Umesto čestica zlata meštani sela Braničevo u opštini Golubac, kako kažu, krajem avgusta iz reke su vadili mrtvu ribu. Prethodno posiveli, zlatonosni Pek je i pobeleo.
Kada je stigao na lice mesta, 27-godišnjeg Stevana Gajića je dočekao veliki broj uginulih riba na obali i površini Peka, oko popadalih grana u koritu reke koja protiče kroz njegovo rodno selo Braničevo, u opštini Golubac.
Smrad koji se godinama širi nizvodno od cevi, za koju ovaj Braničevac kaže da vodi do hladnjače, bio je „toliko intenzivan” da ga je osetio i kod kuće, pre nego što je stigao do vode.
– Ne mogu da ga uporedim ni sa čim, baš je bilo gadno i nepodnošljivo – , ističe Gajić.
Ubrzo su došli i drugi stanovnici sela, kao i ribočuvari koji su kasnije uklonili mrtvu ribu, prethodno je razdvojivši po vrstama. Odmah su, navodi Gajić, „alarmirali sve službe i institucije”.
Na teren je izašao i inspektor za zaštitu životne sredine opštinske uprave Golubac, a nadzor je, dodaje, obavio i u hladnjači „odakle je sprovedena cev iz koje se izliva otpadna voda”.
Meštani Braničeva sumnjaju da je uzrok pomora upravo ispuštanje otpadnih voda iz ovog objekta za skladištenje voća.
– Znamo da je cev sprovedena odatle, znamo da reka ne smrdi iznad, već samo tu kod cevi gde se izliva otpadna voda, i znamo da je uginulih riba bilo samo nizvodno – , tvrdi Gajić.
On kaže i da je pomora riba bilo i u prvoj polovini jula, kada se na Peku pojavila „siva sluz”. Tada je, dodaje, kontaktirao hladnjaču gde mu je rečeno da je to „potpuno zelena fabrika”.
– Niko nije za to da se hladnjača zatvori, taman posla, ali ovo mora da se reguliše i bude u skladu sa životnom sredinom, nećemo valjda dozvoljavati da trujemo reku koja nam teče kroz selo – , kaže Gajić.
Uzorci vode i uginulih riba su, dodaje, predati nadležnim institutima i još uvek se čekaju rezultati analiza.
Na pitanja da li je bilo ispuštanja otpadnih voda iz hladnjače u Pek te avgustovske noći ili tog jutra, kao i kako hladnjača tretira otpadne vode iz postrojenja, do objavljivanja teksta iz beogradskog preduzeća “Coolfood” nisu odgovorili.
(Tpknews.com/S.A./BBC)
Katastrofalno ,a još i teže i gore je to što ljudi koji žive uz Pek u dužini od 126 km njegovog toka..POTPUNO ZAMRZNUTI EGZISTENCIJALNIM STRAHOM I SAMOCENZUROM …ne smeju da pisnu a kamoli da se okupe u zaštiti svoje sopstvene reke reke Pek …
Pravi ,,AFRIČKI KONGO REGION,,…
Svim tim ljudims tamo treba POMOĆI…i bukvalno ,,odmrznuti,, od tog egzistencijalnog straha…Jer oni tamo ne žive u Evropi u 21.veku… I da ne ponavljam beć napisano ispod susednog članka o Majdanpeku,Starici ,ministarki… Ovaj brutalno pritisnuti i ,,ugušeni,, i sada pravi ,,AFRIČKI KONGO REGION,…mora pod hitno da se EVROPEIZUJE.
Tačka.