KARLEUŠA, POJMA NEMAŠ! Pismo jednog Rumuna/Vlaha iz Timočke krajine

“Gospođo Karleuša, moj čukundeda po muškoj liniji poginuo je u Prvom balkanskom ratu, preci sa majčine i očeve strane su prešli Albaniju, neki i ostavili kosti tamo. Učestvovali su i u Timočkoj buni, kao i u ratovima za oslobođenje Srbije 1876-1878. I da li znate kako su oni sebe nazivali na sopstvenom jeziku? “Rum’nji”.

Foto: Screenshot/Hit Tvit

Ne postoji selo “Rum’nja” u Timočkoj krajini koje nema spomenik palim borcima za oslobođenje Srbije, i na tim spomenicima sigurno se neko prezivao i “Čobani”. Moje Gornjane, Bučje, Krivelj, Tanda, su puni takvih spomenika. Ali nisam siguran da na spomenicima u Srbiji baš istim ovim herojima i borcima u ratovima za oslobođenje postoji prezimena Karleuša ili, još gore, Bokan (da mi oproste časni ljudi koji se prezivaju isto).

Ali avaj, krvljom smo branili ovu državu i Vi imate srama da nam kažete da mi nemamo nikakva prava da se pitamo za sudbinu ove države? Izvinite, ali ovo što ste izgovorili o Mariniki Čobanu (Ne Čobani) je duboko poražavajuće.

Pre svega, Vi nemate pojma o dubokim vezama između Srba i Rumuna, i koliko je nekada teško napraviti granicu između ta dva, recimo meni lično jer imam oba u sebi (i to je veoma karakteristično za mesta gde je dolazilo do kontakta između dva naroda), a isto tako ne znate koliko je uticaja bilo sa obe strane.

Vi ne znate da je prema folkloru Miloš Obilić bio vlaškog/rumunskog porekla, ne znate o Maksimilijanu Brankoviću koji je jedan od utemeljivača Pravoslavne crkve u Rumuniji, a srpskog porekla je.

Vi nemate pojma da su vlaške i moldavske (rumunske) vojvode i bojari pomagali manastire na teritoriji današnje Srbije a pre svega Kosova i Metohije i da su im davali para da plaćaju Osmanlijama porez. Da nisu davali dukate, tih manastira danas ne bi bilo – i o tome svedoče brojne darovnice.

Ne znate ni da su najstariji manastiri na teritoriji Rumunije sagrađeni u Moravskom stilu, da se u Manastiru Kurta de Arđeš nalazi freska kneza Lazara (jer je žena ktitora bila potomak Lazarevića).

Isto tako ne znate da je Manastir Rakovicu sagradio Nagoje Basarab – isto vlaški/rumunski vojvoda.

Isto tako ne znate da jedina žena koja je bila vladar vlaške (Care rumunjaske) bila Milica Despina – srpskog porekla.

Nemate pojma ni ko je Anka (Ana) Nemanjić Basarab.

Da li ste čuli za kraljicu Nataliju Keško Obrenović, najvećeg dobrotvora Beogradskog univerziteta?

Da li ste čuli za kraljicu Mariju Karađorđević?

Da li ste čuli za Jovana Ivanovića i “Valurile Dunării”?

Isto tako da li znate da je vlad III Danešti ili poznatiji kao Drakula jedan od najvećih ktitora manastira Hilandar? Isto važi i za ostale rumunske vojvode. Ne znate i značaj Sibljanin Janka, kao i vlaških vojvoda 1448. godine na Kosovu?

A da, da se setimo i velikog pesnika Vaska Pope, jednog od najvećih srpskih pesnika – koji je takođe bio Rumun. A tek da ne pričamo o brojnim Cincarima (Arumunima) koji su i te kako važni za istoriju srpskog naroda i kulture.

Nemate Vi pojma, kao što je svima jasno da ne znate ni da pevate. Očigledno da flert sa proevropskom publikom nije urodio plodom jer oni nisu hteli da slušaju Vašu takozvanu muziku, te sada ciljate novu ciljnu grupu – nacionalističku Srbiju. Sada ste pokazali ko ste jer sve radite po diktatu Aleksandra Vučića.

Jasno je da vi, pripadnici ovog parazitskog SNS režima, imate strah od toga što je duh revolta Rumuna protiv sopstvenih tirana inspiracija za Srbe da učine isto, te je potrebno na svaki način to demonizovati.

I još nešto, ako su negde Srbi zaštićeni u susednim državama to je Rumunija, a očigledno da ni to ne umete da ispoštujete, iako ste sebi dali za pravo da govorite u ime Srba.

Ali ono što Vas i Vašeg mecenu Vučića boli je govor stotina hiljada građana Srbije na ulicama, a to je da su protiv ovakvih pojava, kao što ste Vi. Ti ljudi na ulicama pričaju u ime Srba, a oni ne pričaju protiv Rumuna, već protiv vlasti SNS-a.

I ovakvim bljuvotinama TO nikada nećete moći da poništite!”

2 Komentari

  1. Dubok naklon. Svaka reč odmerena i istinita. Za osobu lakog morala, kao što je nazovi pevačica, ne vredi davati prostora i pažnje u medijima. Šuplja tikva sama zveči.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker