PROTEST PROTIV DIKTATURE: Požarevljani šetali kao nekad (FOTO/VIDEO)

I u Požarevcu, kao u mnogo gradova u Srbiji, preko društvenih mreža u utorak organizovano je protesno okupljanje građana u protestu „protiv diktature“.

Građani, njih nekoliko stotina okupilo se na kružnom toku u centru grada nezadovoljni rezultatima predsedničkih izbora za koje smatraju da su pokradeni. Nakon okupljanja, učesnici protesta ulicama Požarevca organizovali su protesnu šetnju.

Sve je počelo u 18 časova laganim okupljanjem građana. Mesto okupljanja bilo je ispod bilborda sa Vučićevim predizbornim plakatom, na kružnom toku u centru grada. Početak protesta nije bio obećavajući jer u zakazanoi vreme bilo je tek nekoliko“protestanata“. Kako je vreme prolazilo broj demonstranata se povećavao. Na zborno mesto nalazilo se dosta mladih ljudi, ali, bilo je i puno starijih i iskusnijih, veterana protesta iz minulih vremena kada su se borili protiv diktature svog sugrađanina, Slobodana Milševića. Oni su na skup došli sa svojim „trofejnim naoružanjem“ u vidu raznih vrsti pištaljki, truba, vulvuzela, čegrtaljki i ostalim rekvizitima zaduženim za pravljenjem buke. Oni su svojim instrumentima i iskustvom minulih dana podizalu atmosferu, učeći mlađe kako se to protestuje protiv „diktature“. Mladi su ritam starijih odmah prihvatili i počeli da izvikuju razne parole, koje su se mogle čuti na stadionima širom Srbije, mahom kada igra Partizan. Trgom se orilo Vučiću, pederu, av, av, av, kao i ua Vučiću. Među najglasnijima bio je požarevljanin Marko Jeremić koji se kao takav samo nametnuo kao vođa protesta. On je rekao da je ovde došao da javno protestuje zbog celokupno loše političke atmosfere koje već duži niz godina vlada Srbijom.-Nezadovoljan sam diktaturom jednog čoveka koji je prisvojio svu vlast u sadejstvu sa svojom strankom i njenim satelitima. Očigledno je da su ovi predsednički izbori pokradeni i da naredne pet godina moramo Vučića i njegovu demagogiju da trpimo, kao i one oko njega koji u ime naroda, pokradoše taj isti narod. Eto, zbog toga i još mnogo toga protestvujemo – u oštrom tonu rekao je Jeremić, pozivajući ostale da krenu u protesnu šetnju. Okupljeni su malo oklevali, ali nekoliko mlađih demonstranata kročilo je na asfalt i krenulo u šetnju. U tom trenutku ispred njih naglo je zakočio automobil auto-škole, što je izazvalo verbalu reakciju instruktora vožnje. Posle kraće prepirke, bez incidenata, auto auto-škole se udaljio u jednom, a kolona šetača svoju šetnju započela je u drugom pravcu, kreću ći se kroz tabačku čaršiju. U kolini bilo je puno članova stranaka, mahom iz DS-a, ali bez stranačkih obeležja, kao i ljudi iz lokalnih izbornih štabova opozicionih predsedničkih kandidata. Tu su se našli i roditelji sa malom decom. Primećeno je i nekoliko beba koje su majke gurale u kolicima, kao i dosta starijih osoba u poodmakloj dobi. U koloni zatekli smo poznatog požarevačkog „disidenta“ jednog od glavnih ljudi fejsbuk stranice „Požarevac na fejsbuku“, inače, jednog od promotera ovog okupljanja, Jovicu Živanovića koji je rekao da je ovaj protest spontano proizašao nezadovoljnog naroda, pretežno omladine, oličene u sve vlašći i samovlašću jednog čoveka po imenu Aleksandar Vučić.

Kako se kolona šetača udaljavala od polazne tačke, tako se i uvećavala priključkom ljudi koji su stajali sa strane ulice kojom je prolazila. Po slobodnoj proceni u njoj je bilo nekolko stotina šetača. Nekoliko mladića nosilo je transparente na kojima je pisalo: „Samo Srbija i Severna Koreja nemaju pravo na drugi izborni krug“, kao i onaj sa natpisom „Dišem, ukini me!“

Kolonu šetača budno su pratili policajci sa strane u civilu, mada je bilo i policajaca koji su bili i u koloni šetača. Prvi uniformisani policajci bili su saobraćajci, koji su kod semafora preusmeravali saobraćaj, kako ne bi ometali kolonu. Prvo zaustavljanje kolone bilo je kod gradskog zdanja, koje je obezbeđivala grupa uniformisanih policajaca, gde su svoje nezadovoljstvo izrazili povicma: „Lopovi, lopovi, izađite napolje… Svoj put su nastavili trotoarom pored Doma vojske Srbije. Kada su se našli preko puta prostorija SNS buka i zvižducu su se pojačali. Demonstarnti su uzvikivali nove parole u vidu: „Ti nisi naš predsednik, vratite nam glasove, krađa, krađa“ i druge. Ubedljivo najviše negodovanja izrazili su prilikom prolaska pored zgrade “komiteta“ u kojoj se nalazi sedište lokalnog SPS-a. Uz gromoglasne zvižduke čulo se i horsko skandiranje: „Bando crvena, Dačiću pederu, lopovi, lopovi…“ Šetnju su nastavili pored politehničle škole gde su im učenici otpozdravljali, pored Višeg suda i Centra za kulturu, zelene pijace, a završili je povratkom na početnu tačku kroz Tabačku čaršiju. Na kraju šetnje, koja se završila bez ijednog incidenta, okupljeni su tražili da im se neko obrati. To je učinio Marko Jeremić sa pulta nekadašnje „Markove pekare“, uz nekoliko pogrdnig rečenica upućenih novoizabranom predsedniku, rekavši: – Siguran sam da me sada snima i policija i BIA i ko zna ko još. Očekujem da me noćas uhapse, ali to ne znači da proteste ne nastavimo. Vidimo se sutra na istom mestu, u isto vreme, sa mnom ili bez mene – poručio je on. Nakon njegovog obraćanja, oko 19 časova, prisutni su se razišli. A, i kiša koja je tokom šetnje svo vreme rominjala, počela je sve jače da pada.

TPKNEWS/M.Veljković

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker