VOJNA TAJNA SKRIVENA DUBOKO U BRDIMA: Fabrika aviona bivše SFRJ kod Kučeva, postaje mesto za skladištenje opasnog otpada?!

Jedna od tajni bivše Jugoslavije je svakako započeta izgradnja vojne fabrike aviona u “Vranduku” iznad Kučajskog jezera koja sem podzemne hale nikada nije stavljena u funkciji.

Foto: TPKNEWS

Razne misterije su vezane za ovu građevinu a pravu istinu je znao samo tadašnji vrh države. Duboko sakrivena u brdima, fabrika je trebala da bude oslonac razvoja avio industrije bivše Jugoslavije. Iz nepoznatih razloga se odustalo od izgradnje fabrike a objekat već 70 godina čami u tišini kao svedok nekih davnih vremena. Objekat je u više navrata bio istraživan od strane speologa ali u njemu ništa nije pronađeno.

Zadnjih nekoliko meseci objekat “Vranduk” je ponovo na dnevnom redu čaršijskih priča, jedni tvrde da je idealan da postane turistička atrakcija Kučeva dok drugi tvrde da se ide ka tome da u budućnosti postane skladište opasnog otpada s obzirom da je duboko ukopan pod zemljom. Meštani sela Kučajna su proteklih meseci uočili nekoliko ekipa koje su razgledale taj predeo, međutim niko od meštana nije znao da nam kaže ko su ti ljudi i šta tamo traže. Sumnja je pala i na tragače za zlatom.

Poznavajući lokalne čelnike opštinske vlasti sve varijante su u opticaju pa i ona da se “Vranduk” pretvori u mesto za skladištenje opasnog otpada samo ako neko ponudi dobru proviziju.

Za to vreme lokalne vlastodršce glasine o “Vranduku” ne dotiču, najviši predstavnici kučevačke vlasti bez prekida pokušavaju da šire optimizam koji među građanima odavno služi za podsmeh, govore da je Kučevo “ekonomski tigar” Braničevskog regiona, kako Kučevo ima najbrži rast prosečne plate, najviše izgrađenih puteva, najviše novootvorenih radnih mesta, dok je stvarna situacija sasvim drugačija.

U ekonomskom lemuru čak i malobrojni građani koji su zaposleni i rade puno radno vreme od svog rada ne mogu da žive život dostojan čoveka. A što se kučevačkog “tigra” tiče, on je odavno počeo da mijauče, tišinu sporadično remeti rika kučevačke “uvozne rage” koja svojom rikom sama sebi pridaje na važnosti, tešeći se da još uvek pred poltronima i “žutim nosevima” može da izigrava nekakvu vlast.

(Dopisnik1 tpknews.com iz Kučeva)

PROČITAJ I

18 Komentari

 1. Комплетан народ су жути носеви зато и владају напредњаци већ 11 година.

 2. Ta podzemna hala bi bila idealna za gajenje pečuraka i otvaranje novih radnih mesta. Naravno, kada bi Kučevo imalo drugu opštinsku vlast.

 3. Ich lese und kann nicht glauben, dass es einen Plan gab, eine Flugzeugfabrik in Kucevo zu bauen? Warum wurde diese Investition nicht fortgesetzt? Wer hat dieses Projekt gestoppt? Kucevo wurde durch eine solche Politik zerstört. Ich beginne immer mehr zu vermuten, dass jemand auf nationaler Ebene die Entwicklung von Kucevo verhindert, weil dort Rumänen und Roma leben. Es ist kein Zufall, dass der montenegrinische Verbrecher Milagarac zum Kommandanten der Stadt ernannt wurde, der alles zerstören wird, damit die Menschen diesen Ort verlassen müssen.

   1. Dudlaj ga ti, nepismeni stvore. Bogosav je rođen i odrastao u nemačkom govornom području i izgleda da nije dovoljno naučio srpski. Međutim, ima nas dosta na ovom portalu koji znamo nemački. Bogosav je donekle u pravu. Čak i da nije, to nije razlog da mu se tako obraćaš. Najpre nauči pravopis, pa onda komentariši. Svaka rečenica počinje velikim slovom i ne kaže se “šijo”, već šio.

 4. Bogosave, ta hala je sagrađena neposredno posle Drugog svetskog rata, za vreme Tita. Bila je to još jedna u nizu promašenih investicija, kakvih je u to vreme bilo mnogo. Verovatno su se preračunali u ceni izgradnje fabrike aviona. Nikakve veze sa time nema nacionalnost lokalnog stanovništva. Nije tačno, da u Kučevu većinu stanovništva čine Vlasi i Romi, posebno ne Romi. Tačno je da je Kučevo okruženo vlaškim selima, ali u samom Kučevu više je srpskog življa. Mada se na popisu, većina Vlaha izjašnjava kao Srbi. Ja potičem iz mešovitog vlaško-srpskog braka, a izjašnjavam se kao Srbin. Ne zbog toga, što mislim da su Vlasi manje vredni od Srba, već zbog toga što me majka nije naučila vlaški jezik. Odrastao sam u srpskom selu, gde se nije govorilo vlaški. Što se “Milagarca”, kako ga ti nazivaš tiče, nije on poslat da uništi Kučevo, već je on SNS kadar i tako se i ponaša: bahat, drzak, nevaspitan, nesposoban da vodi opštinu, ali itekako sposoban da napuni svoje džepove i trezore, na račun poreskih obveznika. Njega je moguće najuriti, odnosno uhapsiti, tek kada Vučić izgubi vlast.

 5. Bio sam rodjen i odrastao u opstini Kucevo, tamo sam boravio do svoje 23 godine. Cuo sam da se nesto govorilo o vojnom projektu oko sela Kucajne ali to se samo sirila neka dezinformacija. Da li se ista na tome radilo pitanje na koje nemamo odgovora.

 6. Najveći krivac za katastrofalno stanje u Kučevu je Aleksandar Vičić,on stoji iza ovih nepisposobnih ološa,ali pošto je i on polupismen morao je da postavi one koji manje znaju od njega.

 7. Herr Deki, vielen Dank für Ihre Unterstützung. Ich bin kein Nationalist und ich liebe Serbien, wo meine Vorfahren herkommen. Für mich sind alle Menschen gleich, egal welcher Religion und welcher Nation sie angehören. Mein Freund hat zum Thema rumänische oder wie Sie sagen walachische Volksgruppen promoviert. Die Tatsachen zeigen, dass es in der Gemeinde Kučevo hauptsächlich Rumänen (Vlachs) gibt, die sich nicht zu dieser Nation erklären dürfen, weil Serbien kein freies Land ist. Wenn ich das richtig bemerkt habe, gibt es einige Kecman, Rajcic, Mikic, Milagarac an der Spitze der Regierung, aber es gibt keine Vlachs? Nur die Route der Autobahn oder Schnellstraße wird nicht durch Kucevo führen? Kucevo wurde ein gewöhnliches Dorf. Wieso ist es so?

  1. Bogosave, lepo je sa tvoje strane što su ti svi ljudi isti, bez obzira koje nacionalnosti oni bili. Svaka normalna osoba, tako razmišlja. Nije tačno da se na popisu stanovništva, Vlasi ne mogu izjasniti kao Vlasi. To je već decenijama dozvoljeno. Ako neko želi, može se izjasniti i kao Eskim i tako će biti zaveden. Kažeš da Srbija nije slobodna država, to se slažem sa tobom. Odavno EU i Amerika, svoju volju nameću Srbiji, a naši političari narod ništa ne pitaju. Većina medija je na strani SNS, odnosno Vučića. Dalje kažeš Bogosave, da Vlasi nisu zastupljeni u opštinskoj vlasti. Zaboravio si Novicu Vepra, najveću štetočinu koju je Kučevo ikada imalo. Verovatno ima još Vlaha zastupljenih u opštinskoj vlasti, ali ja to ne znam, jer nisam iz Kučeva.
   Pozdrav iz Beča!

  2. BRAVO BOGOSAVE SVAKA TI JE NJEGOŠEVA.SKIDAM TI KAPU.👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker