BIBLIJSKI POŽARI U GRČKOJ: U toku evakuacija Evije, Srbija poslala svoje službe u pomoć (VIDEO)

Grčka se bori sa požarima biblijskih razmera, u nekoliko mesta na ostrvu Evia sprovodi se evakuacija kompletnog stanovništva i turista, a država Srbija poslala je pomoć u ljudstvu i opremi. Put Grčke krenulo je 37 vatrogasaca, a u gašenju požara Srbija učestvuje i sa 3 helikoptera, ali i sa 13 vatrogasnih vozila.

Foto: EPA-EFE

Nekoliko desetina šumskih požara neprestano se šire i vatrogasne službe ove zemlje imaju ogromne probleme da situaciju stave pod kontrolu. Stanovništvo je evakuisano iz mesta Pefki, Kastri, Vouliki, Gouves i Artemisio.

Osim vatrogasaca u gašenju požara učestvuje i veliki broj volontera i lokalnog življa, a od sinoć se vodi velika bitka kako bi se spasile bazilike i ostale građevine. Dodatni problem predstavlja i putna mreža koja otežava pristup spasiocima i vozilima jer se na drumovima mogu naći stubovi, kablovi i balvani koji usporavaju dejstvo vatrogasnih službi.

Kako je saopštio zamenik ministra civilne zaštite i kriznog upravljanja Nikos Hardalias, stigla je ili stiže pomoć iz brojnih zemalja, i to:

Kipar sa 2 aviona i planinarskim timom od 40 ljudi, Francuska sa 3 kanadera i 82 osobe, dok se pojačanje očekuje sa dodatnih 100 ljudi i 30 vozila, Hrvatska sa 1 kanaderom, Švedska sa 2 aviona Air Tractor, Rumunija sa 108 ljudi i 21 vozilom, Španija sa 1 kanaderom, Ukrajina sa 100 ljudi, Izrael sa 16 ljudi, Švajcarska sa 3 helikoptera, Egipat sa 2 helikoptera CHINOOK, Češka sa 14 vozila i 35 ljudi, Nemačka sa dve pešadijske divizije od 216 ljudi i 41 vozilom , Poljska sa 143 ljudi sa 46 vozila, Slovačka sa 72 osobe i 25 vozila, Austrija sa 43 osobe i 11 vozila, Ujedinjeno Kraljevstvo sa 21 osobom, Katar sa 69 ljudi i 5 vozila, Kuvajt sa 42 ljudi.

Lokalni predsednici opština objašnjavaju da za sada bitka ne daje dobre rezultate i da je neophodno dejstvo iz vazduha kako bi se požari obuzdali.

– Požarni front nema kraja. Vatra se i dalje nekontrolisano širi i sva ugrožena sela predstavljaju jedan borbeni front. Vatra se neće savladati buldožerima, već je neophodna pomoć avijacije – rekao je Angelos Misirlis, zamenik predsednika opštine Istiaia, zadužen za civilnu zaštitu.

Osim na severu ostrva, požari se sada šire i južnim delom.

Foto: liberal.gr

Većina stanovnika i turista spas su potražili u moru i brodovima se prebacuju na bezbedna odredišta. More je sada jedini izlaz. Problem je što se ljudi prevoze do mesta koja su u jednom trenutku označena kao bezbedna, dok se već u sledećem navratu i na tim lokacijama širi požar. Takva je situacija primećena u Pefki, odakle je i sada naložena evakuacija građana.

Dramatično je u Vasiliki gde je vatra ušla u grad, pošto su veliki plamen i toplotni udar sprečili vatrogasna vozila da se izbore sa stihijom.

Na jugu ostrva situacija je košmarna, a to je potvrdio i regionalni guverner Fanis Spanos. Vatra nekontrolisano napreduje i na udaru je borova šuma kao i mesto Kandili.

– Ukoliko vatra prođe Kandili, tu politika prestaje – izjavio je Spanos.

Čitavo područje sada ima problem sa snabdevanjem električnom energijom čime je otežana i komunikacija.

Gradonačelnik Istiaie u svom obraćanju bio je još dramatičniji.

– Ovo je najgori dan ikada. Istiaia sada čeka da doživi svoj holokaust. Sami smo – izjavio je Koncias napomenuvši da već peti dan moli za pomoć iz vazduha.

Veliki broj porodica u požarima je izgubio svoje domove.

– Šteta je ogromna – prenosi reči Fanisa Spanosa liberal.gr.

Podaci se menjaju iz sata u sat, a prema poslednjim podacima požarom je obuhvaćena površina veća od 20.000 hektara.

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije poslao je poruku narodu Grčke izrazivši im podršku u borbi sa vatrenom stihijom. On je uputio i saučešće porodicama nastradalih uz poruku da su se njihovi “zemaljski životi ugasili u plamenu naseliti u naseljima pravednika”.

(Tpknews.com/Agencije)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker