U Požarevcu obeleženo dvadeset godina od NATO agresije na SRJ (FOTO)

Polaganjem venaca na spomenik Sloboda u Požarevcu obeleženo je dvadeset godina od početka bombardovanja tadašnje Savezne Republike Jugoslavije.

Foto: Grad Požarevac

Vence na spomenik položili su porodice palih boraca, predstavnici Vojske Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova, Grada Požarevca, Gradske opštine Kostolac, Braničevskog upravnog okruga, SUBNOR-a Požarevac, patriotskih udruženja, Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije i građani. Pomen kod spomenika održali su sveštenici Braničevske eparhije.

Polaganje venaca prethodio je prijem, za porodice poginulih vojnika i policajaca, u Svečanim salonima Gradskog zdanja, koji su upriličili gradonačelnik Bane Spasović i predsednik Skupštine Grada Bojan Ilić.

Prisutnima se obratio gradonačelnik Grada Požarevca Bane Spasović koji je istakao da posle 20 godina tuga i bol ne prolaze.

– 78 dana, odolevati najmoćnijoj vojnoj alijansi u istoriji ove planete u bestidno nazvanoj operaciji “Milosrdni anđeo”, nanelo je našoj zemlji ogromnu materijalnu štetu ali ne i poniženje. Zaslužni za to što o tom teškom periodu naše istorije, ali u isto vreme i mračnom periodu istorije onih koji su nas napali, možemo da govorimo uzdignute glave su upravo 12 i po hiljada ranjenih ljudi i dve i po hiljade života koji su tada ugašeni. Devetnaestoro njih bili su i policajci i vojnici iz Braničevskog okruga. Njih devetnaestoro više nema među nama, ali večno ostaje naše poštovanje i divljenje koje ćemo uvek gajiti, ali i prenositi na buduće generacije. Kažu da čovek umire dva puta, jednom kada mu se ugase životne funkcije, a drugi put kada ga svi zaborave. Za porodice poginulih je to čuvanje uspomene podrazumevana sudbina, ali sa sve nas ostale, za celokupno društvo, za Srbiju – to je sveta obaveza. Svi smo tužni zbog preranog odlaska naših junaka, ali smo isto tako svesni da su se herojskom pogibijom vaši i naši mučenici svrstali u red svih velikih branioca Srbije kroz njenu istoriju. Nemam ni najmanju dilemu da će se, kada istorijska distanca bude dovoljno velika, njihova imena i u svetskim čitankama, a ne samo u srpskim, biti rame uz rame sa onima sa Kajmakčalana, Cera, Drine… Tačno je da istoriju pišu pobednici, ali je potvrđuje vreme a ono radi za slavu naših junaka. A dok to vreme ne dođe, dok i ostatak sveta ne uvidi kakva je Srbiji nepravda učinjena 1999. godine, dok ne saznaju svi kako smo se hrabro branili i najbolji od nas ginuli, ostaje nam ovo danas. Ostaje nam da se na ovakav način svih njih sećamo, i govorimo mlađim naraštajima i čitavom svetu – ONI su poginuli za čast, pravo, pravdu i svoju zemlju -, istakao je gradonačelnik Grada Požarevca Bane Spasović.

Prijemu su između ostalih prisustvovali predstavnici vojske, policije, sudstva, čelni ljudi lokalne samouprave Požarevca i Kostolca, odbornici, direktori javnih preduzeća i ustanova lokalnog i republičkog karaktera i boračke organizacije.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker