OBAVEZNA UPOTREBA ZAŠTITNE MASKE: Otrovna prašina iz Rumunije ponovo je zasipala Veliko Gradište (FOTO)

Veliko Gradište je već godinama bukvalo nagrabusilo zbog otrovne prašine koju vetar donosi iz jalovine preduzeća "Nova Moldova" iz Rumunije

Na potezu od sela Vinci do Velikog Gradišta i Srebrnog jezera danas se nataložila otrovna prašina koju je nanela košava sa jalovišta rumunskog rudnika bakra i cinka “Nova Moldova”.

Foto: Privatna arhiva

Naime, prašina koju košava već godinama nanosi sa jalovišta koje se nalazi na ostrvu u Dunavu, na 12 kilometara od Velikog Gradišta, u sebi sadrži bakar, cink, mangan i olovo, a lekari upozoravaju da sve te supstance, naročito olovo, mogu biti vrlo opasne po zdravlje ljudi i da u većim količinama izazivaju oboljenja jetre i nervnog sistema.

Meštani Velikog Gradišta i okolnih sela su ogorčeni zbog ove ekološke katastrofe koja ih svaki put pri pojačanom vetru, zadesi. Prema njihovim rečima ovako stanje je posledica neadekvatno urađenog jalovišta i neodgovornosti za zdravlje ljudi od strane njihovih komšija preko sa one strane Dunava.

– Ovo je neizdrživo. Prašina nam je preplavila ceo grad. Ne smemo napolje da izađemo, jer nam ulazi u oči i usta. Prašina nam je preplavila prozore i fasada i moraćemo da uložimo značajna sredstva da ih očistimo i sredimo – u glas, svi do jednog ogorčeni, pričaju meštani Gradišta i dodaju da je do sada oko rešavanja ovog velikog problema koji im ugrožava živote opština u više navrata je apelovala kod nadležnih organa da se ovaj problem što pre reši.

Opština Veliko Gradište obratila se čak i Evropskoj komisiji u vezi ovog problema koji ima, ali, da bi se ovaj dugogodišnji problem rešio potrebna je i saradnja rumunske strane, koju do sada nije iskazana.

Zato, meštani pozivaju nadležne da dođu u Gradište, kako bi im pokazali snimke i slike prašine na kućama i ispred njih da bi oni iste te pokazali našim susedima Rumunima i Evropskoj komisiji. U suprotnom, organizovaće proteste pred opštinom sve dok neko od nadležnih ne reaguje, a o svemu ovome obavestiće i Ministarsto za zaštitu životne sredine.

M.L.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker