NOVA ISTRAŽIVANJA ŠOKIRALA SVE: Naučnici tvrde da marihuana sprečava širenje korone u plućima

Nova studija, objavljena prošle nedelje na pretprint serveru “Bio reksiv” navodi da je biljno jedinjenje kanabisa sprečilo infekciju virusom SARS-KoV-2 u ljudskim plućnim ćelijama.

Foto: Ilustracija/Profimedia

Prema istraživačima sa Univerziteta u Čikagu, kanabidiol (CBD), hemikalija u biljci Kanabis sativa, poznata i kao marihuana, i njegov metabolit 7-OH-CBD, blokirali su replikaciju virusa SARS-KoV-22 u epitelnim ćelijama pluća. Epitelne ćelije su ćelije koje potiču sa telesnih površina, kao što su koža, krvni sudovi, urinarni trakt ili organi.

Istraživači su takođe otkrili da CBD sprečava širenje virusnih gena i preokreće mnoge efekte koje virus korona ima na transkripciju gena domaćina. Izgleda i da CBD dovodi do ekspresije interferona, proteina koje ćelije oslobađaju, kao odgovor na ulazak virusa, koji bi trebalo da sprečavaju širenje virusa. Pored toga, kod onih pacijenata koji su uzimali CBD, učestalost infekcije virusom SARS-KoV-2 bila je niža nego od onih koji nisu.

– Ova studija ističe CBD i njegov aktivni metabolit, 7-OH-CBD, kao potencijalne preventivne agense i terapijske tretmane za SARS-KoV-2 u ranim fazama infekcije – rekla je za “Njuz medikl” glavna autorka studije Marša Rosner.

Ovo nije prvi put da naučnici navode da CBD može pomoći u sprečavanju kovida-19.

Prema dr Frenku Lusidu, lekaru porodične prakse koji leči pacijente medicinskim kanabisom, CBD potencijalno može smanjiti citokine, supstancu koja luči ćelije imunog sistema kao deo prirodnog imunološkog odgovora tela.

“CBD deluje obećavajuće u smanjenju oluje citokina, što je izgleda najštetniji aspekt infekcije kovidom-19 “, rekao je Lusido za “San Francisko hronikl” u septembru 2020. godine.

U recenziranom članku objavljenom u časopisu “Brejn, bihevior end imjuniti”, istraživači sa Univerziteta u Nebraski i Teksaškog instituta za biomedicinska istraživanja su naveli da je CBD smanjio upalu pluća izazvanu virusom korona, ali i proizvodnju citokina imunskim ćelijama.

(Tpknews.com/Sputnjik)

PROČITAJ I

2 Komentari

    1. Ovo je oglas za selo Zleginje u Zupi. Na pet metara od osnovne skole izgradnjeni plastenici za proizvodnju kanabisa… I tu rade migeanti

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker