“ANOMALIJA DRUGE DOZE KORONA-VAKCINE”: Gde je misteriozno nestalo 120.000 revakcinisanih?

Profesor Petar Kočović, stručnjak za informacione tehnologije ukazao je na “anomaliju druge doze vakcine protiv korona virusa”. Pod ovom anomalijom Kočović objašnjava da je, prema njegovim proračunima, oko 120.000 ljudi primilo prvu dozu vakcine, ali onda se nikada nije pojavilo na revakcinaciji.

Ljubiša Ljubomirović na vakcinaciji/Foto: Facebook

Profesor Kočović se tokom pandemije korona virusom bavio statistikom zaraženih, a onda i vakcinisanih, kao i matematičkim proračunima kako će epidemija kovida dalje napredovati. Sada je ukazao i na to da je jedan deo građana propustio revakcinu, a kaže da je to “trend” i u svetu.

Kočović je rekao i da u njegovu statistiku nisu ušli oni koji su vakcinisani Astrazeneka vakcinom jer “pauza” između dve doze ovog cepiva je znatno duža nego kod ostalih i iznosi čak – 12 nedelja, dok se između drugih vakcina čeka 21 dan.

Covid-19 anomalija druge doze – SRBIJA – 29.4.2021 Oko 120,000 ljudi koji su primili prvu dozu – nisu se vakcinisali…

Posted by Petar Kocovic on Четвртак, 29. април 2021.

Da ovo stvarno jeste zableženo i u drugim zemljama, svedoči i primer Sjedinjenih Američkih Država. Do 5. maja u SAD, prema zvaničnim podacima, dato je 249 miliona doza. Potpuno vakcinisanih je 107 miliona (sa dve doze vakcina koje to traže, kao što su Pfizer i Moderna ili vakcinom Johnson & Johnson za koju je dovoljna jedna doza) što čini 32,3 posto ukupne populacije SAD.

U SAD su za ovu anomaliju ponudili nekoliko objašnjenja. Jedan je da je ovo problem administrativne prirode, jer još radi na ažuriranju podataka o vakcinisanima. Takođe može biti problem i u tome da su ljudi jednu dozu primili u državnoj klinici, a onda drugu u lokalnoj, a te dve klinike nisu povezane istim bazama podataka. Treća objašnjenje zašto ljudi u SAD preskaču revakcinaciju jeste da veruju da im je jedna doza dovoljna zaštita. A kao četvrta opcija navodi se da u datom trenutku na nekim punktovima nije bilo dovoljno vakcina.

Ipak, ostaje pitanje šta je problem kod nas. Da li imamo iste ili slične probleme kao u SAD?

STRANCI UŠLI U STATISTIKU

Prvo objašnjnje jeste da u ukupno statistiku ulaze i svi stranci koji su dobili vakcinu u Srbiji. Zvanična statistika koju imamo kod nas govori nam koliko je doza dato na teritoriji naše zemlje, a ne koliko je građana Srbije vakcinisano. Tako nije isključeno da su drugu dozu dobili u svojoj zemlji, a kod nas napravili statističku anomaliju.

RAZBOLELI SE

Drugo verovatno objašnjenje jeste da su se neki u periodu izmešđu dve vakcinacije razboleli, a onda je neophodno da prođe određeni period pre nego što treba da prime drugu dozu.

– Može se desiti da su se zarazili u nekom trenutku. Preporuka je SZO da se i bolesni vakcinišu posle mesec dana, moje mišljenje je da bi trebalo da se vakcinišu posle nekoliko meseci – rekla je za virusolog prof. dr Nada Kuljić Kapulica.

– Svi koji su dobili su dobili koronu, posle četiri nedelje i kada više nemaju znakove bolesti da se samoinicijativno jave na punkt i da ne čeka da ga pozovu – rekao je za dr Zoran Bekić, direktor punkta za vakcinaciju na Beogradskom sajmu.

Ono što valja napomenuti, da se ne bi stvorila zabuna, jeste da je za većinu vakcina koje se koriste u Srbiju preporučen razmak od 21 dana između dve doze, lekari objašnjavaju da ukoliko se napravi i duža “pauza” to ne utiče na zdravlje niti na efikasnost vakcine.

– Ako se termin odloži za par dana za bilo koju vakcinu koja je dostupna kod nas, što se tiče imunološkog sistema, nema nikakvog problema. Po preporuci i uputstvima Svetske zdravstvene organizacije i proizvođača, kaže se da se druga doza može odložiti i do sedam dana – rekao je za dr Šefadil Spahić direktor Zavoda za javno zdravlje Novi Pazar.

Istraživanja su pokazala da u slučaju ruske vakcine “Sputnjik V” taj razmak može da bude i do 90 dana.

OTPUTOVALI ZA INOSTRANSTVO

Moguće da su kod nas “zbrku” u statistici napravili i praznici. Naime, svi oni kojima je tada “padao” datum za revakcinu su odloženi. Mnogi su praznike iskoristili da spoje, a onda i da naprve pravi mini odmor i eventualno otutuju negde.

“DOVOLJNA” IM JEDNA DOZA

– Može da ih zaštiti neki procenat, ali to nije dovoljno. Da bi bili zaštićeni moraju da se prime dve doze, a ni tada niste 100 odsto “osigurani” – navela je dr Kuljić Kapulica.

Takođe, može biti da su neki odustali jer, kako kaže dr Kuljić Kapulica, Svetska zdravstvena organizacija je preporučila da je u nekim slučajevima dovoljna jedna doza “Fajzerove” vakcine za one koji su već preboleli korona virus.

– Bila je preporuka SZO da oni koji su već bili zaraženi, mogu da prime jednu dozu kao buster dozu – rekla je virusolog Kuljić Kapulica.

(Tpknews.com/Blic)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker