NOVI PREDLOG EVROPSKE UNIJE: Punoletni građani Srbije plaćaće „ulaznicu“ u EU!

Evropska komisija predložila je uspostavljanje evropskog sistema za odobravanje putovanja i građani stariji od 18 godina iz zemalja van EU kojima nisu potrebne vize za putovanja u šengensku zonu plaćaće “ulaznicu” od pet evra.

eu-pasoska-kontrola

Cilj uvođenja Sistema EU za informacije i odobravanje putovanja (ETIAS) jeste jačanje bezbednosnih provera ljudi koji bez viza putuju u šengensku zonu, obrazložila je Evropska komisija.

Sistem ETIAS prikupljaće informacije o svima koji bez viza putuju u EU, što će doprineti efikasnijem upravljanju spoljnim granicama EU i unapređenju unutrašnje bezbednosti i istovremeno ubrzati legalna putovanja širom šengenske zone.

Evropska komisija je istakla da dozvole u sistemu ETIAS ne znače vize, već je reč o režimu kontrole lakšem za posetioce.

Kako je navela Komisija, u slučajevima kada ne postoje elementi koji ukazuju na potrebu daljih provera, “onlajn” dozvola za putovanje u šengensku zonu izdavaće se automatski, nekoliko minuta po popunjavanju zahteva.

Popunjavanje zahteva za dozvolu neće trajati više od deset minuta, a od dokumenata će biti potreban jedino pasoš.

Dozvola će važiti pet godina i to za više putovanja i koštaće pet evra, a mlađi od 18 godina je neće plaćati.

“Obezbeđenje naših granica i zaštita naših građana su prvi prioritet. Sistem ETIAS će zatvoriti jaz u informacijama za putnike koji putuju bez viza… Istovremeno će budući ETIAS biti lak, brz, jeftin i efikasan”, istakao je prvi potpredsednik EK Frans Timermans.

Uvođenje dozvola za putovanja najavio je predsednik EK Žan Klod Junker u septembru u govoru o stanju EU.

“Moramo da znamo ko prelazi naše granice. Do novembra ćemo predložiti automatski sistem koji će određivati ko može da putuje u Evropu. Tako ćemo znati ko putuje u Evropu pre nego što stigne”, rekao je Junker.

Evropski komesar za migracije i unutrašnje poslove Dimitris Avramopulos istakao je da je ETIAS “veza koja nedostaje” u upravljanju granicama, a “otvorenost Evrope ne može da ide po cenu bezbednosti”.

“Teroristi i kriminalci ne mare mnogo za nacionalne granice. Jedini način da ih zaustavimo jeste da efikasno radimo zajedno”, naglasio je evropski komesar za bezbednost Džulijan King.

Komisija je navela da će ETIAS pomoći da se identifikuju nelegalne migracije ili ljudi koji predstavljaju opasnost po bezbednost pre no što stignu do granice i to uz puno poštovanje osnovnih prava i zaštitu ličnih podataka.

Iako konačnu odluku o odobravanju ili odbijanju ulaska donose granične službe pojedinačnih zemalja koje obavljaju kontrolu u skladu sa šengenskim režimom, prethodna verifikacija putnika će ubrzati graničnu kontrolu i osigurati koordinisanu i harmonizovanu procenu građana trećih zemalja koji putuju bez viza.

Sistemom ETIAS upravljaće Evropska granična i obalska straža u saradnji sa nadležnim službama zemalja članica i Evropolom.

SAD imaju sličan sistem – ESTA, čija dozvola za putovanje košta 14 dolara po putniku.

Nagađalo se da će dozvola EU koštati približno kao američka, to jest 13 evra, ali se išlo i do 50 evra, što bi predstavljalo značajan izvor prihoda, međutim, Komisija je predložila simboličnih pet evra.

TPKNEWS/Beta

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker