POČELA OŠTRA KONTROLA SAOBRAĆAJA: Za prevoz deteta mlađeg od 12 godina na mestu vozača kazna i do 200.000

Zvanični podaci pokazuju da više od 100 ljudi godišnje koji su poginuli u saobraćajnim nesrećama nije imalo vezan sigurnosni pojas.

Dragan Ristić, načelnik saobraćajne polocije PU Požarevac/Foto: RTV Braničevo

Istraživanja o upotrebi sigurnosnog pojasa pokazuju i da je, u odnosu na 2013. godinu 68 odsto vozača koristilo sigurnosni pojas na prednjem sedištu, a da je danas taj broj povećan na 84 odsto.

Ministarstvo unutrašnjih poslova u saradnji sa Agencijom za bezbednost saobraćaja pokrenulo je kampanju o odgovornom ponašanju u saobraćaju i obaveznom korišćenju sigurnosnog pojasa i dečijih auto-sedišta, koja traje od 01. marta do 14. marta 2021. godine.

Tako da će i Policijska uprava u Požarevcu u tom periodu u saradnji sa Agencijom za bezbednost saobraćaja sprovoditi kampanju usmerenu na značaj korišćenja sigurnosnih pojaseva i dečijih sedišta u automobilima na teritoriji koju pokriva.

Dragan Ristić, načelnik saobraćajne polocije PU Požarevac, kaže da je koriščenje sigurnosnog pojasa u vozilu osnova pasivne bezbednosti vozača i putnika i predstavlja saobraćajni prekršaj, koji je jedan od prioritenih zadataka u kontroli saobraćaja.

– Saobraćajna policija Policijske uprave u Požarevcu je tokom 2020. godine sankcionisala 705 saobraćajnih prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa od čega je procesuirano 5.964 vozača i 1.121 putnik u vozilu. I u ovoj godini vršena je kontrola korišćenja sigurnosnog pojasa kojom prilokom je otrkiveno 1.010 prekršaja, koje je izvršilo 890 vozača i 120 putnika – , naveo Ristić.

Upotreba dečijih sedišta je takođe osnova pasivne bezbednosti dece u svojsvu putnika u vozilu. U saobraćajnim nezgodama, koje su se dogodile tokom 2020. godine, a u kojima su deca učestvovala u svojstvu putnika, došlo je do povređivanja devetoro dece i to jednog sa teškim i osam sa lakim telesnim povredama. Navedene posledice saobraćajnih nezgoda su nastale usled nepropisanog prevoza dece u vozilima.

– Policijska uprava Požarevac vrši kontrolu propisanog prevoza dece gde smo tokom 2020. godine sankcionisali 32 takva prekršaja – , istakao je Ristić.

Ristić navodi da što se tiče prevencije nepropisnog prevoza dece pripadnici saobraćajne policije učestvuju u radu Gradskog i opštinskog Saveta za bezbednost saobraćaja na putevima, a koji opredeljuju značajna novčana sredstva za nabavku i doniranje dečijih sedišta roditeljima dece rođene u Braničevskom okrugu.

OGROMNE KAZNE

Kazna za nekorišćenje sigurnosnog pojasa i za upotrebu mobilnog telefona u toku vožnje je novčana kazna od 10.000 dinara koja se u polovičnom iznosu može platiti u roku od osam dana. Za prevoz dece bez upotrebe bezbednosnog sedišta ili podmetača predviđena je novčana kazna od 5.000, a u polovičnom iznosu se plaća u roku od osam dana.

Novčana kazna od 20.000 do 40.000 dinara predviđena je za lice koje na sedištvu u prednjem redu u krilu drži dete mlađe od 12 godina. Najteža prekršajna sankcija je predviđena za prevoz lica na mestu vozača mlađeg od 12 godina u iznosu od 100.000 do 200.000 dinara.

(Tpknews.com)

PROČITAJ I

2 Komentari

  1. A zasto ne objavite koliko ljudi je poginulo zato sto je imalo sigurnosni pojas. Jer pojas se testira za voznju do 50km/h tako da mozda moze da pomogne do te brzine preko toga vise nije sigunosni ali ne mora da znaci.

  2. Joj moji novinari pa napisite barem naslov kako treba. Po ovom naslovu deca starija od dvanaes godina smeju da se voze na VOZACEVOM MESTU!!!

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker