VLADA SRBIJE POOŠTRAVA KONTROLU: Javna preduzeća će morati svako radno mesto i potrošeni dinar da dostave na uvid

Pored standardnog polaganja računa o poslovanju, javna preduzeća će ubuduće Vladu Srbije morati do detalja da informišu o stanju njihovih finansija, prihodima, rashodima, investicijama, planiranim javnim nabavkama, sponzorstvima, slobodnim radnim mestima, pa čak i kvalifikacijama, starosnoj dobi i polnoj strukturi zaposlenih.

Sve ovo i mnogo drugih detalja predviđa Uredba o poslovanju javnih preduzeća u 2020, kao i u trogodišnjem periodu od 2020. do 2022. godine, koju je usvojila Vlada Srbije 17. oktobra ove godine, a što su ustvari objedinjene smernice za javna preduzeća iz 2014. godine.

Između ostalog, uredba predviđa da se javne nabavke, posebno kupovna vozila, kao i trošenja para na putovanja, honorare i usavršavanja racionalnije planiraju. Konačno se javnim preduzećima koja posluju sa gubitkom zabranjuje da troše novac na sponzorstva i donacije, a isto to važi i za javna preduzeća koja koriste sredstva iz budžeta za finansiranje tekućeg poslovanja, zarade i materijalne troškove.

Kad je reč o investicijama, direktori javnih preduzeća moraće da prikažu kojom dinamikom će one biti sprovođene, ali i da opravdaju sva kašnjenja u njihovoj realizaciji.

OVO ĆE DIREKTORI MORATI DA REFERIŠU VLADI:

 • ciljeve poslovanja za naredni period i njihovu ispunjenost
 • na šta će trošiti novac i kako će ga zarađivati
 • detalje planiranih investicija
 • podatke o zaposlenima po sektorima i njihovim kvalifikacijama
 • podatke u upražnjenim radnim mestima
 • podatke o polnoj i starosnoj strukturi zaposlenih
 • zahteve za novim radnim mestima i planovima zapošljavanja
 • da obrazlože planove javnih nabavki od 2020. do 2022.
 • da obrazlože sredstva za sponzorstva ili donacije, kao i različite isplate po ugovorima
 • da predstave kreditnu zaduženost
 • da vode računa da troškovi za službena putovanja, honorare, usavršavanja ne mogu biti veći nego u 2019.
 • kupovina službenih vozila mora se planirati racionalno i detaljno obrazložiti
 • gubitaši ne mogu biti sponzori

(Tpknews.com)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker