NEVREME SUDNJEG DANA SE SRUČILO NAD SRBIJOM: Delovi zemlje i Beograda bez struje, vetar čupao drveće, padao grad veličine oraha (VIDEO)

Jako nevrene praćeno grmljavinom, vetrom, kišom i gradom pogodilo je Srbiju. Najteže je bilo na severu zemlje, počevši od Bečeja, pa do Vrbasa i Crvenke gde je vetar čupao drveće, pa su tako stradala i putnička vozila.

Foto: Copyright Tanjug/Jaroslav Pap/Rade Prelić/Sava Radovanović/Profimedia

Zbog nevremena pojedini delovi Beograda, ali i sela u opštini Bačka Palanka, Užicu nemaju struju. U nevremenu koje u Srbiji traje od juče popodne zbog obimne kiše došlo je do izlivanja vode u Novom Pazaru i Čačku.

U selima u okolini Čačka pao je grad veličine oraha i naneo manju materijalnu štetu, a grada je bilo i u Prijepolju.

Republički hidrometeorološki zavod izdao je hitno upozorenje na jake pljuskove sa grmljavinom i gradom.

Visualizza questo post su Instagram

Un post condiviso da 192.RS (@192_rs)

Ranije je Republički hidrometeorološki zavod upozorio da se danas i sutra na području Srbije očekuje lokalna pojava vremenskih nepogoda sa gradom i olujnim vetrom. Pljuskovi i grmljavine mestimično će biti intenzivniji uz količinu kiše veću od 40 mm za 24 sata.

Na području cele Srbije na snazi je narandžasti meteo-alarm, koji označava opasno vreme.

Na području Beograda povremeno se očekuju pljuskovi i grmljavine, koji danas lokalno mogu biti intenzivniji uz količinu kiše veću od 40 mm za 24 sata, pojavu grada i jakog ili olujnog vetra.

NAJTOPLIJI DAN

Vreo afrički vazduh juče nam je doneo jedan od najtoplijih dana od početka meteoroloških merenja davne 1888. godine. U pojedinim gradovima zabeleženo je čak 40 stepeni, što je za oko 10 stepeni iznad proseka za ovo doba godine. Najtoplije je bilo u Valjevu i Požarevcu, dok je u Beogradu i Novom Sadu zvanično izmereno 39 stepeni.

“Nakon pravog tropskog dana već sinoć je našu zemlju zahvatilo osveženje u obliku kiše, pojačanog vetra i pada temperature i za više od 15 stepeni. Kiša koja je prvo počela da pada na jugozapadu i zapadu zemlje, tokom noći se proširila i na ostale predele”, kaže meteorološkinja Ljubica Gojković.

Ona je pojasnila da ciklon koji se juče nalazio iznad Italije i Jadranskog mora, danas stiže do Balkanskog poluostrva i sa sobom nosi nešto svežiju i vlažniju vazdušnu masu. Ona u kontaktu sa vrelim vazduhom iznad naše zemlje uzrokuje burne atmosferske procese.

“To znači da će i danas lokalno biti grmljavinskih nepogoda. Mestimično se očekuje do 40 mm kiše po kvadratnom metru, što je malo ispod mesečnog proseka”, rekla je Gojković.

Vreme će biti promenljivo oblačno, povremeno sa slabom kišom, a intenziviranje padavina prognozira se za drugu polovinu dana, kada će kiša početi da pada i u istočnim predelima. Temperatura u većem delu zemlje danas ostaje malo ispod 30 stepeni, dok će na istoku i jugoistoku biti malo toplije, do 34.

OBLACI I KIŠA I U NEDELJU

Oblaci i kiša, kao i dodatni pad temperature obeležiće drugi dan vikenda. U nedelju će kiša padati tokom većeg dela dana i to uglavnom slabim i umerenim intenzitetom, a temperatura neće prelaziti 25 stepeni.

Iako dolazi do premeštanja ciklona dalje prema istoku, nestabilnost i hladna vazdušna masa ostaju, te će tokom cele sledeće nedelje vreme biti pretežno oblačno, ponegde sa kišom i temperaturom oko proseka, dakle od 25 do 30 stepeni.

(Tpknews.com/Euronews)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker