Počela izgradnja brze saobraćajnice Požarevac-Veliko Gradište-Golubac (VIDEO)

Izgradnja brze saobraćajnice Požarevac-Veliko Gradište-Golubac (Dunavski koridor), duge 67,9 kilometara, počela je danas, a radovi će koštati 337 miliona evra.

Foto: FoNet

Glavni izvođač radova je kineska državna kompanija Šandong haj spid (Shangdong Hi Speed Group) a podizvođači će biti srpske firme.

Planirano je da prva od tri deonice bude završena do kraja 2023. a cela saobraćajnica do novembra 2024. Na trasi saobraćajnice biće više od 20 mostova i nadvožnjaka, uključujući novi most preko Velike Morave.

Početku radova prisustvovali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović, direktor Koridora Srbije Aleksandar Antić, ambasadorka Kine Čen Bo predstavnici komapnije Šandong, gradonačelnik Požarevca i predsednici opština iz Braničevskog okruga.

Vučić je rekao da je početak izgradnje Dunavskog koridora jedan od najvažnijih događaja za Braničevski okrug koji je jedan od najvećih i najlepših u Srbiji.

“Decenijama nismo dovoljno pažnje poklanjali Požarevcu i svim okolnim opštinama i to se sada menja”, kazao je Vučić i najavio da će biti izgrađena i dva kraka brze saobraćajnice od Golupca – prema Brzoj Palanci i prema Kladovu i dalje prema Negotinu, kako bi istočna Srbija bila povezana sa Beogradom i Novim Sadom.

Izgradnjom i obnovom infrastrukture u tom delu Srbije stvaraju se, kako je istakao, bolji uslovi za privlačenje značajnih investitora, ali i dolazak većeg broja turista.

“Obezbeđujemo opstanak istočne Srbije i ovo je prilika da se pozovu ljudi iz inostanstva da razmišljaju o povratku u svoju zemlju”, rekao je Vučić.

Zahvalio je Šandongu što je ponudio više nego solidnu cenu za radove na Dunavskom koridoru.

Izvršni direktor Šandonga Meng Jan rekao je da ta kompanija učestvuje u značajanim infrastrukturnim projektima u Srbiji. Ona, istakao je, time doprinosi obnovi srpske privrede i jačanju saradnje Kine i Srbije.

Podsetio je da ta kompanija posluje u više od 100 zemalja, a u Srbiji je gradila saobraćajnice od Obrenovca do Ljiga i od Iverka do Lajkovca, gradila je Kineski kulturni centar u Beogradu i gradi garaže u glavnom gradu Srbije.

(Tpknews.com/Beta)

PROČITAJ I

6 Komentari

  1. Kineska okupacija Srbije i novo zaduživanje. Nemam ništa lično protiv Kineza ali imam protiv zaduživanja koje moraju da vrate građani Srbije.

  2. Niko da spomene katastrofalan put Beranje – Srednjevo koji se godišnje obnovi 250-500 metara ako se nastavi ovom dinamiko neće za 30 godina obnoviti

    1. A tek putevi u opštini Kučevo, najgori u srbistanu, kako magistralni od kučeva do brodice, tako i svi lokalni u istočnom delu opštine (voluja, duboka i radenka).

  3. Čini mi se da se kasno setili istočne Srbije, ovde je iz dan u dan sve manji broj stanovnika. Srba i Vlaha sve manje a Kineza sve više. Možda se razmišlja da u dogledno vreme ovaj deo Srbije postane kineska provincija. Na dobrom smo putu?

  4. Ovo je sve u cilju predizborne kampanje. Šta će novi putevi bolje da su se pare uložile u izgradnju pogona za preradu voća i povrća gde bi narod mogao da se zaposli a ujedno bi se razvilo voćarstvo i povrtarstvo. Ovako kome će ti putevi služiti kada je sve manje naroda u ovom kraju. Jedino da Vučić ne gradi puteve za migranti i Kineze.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker