Održana 36. Majska gitarijada na moravskoj Laguni (FOTO)

Drugog dana prvomajskih praznika na moravskoj „Laguni“ u naselju Ljubičevo, kod Požarevca, održana je tradicionalna, 36. po redu, Majska gitarijada, koju je pratilo nekoliko stotina ljubitelja rok muzike.

Pobednici Sanitariuma

U takmičarskom delu neafirmisanih bendova učestvovalo je pet, od 20 prijavljenih, rok grupa sa teritorije Srbije, dok su tri benda nastupala revijalno.

U revijalnom delu nastupili su prošlogodišnji pobednici, bend„Pogrešna odluka“ iz Topole, potom jedan od boljih mladih bendova „Transfer blama“ i „Divert“, iz Požarevca, a specijalni gost Gitarijade bio je bend „Trese, lupa, udara“ iz Beograda, koji je predvodio frontmen grupe „Displina kičme“, legendarni „zeleni zub“ Dušan Kojić-Koja.

Za najbolji bend 36. majske Gitarijade žiri, na čijem je čelu bio rok kritičar Bane Lokner, proglašena je grupa iz Lazarevca, Sanitarium“. Njima je, kao pobednicima, pripala novčana nagrada od 50. 000 dinara. Drugi je bio bend iz Inđije „Hareklin“, treći „Lost Picks“ iz Beograda. Drugoplasirani bend dobio je nagradu od 30. 000 dinara, dok su trećeplasirani dobili iznos od 20.000 dinara. Pored nagrađenih grupa u takmičarskom delu su i grupe Progres“ iz Kraljeva i „HCZ“ iz Zaječara.

Ovu „Gitarijadu“, za razliku od nekoliko prethodnih godina kada je, gotovo uvek padala kiša, obeležilo je izuzetno lepo vreme, bez ijednog oblačka i temperaturom od 25 stepeni. Zanimljivo je i to što ovogodišnju Gitarijadu nije otvorio neko od zvaničnika Lokalne samouprave, kao što se činilo unazad 35 godina, već je to učinio predsednik žirija; Bane Lokner.

On je u svom obraćanju na otvaranju istakao o značaju ove Gitarijade za srpsku rok scenu i o tome kako se ona, kao takva, treba sačuvati i unaprediti. U daljem govoru osvrnuo se na bendove koji su nastupali.

– Svi oni imaju svoje mesto pod suncem. Mislim da su prilično ujednačenog kvaliteta i da će pobediti onaj gde inspiracija presudi da u datom momentu bude bolji od ostalih – rekao je Lokner.

Direktor požarevačkog Centra za kulturu, koji je od pre nekoliko godina od Omladinskog saveta, preuzeo organizaciju Majske gitarijade, Dragi Ivić kaže da je ovogodišnja rok manifestacija protekla veoma uspešno, i po kvalitetu muzičara, kao i zbog same organizacije.

– Drago mi je što je prošlo sve u najboljem redu. Zasluge za to ima osnivač koji je od pre nekoliko godina ovu manifestaciju budžetirao, tako da sama organizacija, kao nekada ranije, nije imala nikakvih finansijskih problema. Moja kuća na čelu sa mnom imalo je dovoljno vremena i sredstava da je organizuje, na šta sam izuzetno ponoson, Osnivač je ove godine za samu manifestaciju odvojio 604. 000 dinara, kao i logističku podršku od strane javnih preduzeća. Na nama je, kao pravim profesionalcima, obaveza da i narednih godina još bolje organizujemo buduće Gitarijade rekao je direktor Ivić poručivši: „Ako mi ne možemo našim demo grupama da obezbedimo svirku uživo, uzalud Youtube i lajkovi, sve je to ništa ako ne možete da vidite publiku”.

TPKNEWS/M.Veljković

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker