POVRATAK OTPISANOG: Nebojša Stefanović preuzima SNS od Vučića?!

Kako Demostat nezvanično saznaje, Stefanović ima veliku podršku Sjedinjenih Američkih Država, koje su nedavno za ambasadora u Srbiji poslale veterana diplomatije Kristofera Hila. Istovremeno, tvrdi se da „vetar u leđa“ Stefanoviću daje i Velika Britanija.

Foto: Instagram/@nebojsastefanovic

Nebojša Stefanović, čije ime se mesecima unazad provlačilo u kontekstu krupnih afera i optužbi koje je on javno demantovao, maltene je siguran za ponovnog ministra, a najvećim igračima Zapada, najviše bi odgovaralo da on zadrži resor odbrane, navode za Demostat izvori iz diplomatskih krugova

Sagovornici Demostata time potvrđuju učestale tvrdnje pojedinih medija poput portala Nova. rs o „povratku otpisanog“ visokog funkcionera naprednjaka koji je duže vreme bio u nemilosti vrha vladajuće stranke, pre svega Aleksandra Vučića.

Kako objašnjavaju pojedine diplomate, Stefanović ima veliku podršku Sjedinjenih Američkih Država, koje su, podsetimo, nedavno za ambasadora u Srbiji poslale veterana diplomatije Kristofera Hila (znatno „tvrđeg“ prema Vučićevom režimu od njegovog prethodnika na toj funkciji Entonija Godfrija).

Istovremeno, tvrdi se da „vetar u leđa“ Stefanoviću daje i Velika Britanija, čiji je ministar odbrane Ben Volas, posetio Srbiju prošle godine (bila je to prva zvanična poseta ministra odbrane Ujedinjenog Kraljevstva našoj državi ikada) i tom prilikom sa Nebojšom Stefanovićem potpisao aranžman o unapređenju saradnje u oblasti odbrane.

Stefanović je u uzvratnu zvaničnu posetu Londonu išao u januaru ove godine, i osim sa Volasom zvanično se susreo sa izaslanikom britanske vlade za Zapadni Balkan Stjuartom Pičom, predsedavajućim Komiteta za odbranu britanskog parlamenta Elvudom Tobajasom i predsedavajućim Parlamentarne grupe za Srbiju Donjeg doma Endrujom Bridžinom.

Mada i dalje postoji mnogo nepoznanica kada je reč o sastavu buduće vladajuće koalicije u Srbiji, uključujući novi saziv izvršne vlasti, nekoliko izvora Demostata navodi da se u zapadnim krugovima „uglavnom očekuje“ da će nova Vlada, u kojoj će stožernu ulogu ponovo imati kadrovi Srpske napredne stranke, biti „prozapadno orijentisana, maltene lišena proruskih kadrova“, pa bi se u takvu podelu karata Stefanović, koji nije blizak Moskvi, „odlično uklopio“.

S druge strane, uveliko se spekuliše da u Vladi neće biti mesta za ljude poput Aleksandra Vulina, dosadašnjeg ministra unutrašnjih poslova, koji se smatra čovekom od velikog Vučićevog poverenja. Kako se u medijima spekuliše, Vulin bi mogao da dobije „utešnu nagradu“ i postane novi ambasador u Pekingu, ali ima i onih koji za Demostat tvrde da uprkos „lako uočljivom“ jačanju pritisaka na Srbiju da se što više prikloni Briselu i Vašingtonu u kontekstu osude ruske invazije na Ukrajinu, ne treba „u potpunosti“ isključiti mogućnost da Vulin ostane u resoru koji je predvodio u protekle dve godine jer Vučić „nikada nije krio pohvale na njegov račun“.

Mišljenje da je Nebojša Stefanović ponovo u igri za dobijanje „fotelje“ u Nemanjinoj 11 ne zastupaju samo sagovornici Demostata iz diplomatskih krugova, već i pojedini izvori bliski Srpskoj naprednoj stranci. Nezvanično se može čuti stav da je Stefanović „dokazao lojalnost predsedniku Vučiću u nimalo lakim okolnostima po njega“. Osim toga, kao „plus“ Nebojši Stefanoviću navodi se da je on dok je bio šef beogradskog odbora SNS-a „imao mnogo bolje rezultate u glavnom gradu, nego što su sada na izborima ostvarili naprednjaci predvođeni Anom Brnabić, Aleksandrom Šapićem i Goranom Vesićem“.

(Tpknews.com/Demostat)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker