MASOVNA EVAKUACIJA U SAD: Uragan "Metju" pogodio Haiti i Bahame, panika na obalama SAD (VIDEO)

Najžešća karipska oluja u poslednjih skoro 10 godina pogodila je Bahame rano jutros, a očekuje se da će se pojačati dok se kreće prema jugoistoku američke obale. Na Haitiju ostavila 26 mrtvih a u Dominikani četvoro.

haiti-uragan-B-AP-Photo-Dieu-Nalio-Chery

Putevi Floride, Džordžije i Severne i Južne Karoline zakrčeni su kolonama automobila od sinoć, pošto su milioni ljudi poslušali upozorenja da se evakuišu ka unutrašnjosti jer se približava uragan “Metju”, s vetrovima jačine oko 185 kilometara na sat, jakim olujama i obilnom kišom.

Uragan “Metju”, koji je usmrtio najmanje 26 ljudi i oštetio veliki broj kuća na jugu Haitija, prema prognozama meteorologa će dobiti na snazi i preći iz treće u četvrtu kategoriju na putu ka istočnoj Floridi.

Tamo se večeras očekuju padavine, saopštio je Američki nacionalni centar za uragane.

“Svi se u našoj državi sada moraju pripremiti za direktan nalet”, rekao je guverner Floride na konferenciji za novinare u sredu, upozorivši na katastrofalne posledice.

Sve četiri države na putanji uragana proglasile su vanredno stanje, dok se skloništa otvaraju nakon što su guverneri, zajedno sa predsednikom SAD Barakom Obamom, pozvali stanovnike da se evakuišu.

Ukupno je više od 12 miliona američkih građana pod upozorenjem na uragan.

Uragan Haiti-u1
Uragan Metju pogodio Haiti

Benzinske stanice širom Floride ostale su bez goriva, a prazne police u prodavnicama i dugački redovi na benzinskim pumpama postali su čest prizor na jugoistočnoj obali SAD, u trenutku kada se građani u primorskim mestima spremaju za evakuaciju.

Oni koji ipak nameravaju da oluju sačekaju kod kuće snabdeli su se velikim količinama vode, mleka i konzervirane hrane, ispraznivši samoposluge, kako pokazuju snimci lokalnih medija.

Predsednik Haitija Žoslerm Priver avionom američke obalske straže nadleteo je teško pogođeni jug Haitija zajedno sa američkim ambasadorom Piterom Malrinom i direktorkom za civilnu zažtitu Altom Žan-Baptist da proceni štetu koju je naneo uragan Metju.

“Situacija u gradovima koje smo nadleteli je katastrofalna”, istakao je predsednik u saopštenju izdatom sinoć i naveo da je hitna pomoć potrebna gradovima Žeremi, Kaj, Por-Sali, Petit-Rivijer de Nip, Dam Mari i drugim.

Američka vojska saopštila je sinoć da šalje devet vojnih helikoptera za Haiti za operacije spasavanja posle prolaska uragana Metju, kao i da su jedan nosač aviona i dva broda upućena u oblast Kariba i da su spremni da intervenišu ako haićanska vlada to od njih zatraži.

Američki vojni helikopteri bi trebalo da stignu na Haiti, a u glavnom gradu Port-o-Prensu formiran je komandni centar. Njihovo zaduženje je izviđanje u najteže pogođenim zonama, a zatim i dostava hitne pomoći, rekao je admiral Kurt Tid, šef američkih snaga za južnoameričku zonu.

Uragan Haiti-u2

Prema prvim utiscima veliki broj je teško oštećenih kuća, a velike površine poljoprivrednog zemljišta su poplavljene.

Operacija pružanja pomoći je komplikovana zbog rušenja mosta na nacionalnom putu ka južnom delu Haitija.

TPKNEWS/Agencije

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker