ZADNJI VAGON U KOMPOZICIJI: Opština Kučevo lider u regionu po dodeli stipendija, ali od pozadi

Opština Kučevo je ove godine opredelila 4,2 miliona dinara za stipendiranje 70 učenika i studenata sa teritorije ove opštine ili bolje rečeno po 4.300,00 dinara mesečnih odvajanja za svakog stipendistu a uz to stipendisti imaju obavezu da se nakon završetka školovanja vrate i zaposle u Kučevu.

Screenshot/Ilustracija

˝Da nije tužno, bilo bi smešno”, ne znamo da li da plačemo ili da se smejemo koliko je ovo jadno? Poređenja radi, grad Požarevac je za svoje stipendiste odvojio po 10.000,00 dinara a opština Petrovac na Mlavi 11.000,00 po učeniku odnosno studentu što je opet malo ali koliko toliko je više nego u Kučevu. Recimo, dr Ivan Rajčić je kao student medicine pre devet godina dobijao duplo veću stipendiju od one koju opština sada isplaćuje stipendistima.

Hvalospev opštinskih funkcionera kako je opština Kučevo lider u regionu po dodeli stipendija ne pije vodu, jer kako je moguće da zadnji vagon u kompoziciji bude lider?

Šta se dešava sa predizbornim obećanjima vladajuće Srpske napredne stranke i sloganom “Za našu decu” u kome su isticali sveobuhvatnu borbu za bolji život mladih? Da li sadašnji naprednjački izborni slogan “Zajedno možemo sve” daje odgovor na sva pitanja, iz koga se može zaključiti da vlast brine samo za sebe svoje rođake, kumove i poslušnike pored svega što je sa njihove strane rasprodato, poklonjeno i uništeno, oni mogu čak i da ponižavaju koga god hoće? Očigledno da su predsednik dr Ivan Rajčić i njegovi saradnici stavili kao prioritet očuvanje vlasti i svojih privilegija i zbog toga prednost u odnosu na stipedinste dobili su podmićeni odbornici, rođaci i kumovi, vlasnici lažnih ugovora o delu koji bez odlaska na radno mesto dobijaju i do deset puta više od srednjoškolaca i studenata upisanih na strukovnim i akademskim studijama. Obrazovanje mladih nije prioritet ove opštine, jer obrazovani ljudi mogu vrlo lako da zaključe šta radi aktuelna vlast.

Korisnici stipendija su vezani ugovornim obavezama i moraju da se nakon školovanja vrate u Kučevo a u Kučevu ne postoji kontinuirana akcija od strane vlasti da bi se pokušalo rešiti pitanje nezaposlenosti, premalo je poteza u tom pravcu i generalno nema rezultata. Sve ostaje na priči, jer vlast svakodnevno govori o tome ali u praksi niko od nas ne vidi njihove rezultate. Uvek, ako neka ideja o rešavanju potekne od nekog ko nije blizak vlasti po nepisanom pravilu se odmah odbacuje a taj isti proglašava za ljutog neprijatelja, podvrgava se prljavoj kampanji u kojoj se pokušava njegova diskreditacija na sve moguće načine.

Mogli smo i da se uverimo da je tako iz intervjua datog lokalnom reižimskom portalu od strane Violete Velimirović, šefice odborničke grupe Srpske napredne stranke koja je ujedno savetnica predsednika opštine Kučevo za obrazovanje i kulturu i nastavnik engleskog jezika u osnovnoj školi a izjavila je “nije važno šta se kaže već ko to kaže” čime je na indirektan način nazvala budalama sve građane koji se protive diktaturi i kriminalu koordinatora za dijasporu Srpske napredne stranke Aleksanda Perišića, poznatijeg po nadimku “Aca Karatista”.

Žitelji ove opštine su umorni od neizvesne finansijske situacije, društvene neuređenosti i nepostojanja društvenih vrednosti i to se sve prenosi kroz vaspitanje na mlade.

Nebriga lokalne vlasti, dovela je do odlaska mladih i školovanih ljudi iz Kučeva, zbog visoke stope nezaposlenosti i to  mladih od kojih se očekuje da budu glavni element i ključni pokretači društvenih promena u Kučevu.

Nemar vlasti prema mladima u Kučevu je zastrašujući, birokratija, sporost i lažna obećanja su još opasniji od loše ekonomije

Institucije u Kučevu su totalno politizovane i nedostaje im fleksibilnost, nisu spremne da se prilagode uslovima u kojim funkcioniše moderan svet. Opštinski rođačko-kumovski činovnici su tu uglavnom da im prođe radno vreme, daju vam usmeno, nekad i pismeno obećanje ali na tome se sve završi ili vam jednostavno kažu da ne može ili nemate prava. Posle je na građanima da kroz spore i korumpirane državne institucije dokazuju da može sve i da su bili u pravu.

Proces promena u Kučevu je neminovan ali će posle svega naopakog što je urađeno u ovoj opštini oporavak biti dug i zahtevaće ogroman rad i napore i zato su Kučevu potrebni obrazovani ljudi a mi ćemo na kraju citirati Nelsona Mendelu, južnoafričkog antiparhejdskog revolucionara, političkog vođu i filantropa “Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete upotrebiti da promenite svet”.

(Dopisnik1 tpknews.com iz Kučeva)

PROČITAJ I

19 Komentari

  1. Kad Velimirović ima tri plate, koliko li tek plata imaju Novica Janosevic, Rajčić, Mikić, Kecman, Šomi i ostali naprednjački klan?

  2. Stipendija je smešna ali naprednjaci njome vezuju studente za kriminalnu naprednjačku vlast jer ih uslovljava da glasaju za njih

  3. Ja u moje vreme nisam imao sripendiju ali sam završio fakultet i zato sad razmišljam svojom glavom a ne glavom prostih naprednjaka od kojih mnogi nisu završili ni srednju školu, mada su kasnije kupili srednjoškolske diplome u vozu kao Aca Karatista

  4. Lider u regionu a dele 4 hiljade mesecno. Bas sramota. Direktorka skole u Voluji Dusica ima tri puta veca primanja za putne troskove nego sto sudenti imaju stipendiju

    1. A tek dotična nešto vozika i školski auto za svoj ćef, ili se parkira na ulici u kučevu tek onako, jer u školi verovatno nema slobodnog parking mesta, jadnih li idiota bahatih.

  5. Koje bre rukovodstvo, oni samo znaju da se subotom postave na ulazu u buvlju pijacu i prose od prisutnih građana glasove kao najobičniji bednici. E to je njihov najveći domet uspeha i znanja.

  6. Sva sreća što ti stipendisti nemaju nikakvu obavezu prema opštini Kučevo po završetku školovanja (sem ako su u srodstvu sa glavešinama), jer u Kučevu nema radna mesta. Sva radna mesta i postojeća i izmišljena su uredno popunjena sa rođacima, kumovima prijateljima itd. Zato deco moja slobodno idite u svet jer sa ovim prevarantima ovde nema hleba. To vam je ono predizborno obećanje ZA NJIHOVU DECU a ne za ostale.

  7. Sve pohvale za tpknevs, sve tačno, realno i bolno-istinito. Opština kučevo je žalosna ,,rupčaga,, oligarhije ološa oko bande janošević bračnog -interesnog para, njihovih ucenjenih slugu, beskičmenjaka raznog profila, prodatih duša ,,seoskih,, budaletina koje se namiruju nasipanjem lokalnih piteva pred svake izbore, a mladi, sposobni, obrazovani su otišli u bg ili svet, bez povratka. ostali su tutubani i poslušnici koji nisu valjda ni svesni šta smo ovo doživeli u 21 veku, strašno.

  8. Svaka lokalna samouprava treba da ima svoj plan za budućnost, kakvi su joj kadrovi potrebni da bi opština normalno funkcionisala. Na osnovu tog plana se deca usmeravaju na dalje školovanje, daje im se adekvatna stipendija, tako da oni znaju posle šta ih čeka. Danas se stipendije daju stihijski, bez značajne, uslov da se roditelji i bliža rodbina obaveže da glasaju za SNS. Od slinavog Janoševića i ostalih oko njega je i ovo previše?

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker