SAHRANA ZADRUGARSTVA I SELA U SRBIJI! Šta je cilj namere da se otuđi deo imovine OZS u Požarevcu?

Inicijativa i ideja ministra Krkobabića o obnovi i revitalizaciji zadruga širom Srbije je u praksi doživela fijasko uz neviđeni javašluk, namerno upropaštavanje zadruga, neodgovornost i nemar, dovodeći u pitanje opstanak velikog broja zadruga što direktno utiče na opstanak sela i poljoprivrede na državnom nivou.

Foto: Privatna arhiva

Kako naš narod kaže, “kad se spoji lepo i korisno to je dobitna kombinacija u svakoj životnoj i poslovnoj situaciji”, pa je tako nedavna manifestacija u Azanji Pogačijada 2023. pored domaćina Radoljuba Stanimirovića narodnog poslanika imala i glavne goste, predsednika Zadružnog Saveza Srbije Nikolu Mihajlovića, Sašu Filipovića, vlasnika PP “Filip” i odbornik u Skupštini Grada Požarevca, kao i veoma mali broj učesnika i gostiju u odnosu na prošlu godinu.

Šta je zajedničko za navedene ličnosti i članove Srpske napredne stranke, sigurno nisu razvoj zadrugarstva i jačanje poljoprivredne proizvodnje već nešto sasvim drugo.

Radoljub Stanimirović/Foto: Screenshot

Krenimo redom od predsednika Zadružnog Saveza Srbije (ZSZ) Nikole Mihajlovića, inače momka u najboljim godinama, poznato je da šuruje sa pojedinim direktorima Zadruga, koji uživaju njegovu zaštitu i to tako što imaju njegovu podršku u raznim malverzacijama tj. prodaji i otuđenju imovine i zemljišta Zadruga što je protivno i štetno po akcionare, nezvanično je pre nekoliko godina učestvovao u prodaji stare imovine Zadružnog saveza Srbije, jedna od lokacija je i u centru Beograda u Resavskoj ulici.

Zato je potrebno da se hitno ispita prethodno poslovanje Zadružnog saveza Srbije, zabrani dalji rad, predsednik Nikola Mihajlović procesuira i razreši te veoma bitne funkcije za selo i državu Srbije. Zna se šta je on radio pre ove funkcije, običan potrčko bez iskustva za rukovođenje ove veoma važne i bitne institucije.

Predsednik Zadružnog saveza Srbije Nikola Mihajlović/Foto: Screenshot

Takođe, poznat je i slučaj u Azanji gde su u najstarijoj ZZ “Azanja” osnovane 1894. godine, prostorije zgrade (spomenik kulture) iznajmljene su kladionici “Admiral” DOO za potrebe kockarnice, a drugi prostor je dat u zakup i koristi se kao ugostiteljska delatnost kafana i organizacija proslava i parastosa (srpskom zadrugarstvu), zakupac je, inače, potpredsednik gradskog odbora Narodne stranke iz Smederevske Palanke Dragan Minić zvani “Đavo”.

ZZ “Azanja” je poznata i po odlikovanju “Za zasluge u organizovanju i reprezentovanju zadružnog poslovanja” kako piše u obrazloženju, ovoj ustanovi pripala je Zlatna medalja za zasluge od predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića koji je lično odlikovao tadašnjeg direktora Radoljuba Stanimirovića sadašnjeg poslanika iz Smederevske Palanke, i pored njegovog krivičnog dosijea i jednoj zanimljivosti da je u Domu Kulture organizovao veče striptizeta, stvarno ima neobične preporuke i zasluge za razvoj zadrugarstva ovaj napredni narodni poslanik, inače ZZ “Azanja” je od tog vremena dotakla dno i ne radi ništa!

Foto: Tanjug

Da li je moguće da takva osoba bude narodni poslanik i istovremeno sadašnji neformalni upravljač iz senke ZZ “Azanj” koji je i farmu pilića dao u zakup privatniku a da se ne znaju detalji tog zakupa. Na Skupštini Osnovnog zadružnog Saveza Požarevac, 30. juna ove godine na dnevnom redu pored ostalih tačaka je bio predlog o otuđenju dela imovine u ulici Sinđelićeva gde je sedište, a samo jedan kupac je navodno zainteresovan. U uvodnoj reči direktor je rekao da je to izuzetna i odlična ponuda i da imaju podršku Nikole Mihajlovića za to, iako oni imaju solidne prihode od rentiranja prostorija firmama Merkata, STR Gale, kafana Sinđelić itd.

Šta je cilj namere da se otuđi deo imovine Osnovnog zadružnog Saveza u Požarevcu u strogom centru grada u prvoj ekstra zoni, može samo da se nasluti ali svakako razvoj i obnova zadrugarstva nije. Nadležni organi bi trebalo da ispitaju poslovanje i sve sklopljene ugovore.

Saša Filipović vlasnik PP “Filip”, odbornik i kadar SNS poznat po tome što je pokušavao da uzurpira i otme zemljište meštanima sela Dubravica i Petka u Braničevskom okrugu, ali je sprečen zbog reakcije meštana i određenih stranaka opozicije u Požarevcu tako da je ostao kratkih rukava a meštani su sačuvali svoju imovinu.

Poznat je i slučaj bivšeg direktora Momčila Mome Anastasijevića direktora ZZ “Klenje” koji je takođe sprečen u nameri da proda objekte i zemljište te Zadruge, vršio je mobing nad radnicima koji su ga zbog toga i tužili, a ZZ “Klenje” dao u zakup pod nepoznatim uslovima. Takođe je u svakoj prilici pretio radnicima i javno se hvalio kumovskim vezama sa Veroljubom Arsićem, narodnim poslanikom iz Požarevca koji je u svojih dva mandata poznat po brojnim skandalima i malverzacijama u Požarevcu, koji inače, nije ništa uradio kao narodni poslanik za Braničevski okrug, gde se opravdano postavlja svrha njegovog mandata u Skupštini Srbije, s obzirom da u Požarevcu kao centru okruga ništa nije učinio i doprineo da se poboljša privredna situacija i ekonomski razvoj ili da uspostavi kontakte i lobira za Požarevac i Braničevski okrug koji tavori sa investicijama, lošom infrastrukturom, smanjenim šansama za zaposlenje i sredinom iz koje mladi odlaze a grad se prazni.

Foto: Privatna arhiva

Braničevski okrug treba da predstavljaju ljudi koji će nešto učiniti za svoju izbornu jedinicu a ne kadrovi poput Arsića koji to shvata kao zanimanje i poslovnu delatnost u svoje privatne svrhe.

ŠTA JE ZAJEDNIČKO ZA SVE OVE POMENUTE LIČNOSTI I ZADRUGE?

To je upravo predsednik Zadružnog saveza Srbije Nikola Mihajlović koji aminuje sve akcije i namere nesavesnih direktora, koji uopšte nije ni čovek iz struke i sa poljoprivredom i zadrugarstvom nema apsolutno nikakve veze, jedino što ga vezuje je pripadnost vladajućoj koaliciji. Inače, ministar za razvoj sela Krkobabić se dinstacirao od njega, nakon dodeljivanja sredstava pojedinim zadrugama u Srbiji selektivno i bez dobre procene šta je Zadrugama potrebno, pa su tako pojedinim data sredstva za hladnjače i sušare u kraju gde nema voća i povrća već samo ratarska proizvodnja, a primer je ZZ “Budućnost” u mestu Kula, opština Malo Crniće, kao i neke novoosnovane zadruge koje nemaju ni zaposlene niti ispunjavaju uslove za bavljenje zadrugarstvom.

Još jedna žalosna i nečasna namera grupe ljudi da uruši ideju Zadrugarstva, obnove srpskih sela i poljoprivredne delatnosti.

(Mile Sova)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker