Homolje, kao jedinstvena prirodna celina, sa više aspekata predstavlja destinaciju veoma vrednu u turističkom smislu – već samim svojim geografskim položajem i konstitucijom terena predstavlja celinu zaokruženu sa svih strana planinskim i šumskim vencima, što obezbeđuje pre svega čist i zdrav vazduh za nesmetan boravak, a ono što, za sada uglavnom, samo prolaznike, očekuje u srcu istočne Srbije je mozaik pravih dragocenosti sažet na malom prostoru.
To zapravo i jeste ključ i najveća vrednost jedne turističke ponude – bogatstvo priridnih atrakcija i kulturno istorijskih znamenitosti na malom prostoru. U mnogim naučno istraživačkim radovima na tu temu, može se pročitati da je ovaj predeo od nacionalnog značaja i ima osnove da se razmišlja o njegovom proglašenju za Nacionalni park. Pored sedam zaštićenih spomenika prirode u Homolju, brojni su i kulturno istorijski spomenici koji svedoče o davnim i važnim vremenima. Neki od njih će u narednom periodu biti obnovljeni, u saradnji lokalne samouprave i regionalnog Zavoda za zaštitu Kulturno istorijskih spomenika, čiji su predstavnici ovih dana obišli početak restauracije jednog od takvih objekata – spomen česmu borcima palim u toku I i II Svetskog rata u naselju Laznica.
Završetak trenutnih radova na kaptaži, koje izvodi JP ‘’Belosavac”’, a za koje je projekat uradilo JP za prostorno planiranje i razvoj opštine Žagubica, očekuje se do kraja marta, a onda će biti nastavljeno sa dovođenjem česme u njeno prvobitno stanje od strane glavnog izvođača projekta – Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Ova česma, kao važan Kulturno istorijski spomenik, podignuta je odmah posle Drugog svetskog rata, 1946. godine u znak sećanja na borce pale u ratovima.
Pored ove, još jedna od veoma važnih istorijskih znamenitosti naselja Laznica je i spomen kuća Narodnog heroja Jovana Šerbanovića, čije bi oživljavanje takođe bilo od izuzetnog značaja.
TPKNEWS/SO Žagubica