Švajcarci zainteresovani za pokretanje drvne industrije u Kučevu

Lokalna samouprava opštine Kučevo preduzima sve što je u njenoj moći kako bi se u Kučevu ponovo pokrenula proizvodnja u drvnoj indusatriji.

novica_janosevic

U tom cilju je u sali Skupštine opštine Kučevo održana Javna rasprava u kojoj su učešće uzeli vlasnik švajcarske kompanije Daccomet ag Edin Dacić sa saradnicima, predstavnici Razvojne agencije Srbije na čelu sa Predragom Deretićem, Tihomir Murić, izvršni direktor za komercijalne poslove JP Srbijašume, direktor ŠG „Severni Kučaj“ Nenad Živković, Sonja Mirić, direktor Filijale Nacionalne službe zapošljavanja iz Požarevca sa saradnicima,odbornici SO Kučevo, predsednici MZ opštine Kučevo, direktori Javnih preduzeća i ustanova , čelni ljudi lokalne samouprave i zainteresovani građani. Njihov domaćin, i pokretač javne rasprave bio je Novica Janošević, predsednik opštine Kučevo.

javna-rasprava-kucevo

Na početku rasprave,Edin Dacić,vlasnik švajcarske kompanije Daccomet ag upoznao je prisutne sa istorijatom i delatnošću svoje firme. U pitanju je izuzetno uspešna kompaniji, koja posluje i u BIH, gde je Republici Srpskoj u Prnjavoru, poseduje jednu fabriku. U Srbiji u svom vlasništvu ima fabriku Standard Furniture Serbia u Ćupriji. Sve što obe fabrike proizvedu namenjeno je poznatom kupcu, švedskoj Ikei. Prosečna plata u fabrici u Ćupriji je 28.000,00 dinara, ali ona zavisi od učinka, pa može biti i veća. Žele da prošire proizvodnju u Srbiji i spremni su da to učine u Kučevu. Za ovaj projekat imaju zatvorenu finansijsku konstrukciju, komercijalni direktor JP Srbijašuma Tihomir Murić je izjavio da je ovo Javno preduzeće spremno da isporuči sve potrebne količine sirovina.

javna-rasprava-kucevo-1

Jedini problem pokretanju proizvodnje se ogleda u potrebnoj i raspoloživoj radnoj snazi. Za pokretanje rada fabrike potrebno je 300 radnika, nakon godinu dana od početka rada bi se uposlilo još 100 a prema trenutnoj evidenciji prijavljenih kod Nacionalne službe zapošljavanju u Kučevu i njoj najbližim opštinama, Golupcu i Petrovcu, nema ni približno toliko potrebne adekvatne radne snage. Vodeći ljudi Standard Furniture Serbia u Ćupriji, Miodrag Perović i Ivan Maksimović su to plastično prikazali na primeru njihove fabrike koja pokazuje da je samo 8% prijavljenih u Nacionalnoj službi zapošljavanja prihvatilo posao u njihovoj fabrici. U diskusiji koja je nastala nakon toga i tokom koje je naznačeni problem sagledan sa svih strana, došlo se do zajedničkog zaključka da se ne treba osloniti na trenutne podatke NSZ, već da treba nastaviti sa Karavanima zapošljavanja, da na teritoriji opštine Kučevo, ali i u susednim u Braničevskom okrugu, Velikom Gradištu, Golupcu, Petrovcu, pa i u opštini Majdanpek treba sprovesti anketu u kojoj bi se zainteresovanim predočilo za koju bi konkretno firmu radili i pod kojim uslovima. Na kraju rasprave, Novica Janošević, predsednik opštine Kučevo, zahvalio se svima koji su se odazvali pozivu i učestvovalu u Javnoj raspravi i pozvao ih da učine sve što je u njihovoj moći da se ponovo pokrene rad u drvnoj industriji u Kučevu.

edin_dacic_2

Posle završene rasprave gospodin Edin Dacić je izjavio da realizacija ovog projekta zahteva da se sigurni podaci u vezi radne snage moraju imati u roku od 5 meseci i da se,ako budu pozitivni, početak proizvodnje može očekivati u roku od 12-18 meseci.

TPKNEWS/Kučevačke novine

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker