti a možda i mnogo ranije. Sa istorijom Kučeva se niko nije bavio, da li slučajno ili namerno, vreme će pokazati.

Nesumnjivo je da po arheološkim ostacima, ovde se život odvijao od kada postoji i čovek.

Vašar za Malu Gospojinu je u prošlosti prvenstveno bila manifestacija komercijalnog karaktera, kada se prodavala zimnica, sitna i krupna stoka. Mnogi su dolazili da budu viđeni, neoženjeni momci i neudate devojke su se na vašaru upoznavali i zbližavali a mnogi bračni drugovi su se po prvi put na vašaru zajedno pojavljivali u javnosti. Kolone ljudi se nisu prekidale od ranog jutra do kasne večeri. Bilo je hrane, pića i muzike, a vašar se nije mogao zamisliti bez ringišpila, flipera i stonog fudbala. Muškarci su svoju snagu merili udaranjem u “krušku” a neki se okušavali u streljaštvu, pored kojih su se nalazile tezge kolačara i bozadžija sa svojim prozivodima. Priliku su koristili i fotografi da “slikaju”, posetioce.

Prohladno kišovito vreme, skučen prostor, kaljuga i ogromne bare između tezgi sa robom malobrojni posetioci pognute glave. Ona gužva, kad ne možeš ni desno, ni levo, ni napred, ni nazad, ni na vidiku je slika vašara od pre nekoliko dana održanog u Kučevu.

Na tezgama, kao i obično kako to biva na vašaru, ima svakojake robe, a najveća potražnja je za polovnom garderobom. Ponuda voća i povrća oskudna, žive stoke nema, cene zakupa poslovnog prostora visoke. Vašarište je bez ringišpila, prodavaca šećerne vune, zabave, muzike i kafana pod šatorom.

Trgovci nezadovoljni prodajom a kupci platežnom moći. Ulice i lokalni kafići prazni, malobrojni posetioci međusobno komentarišu da nema ljudi, svi se pitaju šta se dešava, da li ova opština odumire? Da je samo vašar bez ljudi, nekako bi sve prošlo nezapaženo, međutim, ljudi nema ni drugim danima jer svakodnevno odlaze iz ovog mesta u potrazi za poslom a penzionerima koji razmišljaju kako će sa ovom skupoćom dočekati proleće nije do vašara i zabave mada kad se sve sabere njih je najviše i bilo na vašaru.

Umesto da vašar ima veliki značaj u pogledu razvoja turizma i obogaćivanja manifestacione turističke ponude opštine Kučevo, vašar će zbog visokih cena zakupa koje određuje JKP Kučevo, skučenog prostora posle poklanjanja dela “Buvljaka” i slabe posete biti ukinut na zadovoljstvo lokalnih moćnika koji u saradnji sa lokalnom vlašću svakim danom parcelu po parcelu opštinske zemlje prisvajaju za sebe, slobodnom pogodbom bez naknade.

Ako se demografska slika opštine ne popravi u dogledno vreme a vlast ne uzme u pamet, vašar će za neku godinu biti ukinut kao što je vlast već ukinula “Susrete sela”, većinu sportskih klubova i ostalo.

Vašare su generacije i generacije ljudi iz ove opštine uspeli da sačuvaju kroz vekove, za vreme okupacije Turaka, Nemaca i Bugara, sadašnja generacija žitelja ove opštine izgleda neće uspeti da sačuva od okupacije i otimačine kriminalnog naprednjačkog kartela iz Kučeva koji svojim delima ili bolje reći nedelima sve čine da Kučevo uskoro izgubi status opštine.

(Tpknews.com/S. Andrijana)

16 Komentari

 1. Ista situacija i u Golupcu. Predsednik Opštine zabranio da bilo ko za vreme vašara na veliku gospojinu prodaje roštilj osim njegovog sina. Sada je došao na ludačku ideju da vašar premesti u Usije jer navodno u Golupcu nema prostora. Ako Golupčani to dozvole onda su svi za Lazu bez ikakve nade da odatle ikada budu pušteni. Vašari su deo naše tradicije i tako treba i da ostane a ne da o tome odlučuju lokalne lopuže ni u Golupcu ni u Kučevu.

 2. Ko da se bavi istorijom Kučeva kad su nam decu istoriji učio Bosanac Radenko Jovičić pop Oni koji su rođeni u ovom kraju nisu mogli da nađu zaposlenje. Znam da je njih najmanje petoro završilo istoriju i arheologiju ali posla za njih nije bilo. Ko god je bio pismen i školovan morao je da napusti opštinu pod najezdom nepismenih i bahatih poput Janoševića, Šomija, Ace Karatiste, Mikića i ostalih bilmeza.

 3. Došljaci su upropastili Kučevo,svi su oni došli sa kupljenim diplomamakami lepe sreće da su ostali tamo gde su rođeni.

 4. Ukinuce vasar da bi gradili sporske terene za tudje fudbalere. Sta smo drugo i ocekivali od ovakvih ljudi koji vode opstinu.

 5. Шта ли ви лупате?
  Колико памтим овај вашар је одувек био слаб, скоро сваке године га киша и лоше време упропасте.

  1. Kiki, nemaš ti pojma kakav je ovaj vašar bio nekad. Posle Šapca i Negotina najjači vašar u Srbiji. Odlično ga je autor teksta opisao, na stočnoj pijaci nisi mogao iglu da spustiše a od stadiona na gore u krug se ređale kafane, muzika je treštala na sve strane, narod se veselo igralo, pevalo se a sad samo što na glas svi ne plaču. Što se tiče kiše, možda je nekad i padala, ali to je neznatno uticalo na raspoloženju. Na narodnom raspoloženju najviše utiče vlast koja nije narodna već je lopovsko kriminalna i to na svim nivoima. To su jedni najobičniji baksuzi kojima ni bog više nije naklonjen.

 6. Ако је и Вучић као његова власт из Кучева, далеко му лепа кућа. Ево већ трећа година власти а нису мрднули из места. Стање је горе него пре три године

 7. Ivan Hotelski naneo je mnogo zla ovoj siromasnoj opstini. Nesto namerno a nesto i zbog evidentnog neznanja i loseg vaspitanja. Rukovodi sa 650 miliona opstinskog budzeta covek koji nije bio ni u jednom klubu, udruzenju, da je posetio Motive ili neki vasar, ne zna kako funkcionise sistem, partija. Postavio ga Hotelijer da ispunjava hirove naprednih velikasa. Ivane Nejaki, doveo si Kucevo do totalne propasti, ti nemas ideju sta bi doruckovao, a kamoli da nesto pokrenes i organizujes. Brukas lekare, brukas Kucevljane svojim katastrolnim upravljanjem , drzavu brukas. Podnesi ostavku Ivane zbog silnih para koje dve godine vracas u Beograd sto partiji sto partijskim izvodjacima radova. Sramota si za Kucevo a i sire. Lepo bi bili da si predsednik neke hrvatske ili ukrajinske opstine a ne jadnog Kuceva. Cija je to kletva stigla Kucevljane da im ti budes predsednik, Ivane Nejaki Hotelski?

 8. Nekada smo za Malu Gospojinu kupovali zimnicu, svinje i ovce. Tezge su bile postavljene još od autobuske stanice pa skroz do stadiona. Bilo je ringišpila, stonog fudbala, zida smrti i drugih atrakcija, sudar automobila, mečkara i kolone naroda, barem deset šator kafana sa muzikom punih gostiju. Od kada Ivan Hotelski predsednik opštine i njegova bratija iz hotela Rudnik upravljaju oštinom, života i radosti više nema . Uništili su i oni malo čemu se ovaj narod radovao a to su vašari. Kako nije sramota onog iz Kastruma što mu opština poklonila pijacu. Postavio onu malu šupu u kojoj će da uposli 16 radnika koji će se baviti otkupom poljoprivrednih proizvoda i njihovom preradom kao i trgovinom je čista laž. Nadam se da će i on sa kriminalcima iz SNS da ode u zatvor kad bude počela čistka.

  1. Bas tako Dule, narod se radovao vašaru, bilo je svega i svacega, nekada je Bog isao po zemlji a onda je dosla napednjacka banda na celi sa Novicom Janosevicem, Acom Karatistom i Mikicem, Bog je napustio Kucevljane a oni su za predsednika opstine postavili nejakog Urosa, Ivana Hotelskog Buzduvana koji je svojim potezima unistio ovu opstinu.. Doci ce dan kada ce toj bandi sve biti naplaceno.

 9. Da li postoji Opstina u Srbiji da policija,UKP, BIA upada svaki mesec i trazi dokazni materijal protiv rukovodece naprednjacke klike ? I dalje nista ne preduzimaju, vrana vrani oci ne vadi, aHotelski orkestar svaki dan odnosi milionski baksis. Dele pare sa vrhom stranke i sve je u redu. Spas je u ostavci Ivana Hotelskog ili da postoje 23 postena iole odbornika koji ce da posmenjuju ove lopuze, sto je manje verovatno. Jer sta ocekivati od crvene Sanjine horde i bednika tipa Tomica, Grujica, Zeke, Cokija i slicnih. Da im daju po pet hiljada mesecno ima da aplaudiraju Banderasu i slicnim balegama koji su opstinu doveli do propasti. Ivane, sutra prenego ispotpisujes naloge i vratis pare za Beograd a ti Nejaki potpisi svoju ostavku i idi grli i ljubi tvoje zene. Njih stvarno imas na pretek, kao i dece

 10. BicE za neki dan skupstina u Kucevu. Eto prilike da narodni predstavnici odbornici ukinu ovu sramotu od vlasti i smene Ivana Hotelskog sa mesta koje je prevarom uzurpirao. Da ne dozvole da Hotelski orkestar dobije jos jednu pevacicu, koja je prosla na audiciji kod Cikutara i Somija na spratu Hotela. Minimum karaktera treba odbornici da imaju, iako je ova postava toliko toga izglasala i prodala, poklonila, dodelila dupeliscima iz Hotela da je jedva nesto i ostalo u posedu opstine.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker