KO SME DA ZABRANI?! Ako mogu litije, može i Evroprajd da šeta!

Koordinator Evroprajda Goran Miletić izjavio je za N1 da još nema nikakve odluke MUP-a o zabrani šetnje zakazane za 17. septembar, kao i da će se, u slučaju zabrane, ljudi svakako okupiti kako bi izrazili protest zbog takve odluke, ali da organizatori Evroprajda onda neće snositi odgovornost za taj skup. Komentarišući litije protiv Prajda, Miletić je rekao da oni koji imaju drugačije mišljenje imajo pravo da ga iskažu, sve dok to ne prelazi u govor mržnje i nasilje.

Goran Miletić/Foto: Beta

Miletić je u razgovoru za N1 Studio Live izrazio nadu da će se šetnja u okviru Evroprajda održati u subotu, 17. septembra, kako je i bilo planirano.

– Dok nema odluke o zabrani, šetnja je dozvoljena – , rekao je Miletić i dodao kako se nada da MUP do sutra u 16 sati, kada ističe zakonski rok, neće doneti odluku o zabrani tog skupa.

Ukoliko do zabrane ipak dođe, Miletić je rekao da će se svakako okupiti ljudi koji žele da izraze protest zbog takve odluke, kao i da će on biti među njima, ali da taj skup onda više neće biti nadležnost organizatora Evroprajda.

Osvrćući se na litije koje se u Beogradu održavaju protiv Evroprajda i najavu učesnika tih skupova da će se okupiti i u subotu, ako MUP ne zabrani Evroprajd šetnju, Miletić je rekao da je sloboda okupljanja garantovana svima.

Ono što je međutim zabranjeno su govor mržnje i nasilje.

– Ako neko koristi nasilje kao metod komunikacije to je posao za policiju i tužilaštvo. Ljudi koji su šetali na litiji nisu iskazivali želju za nasiljem već da su protiv Prajda, što jeste tužno, ali zakonom nije zabranjeno – , ukazao je Miletić.

Evroprajd 2022 zvanično je počeo danas, podizanjem zastava duginih boja ispred Palate Srbija na Novom Beogradu.

Miletić je rekao da je ceremonija otvaranja prvobitno bila planirana u Skupštini grada Beograda, ali da je uprkos toj promeni, važno što se to desilo ispred jedne državne institucije.

Ponovio je i očekivanja koje LGBTI zajednica ima od nove vlade, a to su usvajanje zakona o istopolnim partnerstvima, rodnom identitetu i vršnjačkom nasilju, usvajanje deklaracije protiv homofobija, rehabilitacija onih koji su pre 1994. bili osuđeni za protivprirodni blud, kao i da se slučajevi napada i diskriminacije mnogo brže rešavaju pred sudovima.

Danas je ipak bilo primetno odstustvo predstavnika izvršne vlasti, ali je Miletić izrazio nadu da će biti prisutni narednih dana na međunarodnoj konferenciji o ljudskim pravima, kao i šetnji u subotu.

Istakao je da su ohrabrujuće i važne za društvo izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da u široj porodici ima ženu koja je gej, kao i da svako ima pravo da šeta.

Tokom Nedelje ponosa biće organizovano 130 događaja, najavio je Miletić: šest pozorišnih predstava, deset izložbi, projekcije filmova, konferencija o ljudskim pravima, žurke i dva velika koncerta na Tašmajdanu.

(Tpknews.com/N1)

PROČITAJ I

Jedan komentar

  1. Samo izazivate većinu naroda prot iv sebe. Mrzeće vas i oni koji do sada nisu. Suviše ste nametljivi i suviše našu decu mešate u vašu nenormalnost. Priznali to ili ne vi ste bolesni a što medju vama ima uticajnih ljudi koji sve to gutaju to je druga stvar.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker