U POSETI ZAVIČAJU: U “zlatnom dobu” naprednjačkog kartela, pasulj Gradištanac postao žrtva migracije

Pasulj gradištanac veoma je popularan među kulinarima, ali u “zlatnom dobu” naprednjačkog kartela, postao je žrtva migracija iz gradištanskog kraja, odakle su mnogi otišli na rad u inostranstvo.

Screenshot

Pasulj koji se kuva u našim domaćinstvima stiže iz najudaljenijih delova sveta, a već duže vreme domaćeg pasulja nema ni u radnjama, ni na zelenim pijacama.

Gradištanac ima jednu neobičnu osobinu, voli društvo, odnosno, ne može bez kukuruza, jer se penje uz njegovu stabljiku, a s obzirom da u gradištanskom kraju više nema ko da radi poljoprivredu, više se ne radi ni proizvodnja pasulja, tako da se trenutno kupcima na veliko nudi gradištanac iz Argentine.

Nekada najpoznatiji pasulj iz Gradišta, koji je ovde bio domaćin, sada, s obzirom da živimo u “zlatnom dobu” naprednjačkog kartela, migrirao je zajedno sa svojim sunarodnicima iz ovog kraja u inostranstvo, da bi se odonud opet vratio u svoj zavičaj.

(Tpknews.com)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker