ŠTA ŽELI OVAJ BELI: Ko stoji iza Belog i kome on krade glasače? (VIDEO)

Samo nekoliko dana kampanje bilo je potrebno da Luka Maksimović, poznatiji kao Ljubiša Preletačević Beli, u istraživanjima javnog mnenja stigne na drugo mesto po popularnosti među predsedničkim kandidatama, što je izazvalo oprečne reakcije u javnosti, pogotovo na društvenim mrežama.

Svađe oko Belog se uglavnom vode na dve teme:

1) Šta hoće taj Beli?

2) Ko stoji iza Belog i kome on preotima glasače?

1) Šta hoće taj Beli?

Glavna poenta ove rasprave je da se utvrde stavovi Belog po ključnim i škakljivim pitanjima po kojima se deli srpska politička scena: Rusija, Kosovo, gejevi… Sam Luka Maksimović se, s manje ili više uspeha, u odgovorima na takva pitanja trudi da dosledno ostane u ulozi Belog dajući šaljive ili dvosmislene odgovore, što dodatno raspaljuje kako njegove protivnike, tako i pristalice.

Među prvima je na stavove Belog reagovala Aida Ćorović, nekadašnja poslanica DS, koja je na svom fejsbuk profilu prokomentarisala jedan od nastupa Preletačevića.

“Bolje da nije počeo da daje intervjue, ali će se, valjda, nekome razbistriti pogled i shvatanje… Tipičan klinac, uglavnom, mnogo toga ne zna, nacionalista, Kosovo, Rusija, bla, bla, truć… Šteta, baš sam mislila da će pokrenuti mlade u nekom boljem pravcu. Ovako, samo je tu gde jeste… Nigde!”, napisala je Ćorović.

Protivnici kažu da su od Belog očekivali više, “poput inteligentnog klinca, s humorom, recimo, Ramba Amadeusa, a čuo sam Sašu Popovića”.

Pristalice balansiraju; slažu se u tome da Beli nema iskustva, ali ističu da je “primetna zdrava baza, zdravi stavovi”.

Stavovi Belog po pitanju LGBT populacije naljutili su Predraga Azdejkovića, aktivistu za gej prava, koji je Preletačevića nazvao licemerom.

“Za ovo licemerno govno ste vi skupljali potpise?”, napisao je Azdejković na Tviteru kada je Beli u jednom intervjuu izjavio da bi se protivio gej brakovima.

2) Ko stoji iza Belog i kome on otkida glasove?

Ova rasprava je još žešća od prethodne. Dok jedni, poput Saše Radulovića i Dosta je bilo, tvrde da Preletačević motiviše apatične birače da izađu na birališta, drugi smatraju da je pojava Belog savršena za Aleksandra Vučića jer Beli, navodno, preuzima glasače opoziciji, pogotovo Saši Jankoviću.

I sam Janković je praktično bio prisiljen da se u jučerašnjem intervjuu “Danasu”, od svih gorućih pitanja u Srbiji, na samom početku najpre izjasni o pretnji zvanoj Beli.

– Ne osećam da mi on (Luka Maksimović) oduzima glasove. I nisu to moji glasovi. To su glasovi građana Srbije – rekao je Janković “Danasu”.

U raspravu o Belom uključila se, ni kriva ni dužna, dramski pisac Biljana Srbljanović, jer je neko napravio njen lažni fejsbuk profil i započeo raspravu o tome “kome Beli skida glasove”.

Srbljanović je obavestila javnost da nije u pitanju njen post, niti profil, a usput nije odolela da prokomentariše Preletačevića.

“Btw, ne radi se o tome kome beli ‘skida glasove’, nego zbog čega politička elita tako dela da im se glasači okreću populističkoj satiričnoj anarhiji kao jedinom odgovoru”, napisala je Srbljanović između ostalog.

Koliko je Beli uzburkao javnost svedoči činjenica da njegovu pojavu komentariše i aktuelni šef države Tomislav Nikolić, koji je rekao da je Beli sociološki fenomen “koji može da pomrsi konce svim kandidatima, osim lideru SNS Aleksandru Vučiću”.

– Pobednik će biti Aleksandar Vučić. Ostali koji sebe smatraju ozbiljnim političarima, treba da se zamisle ako na izborima dobiju manje glasova od Preletačevića – rekao je Nikolić.

Fenomenom ga smatra i potpredsednik Vlade Rasim Ljajić, koji poziva na preispitivanje.

– Ako neko kao Preletačević uspe da zaokupi toliko pažnje i verovatno pretenduje na zavidan broj glasova, kako se već najavljuje, to govori o ozbiljnom nezadovoljstvu i krizi koja postoji u društvu i to jeste jedan signal za uzbunu. Moramo svi da se preispitamo – objašnjava Ljajić.

Razlog za strah

Za političkog analitičara Dragomira Anđelkovića strah je jedan od razloga zbog čega se svi bave Preletačevićem.

– Njegov nastup je komičan, usmeren na razočarane birače i apstinentne, i zato bi samo iz inata mogao da ostvari i politički rezultat. On je jednom nogom u šali, a drugom u ozbiljnim političkim temama, od Rusije do odnosa prema LGBT populaciji. Međutim, sve ovo nadilazi dečiju igru jer Beli može da privuče “političke investitore”. Upravo je potencijal koji on ima razlog za strah i opozicije, ali i vlasti – priča Anđelković.

Kako navodi, Beli u odnosu na sve pretedente na predsedničku funkciju ima jednu “fantastičnu prednost” – može da priča o svemu kako god hoće, bez obaveze da u tome bude dosledan.

TPKNEWS/Z. Đ.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker